نگاه نوجوان

جمع آوری مطالب آموزنده ، جذّاب و مفيد

اين تصور که گياهان دارويي بدون عارضه هستند تصوري کاملا غلط است.درست است که گياهان و ميوه‌هاي طبيعي به اندازه داروهايي شيميايي عوارض ندارد ولي بهتر است که زير نظر پزشک اين داروها مصرف شود.

به گزارش شرق ؛ اگر مصرف اين داروها به موقع و افراطي نباشد عارضه‌اي ايجاد نمي‌شود.

در اينجا به چند تاثير داروهاي گياهي اشاره مي‌کنيم.

افزايش حافظه

گياهي است به اسم کندر که حتما نامش را شنيده‌ايد که در عطاري‌ها به فروش مي‌رسد. مي‌گويند خانم‌هاي باردار اگر کندر بخورند به هوش و حافظه فرزند خود کمک مي‌کنند که اين در واقع بر اساس يک روايت است ولي اگر مردم عادي کندر بخورند که براي هوش و حافظه آنها مفيد باشد، تاثير آن ثابت نشده است.

داروي ديگري به اسم گياه جينکو هم وجود دارد که اين گياه براي پيشگيري از آلزايمر براي افراد سالمند مفيد است ولي براي افراد عادي تاثيري ندارد و تاثير آن ثابت نشده است. البته اين را بگوييم که در اکثر موارد افراد ممکن است به خاطر مشغله ذهني‌اي که دارند مساله‌اي را فراموش کنند و فکر مي‌کنند که حافظه ضعيفي پيدا کرده‌اند که اين درست نيست.

درمان گرفتگي صدا

براي درمان گرفتگي صدا گياهاني که توليد لعاب مي‌کنند براي گلو مفيد هستند مثل ختمي و بهدانه که باعث نرم‌شدن و گرفتگي گلو مي‌شوند.

درمان جوش

باوري هست که مي‌گويد جوش صورت ناشي از عملکرد ضعيف کبد است که در بعضي موارد ممکن است اين باور درست باشد ولي همه جوش‌ها خصوصا جوش جواني و آکنه ارتباط چنداني با کبد ندارند.

با اين حال بين مردم شايع است کسي که جوش مي‌زند بهتر است از گياهاني استفاده کند که براي کبد مفيد است مثل کاسني و عرق شاتره.

استفاده از اين دو گياه يا گياهان ديگر براي کبد مفيد است اما معلوم نيست بر جوش اثر داشته باشد يا نه!

براي کم‌کردن علايم سرماخوردگي

آويشن از گياهاني است که قرن‌ها مورد استفاده بوده و بيشتر براي سرفه، سرماخوردگي و ناراحتي تنفس است ولي خود آويشن چند فايده ديگر نيز دارد به طور مثال اثر ضد نفخ دارد بنابراين براي ناراحتي گوارشي از آن استفاده مي‌شود. آويشن در کل در تسکين سرماخوردگي و برونشيت موثر است و همچنين اثر خلط‌آور خوبي دارد و مفيد است.

براي کاهش عصبانيت

به طور کلي گياهان معطر براي کاهش عصبانيت مفيد هستند و اصلا توصيه مي‌شود کسي که عصباني مي‌شود، يک عطر بو کند تا آرام شود که در علوم روانشناسي مدرن نيز به اين موضوع اشاره شده است. دارچين هم در اين مورد مفيد است که در غذاهاي مختلف به عنوان معطرکننده استفاده مي‌شود و در بعضي از فرآورده‌هاي بهداشتي مثل خمير‌دندان، به عنوان طعم‌دهنده و ادويه از آن استفاده مي‌شود که اثر خوش‌بو‌کننده دارد.

براي ناراحتي‌هاي استخواني

زردچوبه براي بعضي از بيماري‌ها مفيد است. به طور مثال براي ناراحتي کبد خوب است ولي اين به آن معني نيست که هرکس ناراحتي کبد دارد اين ادويه را مصرف کند چون دارو در بيماران کبدي بايد تحت نظر پزشک باشد. از زردچوبه بيشتر به عنوان ادويه استفاده مي‌شود ولي از قديم در برخي کتاب‌هاي طب سنتي اشاره شده که براي برطرف کردن ناراحتي‌هاي کبدي مفيد است. خاصيت ديگري که زردچوبه دارد اين است که براي بعضي از ناراحتي‌هاي استخواني مفيد است که در اين موارد به صورت موضعي استفاده مي‌کنند و ديده شده که مفيد است.

ضد افسردگي

خاصيت خوبي که از زعفران اخيرا ديده شده است اثر ضد افسردگي است که در ايران و کشورهاي ديگر از آن دارو هم ساخته‌اند. زعفران بيشتر خاصيت غذايي دارد و به عنوان رنگ‌دهنده و طعم‌دهنده، هم باعث مي‌شود بوي خوبي به غذا داده شود و هم رنگ مناسبي به غذا مي‌دهد؛ حالا شربت باشد يا برنج يا هر غذايي که مورد نظر است. اما جدا از خاصيت ضد افسردگي خاصيت ديگري هم که به آن نسبت داده‌اند اين است که باعث آرامش و نشاط مي‌شود و شادي‌آور است که البته بايد دقت کرد از زعفراني استفاده شود که تقلبي نباشد چون بعضي وقت‌ها از گياهان تقلبي به جاي زعفران استفاده مي‌کنند.


نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم مهر 1391ساعت توسط م.د| |

شايد بيشتر مردم روغن كرچك را به عنوان ملين و مسهلي كه قبل از انجام راديوگرافي يا آمادگي شكمي، قبل از عمل جراحي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، مي‌شناسند.به گزارش جام جم آنلاين، اما جالب است بدانيد كه اين روغن گياهي علاوه بر كاربردهاي درماني در ساخت لغزاننده‌هاي درجه يك، جوهر ماشين تايپ، چاپگر‌ها و رنگ‌كردن پارچه‌ها، شمع‌ها، موم‌ها، جلادهنده‌ها و كاربن‌ها نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. روغن كرچك در دستگاه گوارش جذب بسيار كمي دارد و بخش عمده آن در روده باقي مي‌ماند و با اثر تحريكي روي عضلات لوله گوارش و جمع‌شدن آب در فضاي داخلي روده باعث تشكيل مدفوع آبكي شده و اجابت‌مزاج را تسهيل مي‌كند. از آنجا كه روغن كرچك بوي نامطبوعي دارد، انواع خوش‌طعم و كپسول آن نيز در داروخانه‌ها موجود است.

