نگاه نوجوان

جمع آوری مطالب آموزنده ، جذّاب و مفيد


گياه كاسني بيماري هاي كبدي را برطرف و فعاليت قلب و كليه را تقويت مي كند و از ابتلا ء به قولنج جلوگيري مي نمايد و مسكن تب هاي طولاني مدت است.

‌'كاسني 'گياهي پايا، علفي به ارتفاع 5/0 تا يك و نيم متر است. ريشه اي قوي و دراز به رنگ قهوه اي دارد. برگهاي آن متناوب و پوشيده از تارهاي فراوان در اطراف و گلبرگهاي مياني است كه قسمت مورد استفاده كاسني، برگ، ريشه و دانه آن است.

عرق كاسني خنك است و گرماي كبد را رفع مي كند. برگ هاي كاسني داراي املاح پتاس و ويتامين C است كه پتاس موجود در آن باعث تصفيه خون، تقويت معده شده و ويتامين C آن باعث حفظ جواني و شادابي پوست را در پي دارد.

اين گياه در پزشكي اهميت بسياري داشته است به طوري كه ابن سينا در مورد گياه كاسني و خواص آن رساله اي نوشته است.

دانشمندان علم گياه شناسي براي اين گياه خواص و آثار زيادي را برشمرده اندكه برخي از آنها بدين شرح است :

-كاسني باز كننده و حمل كننده ماده بيماري كبد است.

ـ كاسني مسكن عطش و حرارت دروني است.

- كاسني در درمان التهابات معده و پاك كردن مجاري ادراري، مؤثر است.

ـ اگر آب پخته كاسني را با سكنجبين ميل كنيد بهترين داروي تب هاي طولاني و مداوم است.

ـ ماليدن آب كاسني به محل هاي خارش بدن بسيار مفيد است.

- غرغره آب كاسني با فلوس براي درد گلو، ورم و سوزش گلو مفيد است. فرمول مذكور براي درمان ورم حلق (لارنژيت) و تورم مفصلي نافع است.

ـ مصرف تخم كاسني، كمي با حالت تهوع همراه است كه بايد در آن سكنجبين اضافه كنيد.

ـ ريشه كاسني در باز كردن و روان شدن اخلاط بسيار مؤثر است.

ـ ريشه كاسني، مجاري گوارشي را پاك مي كند و بهترين تصفيه كننده خون است. ريشه كاسني در از بين بردن ورم احشا خيلي مؤثر است.

ـ ريشه كاسني بهترين دارو براي آب آوردن شكم است و در نفخ و تحليل مواد بسيار نافع است. ريشه كاسني براي تقويت معده، زياد كردن ادرار و رفع درد مفاصل و ضد يرقان مفيد است.

ـ عرق كاسني كه از گياه تازه كاسني گرفته شده باشد براي خنكي به كار مي رود.

ـ برگ هاي كاسني داراي املاح پتاس است و جوشانده آن براي تصفيه خون، تقويت معده و اعضا به كار مي رود.

كاسني انواع مختلف دارد كه ريشه و برگ هاي آن در پزشكي، در بهبود تب ها، يرقان (زردي) و انسداد مجاري صفراوي مفيد است.

ـ تمام قسمت هاي كاسني مخصوصاً ريشه و برگ آن، محرك صفراست و به عمل هضم كمك مي كند و اثر آن در نارسايي هاي كبدي، قولنج هاي كبدي و ناراحتي هاي صفراوي بارز است.

كاسني در ازدياد نطفه و زيبايي چهره كودك تازه متولد مفيد است.

كاسني انسان را از ابتلا به قولنج نگه مي دارد.

ـ كاسني، توان و نيروهاي بدني را تجديد مي كند. كاسني در ضعف اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفيد است. كاسني، قلب، كليه، كبد را فعال و با نشاط مي گرداند. كاسني رحم را به وظيفه طبيعي خود وا مي دارد.

ـ برگ كاسني، داراي مقداري ويتامين«ث»‌است و لذا در حفظ جواني مؤثر است. برگ كاسني، ريشه گياه كاسني بهترين تصفيه كننده خون، عرق آن خنك كننده بدن و برگ آن محرك صفرا و مقوي اعصاب است.

كاسني گياهي پايا و علفي است كه ريشه اي قوي و دراز به رنگ قهوه اي دارد و تمام قسمت هاي اين گياه از جمله برگ و ريشه و دانه آن استفاده دارويي دارد مخصوصاٌ ريشه و برگ آن محرك صفرا است و به هضم غذا كمك مي كند. همچنين التهابات معده را رفع كرده و استفاده از آب كاسني بر روي محل هاي خارش بدن سودمند است. ريشه كاسني باعث باز و روان شدن خلط شده و مجاري گوارشي را پاك مي كند. بهترين تصفيه كننده بوده و در از بين بردن ورم احشا نيز مؤثر است.

ريشه كاسني بهترين دارو براي درمان نفخ است و براي تقويت معده، زياد كردن ادرار و رفع درد مفاصل و ضد يرقان مفيد است.

كاسني، توان و نيروهاي بدني را تجديد كرده و در تقويت اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفيد است. همچنين باعث حفظ حالت طبيعي رحم و منظم كردن فعاليت هاي آن مي شود.

نوشته شده در شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت توسط م.د| |


فال - قیمت خودرو - خرید vpn - کورالین