خواص درماني

براي روغن كرچك علاوه بر خاصيت مسهلي و مليني، خواص بسيار زياد ديگري ذكر شده است كه از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

ـ‌ روغن كرچك خاصيت ضدباكتريايي، ضدويروسي و ضدقارچ دارد و روي غده تيموس و بافت‌هاي لنفاوي تاثير مي‌گذارد و باعث كاهش تورم غدد لنفي مي‌شود.

ـ ‌عده‌اي معتقدند اين روغن به علت داشتن خاصيت ضدعفوني كنندگي‌اش مي‌تواند در درمان زخم‌هاي پوستي و از بين‌بردن قارچ‌هاي دور ناخن انگشتان دست و پا مفيد باشد.

ـ‌ اگر روغن كرچك را در فصل سرما پس از دوش گرفتن به پوست بدن بماليد، افزون بر جلوگيري از خشكي پوست از ايجاد لكه‌هاي سفيد روي بدن جلوگيري مي‌كند و اگر به موهاي سرتان بماليد و بگذاريد به مدت يك ساعت بماند، جلاي خاصي به موهاي خشك شما مي‌دهد. ‌ بعضي مي‌گويند اگر روزي دوبار هر بار 15 دقيقه روغن كرچك را به زگيل بماليد، بعد از مدتي زگيل‌ها از بين مي‌رود.

ـ‌ مصرف موضعي روغن كرچك در درمان بيماري‌هاي رماتيسمي، آرتروز، نقرس و ناراحتي‌هاي مفصلي مفيد است.

ـ افرادي كه مژه‌ها و ابروهاي خيلي نازك دارند، براي پركردن آن مي‌توانند قبل از خواب، روغن كرچك بمالند.

ـ از عوارض جانبي روغن كرچك اسهال و درد شكم است.

ـ‌ دانه‌هاي گياه كرچك داراي 2.8 تا سه درصد مواد سمي ‌است كه خوردن 2.5 تا 20 دانه آن ممكن است باعث مرگ انسان شود.

موارد منع مصرف

روغن كرچك در بيماري‌هاي التهابي حاد روده، انسداد روده، آپانديست و دردهاي شكمي با منشأ ناشناخته نبايد مصرف شود. همچنين مصرف آن در دوران بارداري، شيردهي و در اطفال زير 12 سال نيز توصيه نمي‌شود.

نوشته شده در دوشنبه دهم مهر 1391ساعت توسط م.د| |
در سال‌هاي اخير، مردم به ضرورت مصرف مقادير بيشتر فيبر در رژيم غذايي خود پي برده‌اند.

به گزارش جام جم آنلاين، رژيم غذايي پرفيبر به پيشگيري از يبوست و كاهش خطر ابتلا به اختلالات خاصي از قبيل بواسير، بيماري ديورتيكولي و سندرم روده تحريك‌پذير كمك مي‌كند.

ساير فوايد فيبر عبارتند از كاهش احتمالي كلسترول و در افراد مبتلا به ديابت، كند شدن جذب قند كه در نتيجه نياز به مصرف انسولين را كاهش مي‌دهد.

نقش فيبر در پيشگيري از سرطان روده بزرگ هنوز واضح نيست، بعضي مطالعات نشان مي‌دهند رژيم غذايي پرفيبر، سرطان روده بزرگ را كم مي‌كند اما مطالعات ديگر شواهدي را مبني بر سودمندي آن نشان نداده‌اند.

نقش فيبر در بهبود گوارش

غذاهاي پرفيبر كه اغلب به آنها مواد حجم‌زا يا زبر مي‌گويند، عبارتند از غلات كامل، ميوه‌ها، سبزي‌ها و حبوباتي از قبيل لوبيا و عدس.

احتمالا اينها در مقايسه با مكمل‌هاي فيبري، منابع بهتري از فيبر هستند. برخلاف اكثر تركيبات غذايي، فيبرها تحت‌تاثير آنزيم‌هاي گوارشي قرار نمي‌گيرند.

در حقيقت فيبر بدون تغيير از معده و روده كوچك عبور كرده و به روده بزرگ مي‌رسد. در اين محل، بعضي از انواع فيبر توسط باكتري‌ها تخمير مي‌شوند اما بقيه در برابر تخمير مقاومت كرده و بدون تغيير از طريق مدفوع دفع مي‌شوند. آنها باعث افزايش وزن و حجم مدفوع شده و همچنين آن را نرم مي‌كنند.

مدفوع حجيم راحت‌تر عبور كرده و احتمال يبوست را كاهش مي‌‌دهد. حتي اگر شما مدفوع آبكي و شل داشته باشيد، فيبر به سفت شدن آن كمك مي‌كند زيرا آب را جذب كرده و به حجم مدفوع مي‌افزايد.

در عين حال فيبرها معايبي نيز دارند و به طور شايع، باعث توليد گاز زياد مي‌شوند. در افراد مبتلا به بيماري‌هاي التهابي، فيبر مي‌تواند اسهال، درد و توليد گاز را تشديد كند.

علاوه‌براين، بعضي منابع فيبر (به عنوان مثال سبوس جو و فيبر گندم) مواد معدني مانند كلسيم، آهن و روي در بدن شما كاهش مي‌دهند.

اگر يك رژيم متعادل داشته باشيد و مقادير قابل قبولي شير همراه با سبوس جو يا غلات پرفيبر مصرف مي‌كنيد، معمولا مشكلي ايجاد نمي‌كند.

افزايش مصرف فيبر

آمريكايي‌ها در حال حاضر معمول روزانه 10 تا 15 گرم فيبر مصرف مي‌كنند، اما مقدار توصيه‌شده در يك رژيم غذايي صحيح، دو برابر اين است. براي اطمينان از كافي بودن فيبر غذايي خود به توصيه‌هاي زير عمل كنيد.

فيبر مورد نياز را از غذاها تامين كنيد: گاهي اوقات افراد تصور مي‌كنند با استفاده از مكمل‌هاي فيبري نيازي نيست در رژيم غذايي خود دقت كنند. گرچه مكمل‌ها سودمند هستند، اما فيبر طبيعي موجود در غذا شايد بهتر باشد.

رژيم غذايي متنوع داشته باشيد: مصرف غذاهاي پرفيبر مانند غلات، سبزي‌ها، ميوه‌هاي تازه و حبوبات را در نظر داشته باشيد. ميان‌وعده‌هاي پرفيبر عبارتند از دانه‌ها (پسته، بادام و...) تخمه‌ها، ذرت، ميوه‌هاي تازه و خشك و بيسكويت‌هاي سبوس كامل.

مصرف غذاهاي فرآوري‌شده را محدود كنيد: غذاهاي فرآوري‌شده اغلب حاوي فيبر كمي هستند. در اغلب موارد در فرآيند خالص كردن، پوشش خارجي غلات (سبوس) برداشته مي‌‌شود. به همين دليل است كه محصولات تهيه‌شده از غلات كامل نسبت به مواد ساخته‌شده از آرد فرآوري‌شده محتواي فيبري بيشتري دارند. (به‌طور مشابه، جدا كردن پوست ميوه‌ها و سبزي‌ها، محتواي فيبري آنها را كاهش مي‌دهد.)

مصرف فيبر را بتدريج افزايش دهيد: اين كار به دستگاه گوارش كمك مي‌كند تا خود را با افزايش ميزان مواد حجم‌زا تطبيق دهد. افزايش تدريجي همچنين در پيشگيري از بروز نفخ و توليد گاز سودمند است.


نوشته شده در جمعه هفتم مهر 1391ساعت توسط م.د| |
از خیار بیشتر بدانید
از قدیم می‌گفتند از خیار، بی‌خاصیت‌تر میوه نداریم! اما توصیه می‌کنیم مطلب زیر را بخوانید تا نظرتان عوض شود!

 

1. خیار دارای ویتامین‌هایی است که روزانه بدن ما نیاز دارد. مانند ویتامین‌های ب یک ، دو، سه، پنج، شش، اسید فولیک، ویتامین سی، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر و پتاسیم و روی

2. اگر بعد از ظهر خسته هستی بجای اینکه نوشیدنی‌های کافیئن دار بنوشی یک خیار بخور. خیار دارای ویتامین‌های بی و هیدروکربور است که شما را سرحال آورده و چند ساعت نگه می‌دارد.

3. اگر آینه حمام بخار می‌کند خیار به آینه بمالید تا از بخار کردن جلو گیری کند.

4. اگر حشرات و حیوانات باغچه شما را نابود می‌کنند یک بشقاب آلومینیومی خیار لایه لایه برش خورده را بگذارید تا همه آنها را فرار دهد. مواد خیار با آلومینیوم ترکیب شده و بویی را ایجاد می‌کند که همه حشرات و... را فراری میدهد. ولی انسان آنرا حس نمی‌کند..

5. اگر روی پوست خود ناهمواری دارید و می‌خواهید که قبل از رفتن به استخر از شر آن خلاص شوید خیار برش خورده را به آن محل‌ها روی پوست خود بمالید. مواد فتوشیمیایی خیار باعث می‌شود که کلوژنهای پوست جمع شود و چاله چوله‌ها از بین بروند. روی چروکها نیز بسیار موثر است.

6. اگر می‌خواهید بر گرسنگی عصر فائق آئید خیار بخورید.

7. یک ملاقات مهم دارید ولی فرصت واکس زدن ندارید خیار را بمالید روی کفش آنرا براق نموده در مقابل نفوذ آب نیز مقاوم می‌شود.

8. اگر روغن ندارید، و لولاها سر و صدا می‌کنند خیار به آن بمالید تا روان شوند.

9. اگر دچار استرس هستید، یک خیار را خرد کرده و در آب جوش بگذارید، مواد شیمیایی آن باعث آرامش شما می‌شود.

10. بعد از غذا آدامس ندارید و می‌خواهید به یک ملاقات تجاری بروید، یک برش از خیار را برای سی ثانیه به سقف دهان بفشرید، بوی بد دهان با کشته شدن باکتریهای بد بو از بین می‌رود.

11. اگر یک روش سبز برای تمیز کردن وسایل استیل می‌خواهید، با خیار آنها را تمیز کنید.

12. اگر در حال نوشتن اشتباه کردید از آن می‌توانید بعنوان پا ککن (از قسمت بیرونی آن) استفاده کنید.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
نوشته شده در دوشنبه سیزدهم شهریور 1391ساعت توسط م.د| |

 ١ . درمان بیماری قلبی :
مخلوطی از عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرار دهید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید.این روش در کاهش کلسترول،جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است.بیماران مبتلا به حمله قلبی نیز با مصرف روزانه این مخلوط از حمله قلبی بعدی درامان خواهند بود.بررسی روی سالمندان در آمریکا و کانادا نشان داده است،با بالا رفتن سن شاهرگ های حیاتی و سیاهرگ ها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد.عسل و دارچین به شاهرگ ها و سیاهرگ ها قدرتی تازه میبخشد.

٢ . از بین بردن اثر خارش نیش های حشرات :
مخلوطی از یک سهم عسل، ٢ سهم آب ولرم و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را روی قسمتی از بدن که احساس خارش می کنید،قرار دهید خارش و درد در عرض یک یا ٢ دقیقه فروکش خواهد کرد.٣ . درمان التهاب مفصل(آرتریت):
روزانه،یک وعده صبح و یک وعده شب،مخلوطی از یک فنجان آب گرم، ٢ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر دارچین مصرف شود.این مخلوط معجزه گر در صورت مصرف به طور منظم آرتریت های مزمن را نیز درمان می کند.بررسی های اخیر روی ٢٠٠ بیماری که قبل از صرف صبحانه از این مخلوط استفاده کردند نشان داد، ٧٣ نفر از آنان در عرض یک هفته کاملا از درد رهایی پیدا کردند و پس از یک ماه بیشتر افرادی که قادر به راه رفتن یا حرکت نبودند،بدون احساس هیچ دردی توانایی راه رفتن و تحرک خود را به دست آوردند.

۴ . جلوگیری از ریزش مو:
قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ،یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ۵ تا ١۵ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.

۵ . از بین بردن عفونت مثانه:
٢ قاشق غذاخوری عسل به همراه یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با مقداری آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید.این روش باعث می شود که میکروب های مثانه از بین برود.

۶ . درمان درد دندان:
مخلوطی از یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ۵ قاشق چای خوری عسل تهیه کنید و روی دندان خراب بمالید.این عمل را ٣ بار در روز تکرار کنید تا درد تسکین یابد.

٧ . کاهش کلسترول:
٢ قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چای خوری پودر دارچین در یک لیوان چای حل کنید و بنوشید.این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد.

٨ . درمان سرماخوردگی:
به مدت ٣ روز از مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل با یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین استفاده کنید.این روش برای درمان سرفه مزمن و سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.

٩ . درمان ناباروری:
برای برطرف کردن این مشکل،به مردان توصیه می شود ٢ قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند.در کشورهای چین،ژاپن و خاوردور که با مشکل ناباروری مواجه اند،در طول روز مخلوطی از مقداری پودر دارچین و یک دوم قاشق چای خوری عسل را به طور مرتب روی لثه و داخل دهان خود قرار می دهند تا مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود.زوجی که مدت ١۴ سال بچه دار نمی شدند با شروع مصرف عسل و دارچین پس از مدت کوتاهی صاحب دوقلو شدند.

١٠ . درد معده:
مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده،زخم معده را نیز درمان می کند.

١١ . تقویت سیستم ایمنی:
استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از حمله باکتری و ویروس محافظت می کند.دانشمندان دریافتند که عسل دارای مقدار زیادی ویتامین و آهن است.مصرف مداوم عسل گلبول های سفید خون را تقویت می کند تا بتواند با باکتری ها و بیماری های ویروسی مقابله کند.

١٢ . برطرف کردن سوء هاضمه:
قبل از هر وعده غذا،پودر دارچین را روی ٢ قاشق غذاخوری عسل بریزید و میل کنید تا از ترشح اضافی اسید معده رهایی پیدا کنید زیرا این مخلوط غذاهای سنگین را به راحتی هضم میکند.

١٣ . جلوگیری از آنفلوآنزا:
دانشمندی در اسپانیا ثابت کرده که مخلوط عسل و دارچین دارای مواد مفید طبیعی است که از میکروب های آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری به عمل می آورد .

١۴ . افزایش طول عمر:
مصرف دائم و مرتب عسل و پودر دارچین مانع پیری زودرس می شود.مخلوطی از ۴ قاشق چای خوری عسل،یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٣ فنجان آب گرم را با هم بجوشانید.سپس مخلوط به دست آمده را ٣ الی ۴ بار در روز به مقدار یک چهارم فنجان میل کنید.این مخلوط علاوه بر طراوت بخشیدن و نرم نگه داشتن پوست از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.

١۵ .برطرف کردن جوش صورت:
قبل از خواب مخلوط ٣ قاشق غذاخوری عسل و ١ قاشق چای خوری دارچین را روی جوش ها قرار دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید.تکرار روزانه این کار به مدت ٢ هفته،جوش ها را از بین می برد.

١۶ . درمان عفونت های پوستی:
قرار دادن مخلوطی به مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین روی قسمت های مختلف پوست، عفونت های پوستی و اگزما را نیز درمان می کند.

١٧ . درمان سرطان:
تحقیقات جدید انجام گرفته در ژاپن و استرالیا نشان داده،سرطان های پیشرفته معده و استخوان به طور موفقیت آمیزی درمان شده است.بیماران مبتلا به این سرطان ها ٣ بار در روز و به مدت ٣ ماه یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری دارچین را مخلوط و مصرف می کنند.

١٨ . از بین بردن خستگی مفرط:
مصرف نصف قاشق غذاخوری عسل و مقداری پودر دارچین در یک لیوان آب اول صبح و بعد از ظهر که بدن با افت نشاط روبه رو است طی یک هفته نیروی حیاتی بدن را افزایش می دهد.

١٩ . از بین بردن بوی بد دهان:
شما می توانید پس از بیدار شدن از خواب با محلولی از یک قاشق چای خوری عسل،مقداری پودر دارچین و آب گرم غرغره کنید تا در طول روز مشکل بوی بد دهان را نداشته باشید.

٢٠ . مشکل شنوایی:
مصرف روزانه مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین در صبح و شب مشکل شنوایی را برطرف می کند.
شایان ذکر است،عسل مورد مصرف باید خام و پاستوریزه نشده باشد.زیرا که آنزیم های لازم به هنگام عمل پاستوریزه به علت حرارت دیدن از بین می رود.
نوشته شده در شنبه یازدهم شهریور 1391ساعت توسط م.د| |

زعفران به عنوان طعم دهنده در غذا و براي رنگ كردن پارچه در کشورهاي در حال توسعه و توسط صنعتگران به مقدار زياد استفاده مي‌شود. در فرهنگ عامه، زعفران به عنوان مسکن، خلط آور، محرک جنسي و معرق کاربرد دارد.

به گزارش دنياي سلامت، در گزارش‌هاي داستان گونه مربوط به مناطق استوايي آسيا، از خميري نام برده شده که مخلوطي از زعفران و چوب صندل است و اين خمير امروزه همچون گذشته به صورت مرهمي آرامش بخش براي پوست‌هاي خشک مصرف مي‌شود.

منبع جغرافيايي

زعفران يكي از گياهاني است كه از قديم توسط بشر كشت مي شده است. به احتمال زياد بومي جنوب غرب آسيا و جنوب اروپاست. در حال حاضر بيشتر از كشت گاه‌هاي جنوب غرب اسپانيا و شمال شرق ايران صادر مي‌شود. در تجارت محصول، گونه‌هاي متعددي از آن از جمله «Crocus naturalis» و «Crocus electus» عرضه مي‌شود.

گياه شناسي

زعفران گياهي كوچك و چندساله به ارتفاع 10-30 سانتي متر و پيازدار است كه پياز آن تقريباً كروي و پوشيده از غشاء‌هاي نازك قهوه‌اي مي‌باشد. از وسط پياز و يا قاعده ساقه، تعدادي برگ باريك و دراز خارج مي‌شوند. وسط برگ‌ها، ساقه گلداري وجود دارد كه به يك تا سه گل منتهي مي‌شود. گل‌ها بسيار زيبا و داراي شش گلبرگ بنفش رنگ هستند كه ممكن است در بعضي واريته‌ها به رنگ گلي يا ارغواني باشند. گل‌ها داراي سه پرچم و يك مادگي منتهي به كلاله سه شاخه به رنگ قرمز متمايل به نارنجي است. قسمت مورد استفاده اين گياه، انتهاي خامه و كلاله سه شاخه به نام زعفران است كه بوي معطر با طعم كمي تلخ دارد. انتشار جغرافيايي زعفران در ايران شامل استان خراسان (قائنات، بيرجند و گناباد)، يزد، کرمان، گيلان و مازندران مي‌باشد. در سالهاي اخير زعفران در کرج و قم نيز کشت شده است.

اثرات مهم

در طب عوام به عنوان آرام بخش، مسكن، ضد اسپاسم و مقوي معده مصرف مي‌شود و در تغذيه به عنوان معطركننده، طعم دهنده و رنگ كننده (زعفران باعث ايجاد رنگ زرد طلايي خوشرنگ، بوي مطبوع و مزه اي خوب در غذاها مي‌شود) كاربرد دارد. با توجه به رنگ بسيار غليظي كه از آن توليد مي‌شود، در صنايع آرايشي؛ داروسازي؛ قنادي؛ و تهيه ليكورها از آن استفاده مي‌گردد.

تركيبات مهم

تركيبات زردرنگ و محلول در آب که از مشتقات كروستين به شما ر مي‌روند. تركيبات تلخ آن پيكروكروسين و تركيب معطر سافرانال مي‌باشد. حدود ده درصد روغن ثابت دارد كه مشتقات آن شامل اسيد اولئانوليك و مقدار نسبتا زيادي ريبوفلاوين است.

مقدار مصرف

10-15 عدد از خامه‌ها در يك ليوان آب براي يك نوبت مصرف كافي است. مقدار مصرف عادي آن روزانه حدود يك گرم و مقدار مصرف تنتور آن حدود 15 قطره در روز مي‌باشد.

مصرف زياد زعفران قاعده‌آور و سقط كننده جنين است. همچنين ممكن است باعث استفراغ، خونريزي رحمي، اسهال خوني، خون در ادرار، خون دماغ، خونريزي كنار چشم و لب، زرد شدن پوست و زرد شدن غشاء مخاطي شود. به‌طور كلي مصرف حدود 20 گرم آن كشنده است.

عصاره زعفران كه به آن «Swedish bitters» گفته مي‌شود، توسط كارخانجات زيادي تهيه و به بازار عرضه مي‌شود.

پژوهش‌هايي كه به تازگي در آمريكا صورت گرفته، نشان داده است كه كروستين موجود در زعفران در نخاع، فشار خون، ادم مغزي و پاپيلماي پوست در حيوانات اثرات مثبت و ارزنده‌اي دارد. در تحقيقات ديگري مشخص شد که زعفران اکسيژن پلاسما را افزايش داده و داراي اثرات ضدسرطان مي‌باشد. زعفران همچنين مي‌تواند تري گليسريدها و كلسترول را كاهش دهد. مطالعاتي در اسپانيا نشان داده است كه كاهش امراض قلبي در قسمتي از اين منطقه احتمالاً مربوط به مصرف دائم زعفران است.

نگه‌داري

زعفران بايد از نور و رطوبت محافظت شود. بهترين ظروف نگهداري زعفران در درجه اول ظروف فلزي و بعد ظروف شيشه‌اي رنگي است. ظروف پلاستيكي براي نگهداري مناسب نيستند؛ زيرا در مدت كوتاهي اسانس زعفران كم شده و از مرغوبيت آن كاسته مي‌شود. همچنين بهتر است هنگام مصرف به صورت پودر درآيد و يا پودر آن در زمان کوتاهي مصرف گردد، چون اسانس معطر آن از پودر زودتر تبخير مي‌شود.

مهم‌ترين اثرات گزارش‌شده

ضد درد، ضد دپرسيون، ضد سم، ضد ادم، ضد اكسيدان، ضد عفوني كننده، ضد اسپاسم، ضد نفخ، ضد تومور، تقويت كننده قواي جنسي، مقوي قلب، خنثي كننده راديكال‌هاي آزاد، سقط كننده، معرق، هضم كننده غذا، قاعده آور، خلط آور، بند آورنده خون، كاهش دهنده كلسترول، کاهش دهنده پر فشاري خون، ناركوتيك (مخدر)، مقوي اعصاب، محافظ اعصاب، مسكن، محرك، مقوي معده، سمي و مقوي رحم.

نكات قابل توجه

با توجه به قيمت بالاي زعفران، متأسفانه گاهي تقلباتي در عرضه آن صورت مي‌گيرد. يكي از مهم‌ترين تقلبات جا زدن گل رنگ مي‌باشد. اين گياه به نام عمومي زعفران آمريكايي (American saffron) معروف است كه از نظر تركيبات و آثار كاملاً با زعفران تفاوت دارد، ولي از نظر ظاهري شبيه آن است.

تقلبات زعفران را مي توان به خوبي با روش‌هاي ميكروسكوپي (خرده نگاري) و يا تجزيه و تشخيص اسانس (رايحه آن) شناسايي كرد.

براي بهتر پودر شدن زعفران توسط آسياب‌هاي کوچک، بهتر است به حدود 1 تا 5 گرم آن يک يا دو حبه قند اضافه شود.

همچنين مي‌توان زعفران را در‌هاون‌هاي کوچک که اکثرا از جنس مرمر هستند، به طور مستقيم پودر كرد.

در تحقيقات دكتر صالحي سورمقي و همكاران در سال 1375 در دانشکده داروسازي تهران بر روي اسانس زعفران، اجسام مهم موجود در آن شامل سافرانال 2 درصد، پنتان 8 درصد، پنتانول 7 درصد، «Butanoic acid» 25 درصد، «Butanoic acid isobutr ester» 5/1 درصد و بتاالمن 2، 5/3 درصد گزارش شد. نکته بسيار مهم اينکه ماده سافرانال که به عنوان يک ماده سمي تلقي مي‌شود، در زعفران ايراني بسيار کم است و يا وجود ندارد؛ در حالي که درصد اين ماده در بعضي زعفران‌هاي نقاط ديگر جهان نسبتا بالاست. اين نکته ارجحيت زعفران ايران بر ديگر انواع را روشن مي‌سازد.

براي کاربرد زعفران در غذاها و يا نوشيدني‌ها مي‌توان به طور مستقيم از پودر آن استفاده کرد و يا به پودر ابتدا کمي آب ولرم افزود و پس از چند دقيقه خيس خوردن آن را با قاشق کمي هم زده و سپس اضافه نمود.

زعفران‌هاي مختلفي در دنيا وجود دارند از جمله: زعفران گاتينه در اطريش؛ زعفران کوزاني در يونان؛ زعفران اسپانيايي که شباهت زيادي به زعفران‌هاي آسيايي و ايراني دارد و زعفران ايران و هند که شبيه به هم هستند.


نوشته شده در سه شنبه دهم مرداد 1391ساعت توسط م.د| |

چاي گياهي، نوشيدني کم کالري و آرام بخش به حساب مي آيد. اين نوع چاي علاوه بر مفيد بودن، معطر است.به گزارش خراسان، گزنه؛ دم کرده گزنه براي درمان بيماري هايي مانند کم خوني، فشار خون بالا، روماتيسم، آرتريت، سرفه، سرماخوردگي، عفونت مجراي ادراري، ناراحتي کليه و مثانه مفيد است.بابونه؛ نفخ و سوءهاضمه را برطرف مي کند. باعث آرامش و کاهش استرس مي شود. قبل از خواب مصرف چاي بابونه باعث آرامش مي شود و در نتيجه فرد به طور طبيعي خواب آرامي خواهد داشت.استوخودوس؛ آرامش بخش، خواب آور و برطرف کننده استرس است. ناراحتي هايي مانند نفخ، قولنج، عفونت روده و ناراحتي معده را برطرف مي کند.در بزرگسالان و کودکان، تب را پايين مي آورد. محل زخم يا بريدگي را با دم کرده آن بشوييد تا بهبود يابد.رزماري؛ عضله ها را شل مي کند، به طور موثر براي هضم غذا موثر است. بيماران کبدي، براي رفع علايم بيماري شان به طور مرتب چاي رزماري بنوشند. دم کرده اين گل علايم سرفه و آسم را تسکين مي دهد.باميه؛ چاي گل باميه کاهش دهنده فشار خون، کلسترول بالا و تقويت کننده سيستم ايمني است. اين گل غني از ويتامين C و آنتي اکسيدان است و از بدن در برابر راديکال هاي آزاد مخرب محافظت مي کند.

رزهيپ؛ ميوه گل رز و منبع عالي ويتامين C است.

بادرنجبويه؛ دم کرده آن، باعث آرامش اعصاب مي شود. نپتون سرد بادرنجبويه، تسکين دهنده درد ناشي از تبخال يا زخم هاي تناسلي است. اين گياه که خواص زيادي دارد، تيروئيد را تنظيم مي کند و تقويت کننده حافظه است.

علف ليمو؛ براي هضم پس از صرف غذا نوشيده مي شود.

سرخارگل؛ اين گياه فعاليت سيستم دفاعي بدن را تقويت مي کند و در کاهش التهاب موثر است. همچنين داراي اثر آنتي اکسيدان نيز است.برگ و گل‌هاي قسمت فوقاني گياه حاوي «پلي سکاريد» ماده فعال کننده سيستم ايمني بدن است.

نوشته شده در جمعه ششم مرداد 1391ساعت توسط م.د| |
ادويه‌ها از جمله موادي هستند كه شايد هزاران سال است توسط انسان براي طعم‌داركردن غذاها مورد استفاده قرارمي‌گيرند.

به گزارش جام جم آنلاين، ادويه علاوه بر اين‌كه به طعم‌داركردن غذاها كمك مي‌كند، خواص زيادي نيز دارد و بسياري مواقع به عنوان دارو نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ادويه كاري جزو ادويه‌هايي است كه در شرق دنيا بخصوص پاكستان، هندوستان و افغانستان به مقدار بسيار زياد در وعده‌هاي غذايي مصرف مي‌شود.

«كاري» ادويه‌اي است كه در آن 20 نوع گياه معطر از جمله زيره، رازيانه، گشنيز و... وجود دارد و هر گياه خواص بسيار عالي دارد. در فرمولاسيون كاري فلفل و زردچوبه پايه اصلي است.

به دليل اهميت ادويه‌ها در اكثر رژيم غذايي، بتازگي گروهي از محققان دلايل جالبي كشف كرده‌اند كه نشان مي‌دهد چرا بيش از هزار سال است انسان‌ها از ادويه‌ها و بويژه ادويه كاري استفاده مي‌كنند.

آنها طي آزمايش‌ها و تحقيقات زيادي متوجه شدند ادويه زردچوبه به طور قابل ملاحظه‌اي مي‌تواند سبب افزايش پروتئيني خاص شود كه به طور طبيعي در حفظ و تقويت سيستم ايمني بدن موثر است.

اين پروتئين با تقويت سيستم ايمني بدن، مانع ابتلا به بيماري‌هاي عفوني مي‌شود.

اين پروتئين كه GAMP نام دارد، به سيستم ايمني بدن براي مبارزه با انواعي از ميكروب‌ها و باكتري‌ها كمك مي‌كند. در حقيقت سبب مي‌شود سيستم ايمني بتواند براحتي با ويروس‌ها و باكتري‌ها مقابله و آنها را نابود كند.

از طرفي قبلا محققان دريافته بودند ويتامين D نيزدرافزايش اين پروتئين نقش دارد. اين محققان سال‌هاست طي مطالعاتي درصدد شناسايي مكانيسم‌هايي هستند كه سبب افزايش سطح اين پروتئين در خون مي‌شود.

اين ژن يا پروتئين به‌عنوان يك پروتئين ضدميكروبي شناخته و تا به حال تنها در انسان‌ها ديده شده است. اين پروتئين با تاثيري كه بر سيستم ايمني بدن دارد، نقش موثري در از بين بردن انواع ميكروب‌ها و باكتري‌ها دارد.

خاستگاه اصلي كاري مانند بيشتر ادويه‌ها هندوستان و جنوب آسياست. استفاده از اين ادويه نزديك به 2500 سال قدمت دارد، علاوه بر چاشني به عنوان دارو نيز موارد مصرف زيادي دارد.

از جمله خواص ديگر اين ادويه مي‌توان به خواصي چون محافظ كبد، ضدميكروب، ضدنفخ، محرك معده، مقوي معده، معرق، حاوي ويتامين C، ضدسرطان و خنثي‌كننده راديكال‌هاي آزاد نيز اشاره كرد.

از سوي ديگر، ادويه كاري بوي مواد ناخوشايند مانند گوشت را هم پوشش مي‌دهد و به طور كلي مصرف متعادل آن براي سلامت فرد بسيار مفيد است.

مطالعه‌اي كه روي غذاهاي غربي و شرقي انجام شده نشان داده در شرق دنيا كه ادويه بيشتري مصرف مي‌شود، سلامت بدن بويژه در قبال امراضي مانند سرطان و مشكلات كبدي بيشتر تامين مي‌شود.

همچنين مطالعات نشان داده ماده كوركومين موجود درادويه كاري، عامل ضدالتهاب و يك آنتي‌اكسيدان قوي است و موجب كاهش التهاب مفاصل مي‌شود حتي ممكن است اين عنصر ژن ناقل سرطان پستان را غيرفعال كند و روند پيشرفت سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ را كاهش دهد.

كوركومين تاثير مثبت و چشمگيري در درمان سرطان لوزالمعده دارد. گروهي از پژوهشگران معتقدند كوركومين مي‌تواند با سرطان پوست نيز مبارزه و ملانوم سلول‌هاي سرطاني پوست را خراب كند.

به نظر مي‌رسد كوركومين موجود در پودر كاري از آلزايمرنيز پيشگيري مي‌كند و حافظه را بهبود مي‌بخشد.

همچنين گروهي از متخصصان تغذيه مي‌گويند ادويه كاري مي‌تواند به لاغرشدن و كاهش وزن نيز كمك كند.

يكي از مواد اصلي موجود در ادويه‌هاي كاري، فلفل قرمز است كه دماي بدن را افزايش مي‌دهد و با افزايش ميزان سوخت و ساز بدن، به سوختن كالري‌ها و چربي‌ها كمك مي‌كند. نكته جالب‌تر اين كه اين ادويه به فرد كمك مي‌كند در وعده غذايي بعدي كمتر غذا بخورد.

با توجه به خواص زياد اين ادويه محققان در مطالعات متعددي سعي كردند به دلايل اين خواص پي ببرند و اين‌كه كاري چگونه مي‌تواند اين اثرات شگفت‌انگيز را داشته باشد.

در مطالعات جديد محققان با كمال شگفتي متوجه شدند كاري يا زردچوبه هندي اثرات شگفت‌انگيزي روي ژن يا پروتئين GAMP و تقويت سيستم ايمني بدن دارد زيرا اين ادويه با مكانيسمي جالب سبب افزايش فعاليت اين پروتئين و تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شود.

لذا محققان با يافته‌ها اميدوارند بتوانند درآينده داروهاي زيادي را براي تقويت سيستم دفاعي بدن در برابر بسياري از بيماري‌ها بويژه بيماري‌هايي كه منجر به ضعف سيستم ايمني بدن مي‌شوند، توليد كنند.

البته يافته‌ها نشان مي‌دهد اثرات كاري به اندازه ويتامين D نيست، زيرا اثرات ويتامين D بر اين پروتئين قوي‌تر است، با اين حال اثرات فيزيولوژيك گسترده‌اي بر سيستم دفاعي بدن دارد.

با توجه به خواص مفيد اين ادويه محققان توصيه مي‌كنند حتما در رژيم غذايي از اين ادويه مفيد استفاده شود زيرا مصرف مداوم و كافي اين ادويه مي‌تواند به حفظ سلامت بدن در برابر عفونت‌ها بخصوص عفونت‌هاي معده و روده كمك كند.

در اين مطالعات همچنين مشخص شده است مصرف همزمان كاري و اسيدهاي چرب امگا3 به طور قابل ملاحظه‌اي مي‌تواند بر فعاليت ژن GAMP موثر باشد.در اين مطالعات مشخص شد همراهي امگا3 با كاري يا زردچوبه هندي نيز مي‌تواند برفعاليت اين ژن اثرات قابل ملاحظه‌اي داشته باشد، هرچند هنوز مكانيسم و چگونگي تأثير امگا3 كاملا مشخص نشده است يعني هنوز مشخص نيست امگا3 چگونه بر عملكرد اين ژن تاثير مي‌گذارد.

همچنين محققان توصيه مي‌كنند از ويتامين D نيز به وفور استفاده شود زيرا تحقيقات اخير نشان داده اين ويتامين در درمان عفونت‌ها و پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي عفوني، سرطان و ديگر بيماري‌ها اثرات زيادي دارد بنابراين توصيه مي‌شود افراد حتما در رژيم غذايي خود از ميزان كافي ويتامين D، امگا 3 و ادويه كاري يا همان زردچوبه هندي استفاده كنند تا از اين طريق با تقويت سيستم ايمني بدن، از ابتلا به انواع عفونت‌ها پيشگيري کند. منبع چنين اطلاعاتي بسيارجالب است ، يکي از بزرگترين توليد کننده هاي دارو در دنيا . اين کارخانه بزرگ دارويي فاش ساخته است که آزمايشات آزمايشگاهي که ازسال 1970 انجام شده است نشان مي دهد که ليمو ترش سلول هاي سرطاني را در 12 نوع سرطان ازجمله سرطان روده ، سينه ، پروستات ، ريه و پانکراس نابود مي کند.اگرمي توانيد يک درخت ليمو در حياط يا پاسيوي خود بکاريد .


نوشته شده در شنبه سی و یکم تیر 1391ساعت توسط م.د| |
همه فصول ميوه ها و سبزيجات رنگارنگ و خوشمزه مخصوص به خود را دارند. اما اگر بخواهيم از بهترين و مقوي ترين آنها ياد کنيم، نبايد از محصولات باغ ها و کشتزارها، در اين روزهاي گرم غافل شويم. مصرف ميوه هاي خوشمزه و خوش آب و رنگي که با پايان بهار و آغاز تابستان وارد بازار مي شوند، مي‌توانند سلامتي و انرژي ما را در اين روزهاي طولاني و گرم تامين کنند.به گزارش سالم زي، در اينجا هفت ميوه و سبزي مقوي و خوشمزه به شما پيشنهاد شده است که براي هر فرد، منابعي غني جهت يک تغذيه مثبت و موثر به حساب مي آيند.

کيوي

کيوي سرشار از ويتامين ث است. ميزان ويتامين ث موجود در کيوي بيش از نياز بدن است. اين ميوه همچنين حاوي مقدار کافي فيبر و آنتي اکسيدان مي‌باشد. کيوي را به تنهايي يا در سالاد ميوه استفاده کنيد. همچنين اضافه کردن آن به اسموتي هاي تابستاني بسيار توصيه مي شود.

زردآلو

زردآلو از منابع غني ويتامين آ، ويتامين ث و پتاسيم به حساب مي آيد. بهترين نوع آن، شيرين و آبدار است و تقريباً در تمام طول تابستان مي توانيد آن را پيدا کرده و خريداري نماييد. از مصرف زردآلو در اين فصل دريغ نکنيد. اين ميوه بين کودکان بسيار پر طرفدار است. زردآلو را مي توانيد به همراه ماست نيز تناول کنيد.

کدو

کدو، بخاطر ويتامين هاي زياد و انواع مختلفش در اين ليست قرار داده شده است. به گزارش سايت Eating Well، مصرف کدو به عنوان يک اغذيه مقوي و کم چربي، در تابستان بسيار توصيه مي شود. همچنين ويتامين آ و ويتامين ث موجود در کدو را نيز نبايد از ياد برد. غذاهايي که کدو جزء اصلي آنها است، غذاهايي خوشمزه و شيرين هستند که به سرعت آماده مي شوند. علاوه بر اين کدو را مي توانيد به سالاد خود نيز اضافه کنيد.

لوبياي چشم بلبلي

اين لوبيا منبع خوبي از ويتامين ب 1 و همچنين فيبر، منيزيم و روي است. اگر مي خواهيد يک غذاي سريع، ساده که از ارزش غذايي نيز بهره مند باشد تهيه کنيد، مي توانيد اين لوبيا را آب پز کرده و در سالاد استفاده کنيد.

شاهي

به گزارش LiveStrong، شاهي بخاطر خواص شيميايي و ترکيبات گياهي خاص عاملي موثر در پيشگيري از بسياري از بيماري ها به شمار مي رود. ميزان آنتي اکسيدان موجود در شاهي هاي تلخ و سبز، از سيب و کلم بروکلي هم بيشتر است.

شاهي معمولاً مي تواند به صورت چاشني مصرف شود، اما نيويورک تايمز در اين مقاله از فوايد مصرف شاهي بسيار گفته و يادآور شده که بهتر است در مصرف شاهي خساست به خرج ندهيد. اين سبزي را مي توانيد در سوپ ها استفاده کنيد و يا از آن به همراه اسفناج در دستورهاي آشپزي خاص بهره ببريد.

توت فرنگي

اين توت فرنگي هاي خوشمزه، علاوه بر اينکه يکي از پر طرفدار ترين ميوه هاي تابستاني هستند داراي فوايد زيادي براي سلامتي مي باشند. مصرف توت فرنگي در تنظيم سطح کلسترول موثر است. همچنين اين ميوه عاملي براي سفيد شدن دندان ها نيز هست؛ چرا که توت فرنگي حاوي اسيد ماليک است. آنزيمي که در برخي خميردندان ها نيز وجود دارد. ميزان ويتامين ث موجود در يک توت فرنگي با ويتامين ث موجود در يک پرتقال برابري مي کند. توت فرنگي را مي توانيد پس از شستشو مصرف کنيد. همچنين استفاده از آن در تهيه سالاد ميوه نيز توصيه مي شود.

انجير

انجير با وجود حجم کوچکي که دارد، ميوه اي مفيد و مغذي براي بدن است. به گزارش لُس آنجلس تايمز، پتاسيم موجود در انجير تا 80 درصد بيشتر از موز است و هضم آن نيز به نسبت بسيار راحت است. علاوه بر اين داراي آهن و منيزيم بيشتري در مقايسه با ساير ميوه ها است. تمام اين ها در ميوه اي که تنها 20 تا 40 کالري انرژي دارد قرار گرفته. پس اگر عنوان کامل ترين ميوه دنيا را هم به انجير بدهيم، چندان بي راه هم نگفته‌ايم. در نهايت توصيه مي شود انجير را به صورت تازه تهيه و مصرف کنيد.


نوشته شده در یکشنبه بیست و هشتم خرداد 1391ساعت توسط م.د| |

زهرا رضايي کارشناس ارشد تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران عنوان کرد: خوراکي هاي اعجاب آوري وجود دارد که با مصرف آنها باعث افزايش طول عمر مي شود که در اينجا به آن اشاره مي کنيم.

1- سير: رضايي گفت: سير به خاطر داشتن ترکيبات آليسين خاصيت آنتي بيوتيکي دارد بوي خاص سير هم به دليل وجود همين ماده است.وي با بيان اين مطلب افزود: علاوه بر اين سير اثر ضد انعقاد خون جذب کننده و پايين آورنده فشار خون هم دارد.وي تاکيد کرد: اين ماده غذايي ارزشمند نقش مهمي در پيشگيري از سرطان هاي گوارشي- بيماري‌هاي قلبي و عروقي و کاهش ميزان کلسترول خون دارد.

2- پياز: رضايي تصريح کرد: پياز نيز خاصيت آنتي‌بيوتيکي و البته ضد عفوني دارد پياز باکتري‌هاي عامل پوسيدگي دندان ها، ورم لثه را مي کشد.وي با بيان اين مطلب افزود: پياز مانع ايجاد برخي واسطه هاي التهابي مي شود آنچه پياز انجام مي‌دهد اين است که يک نيروي کمکي در مقابل برخي بيماري‌ها مثل آسم و مشکلات ناشي از استعمال دخانيات عمل مي کند.

3- زردچوبه و فلفل سياه: رضايي تشريح کرد: زردچوبه که حاوي آنتي اکسيدان هاي قوي ضد التهاب ها و ضد سرطان هاست اين ادويه در کنار فلفل سياه خاصيتش ده برابر مي شود.

4- سويا: اين کارشناس ارشد تغذيه گفت: در سويا "ايزوفلان" وجود دارد که "ايزوفلان" آنتي اکسيداني قوي است که خطر ابتلا به سرطان و بيماري هاي قلبي و عروقي را کاهش مي دهد.وي با بيان اين مطلب ادامه داد: ميزان کلسترول خون را پايين مي آورد و برخي نشانه هاي يائسگي را تسکين مي دهد و سويا به شکل سس سويا،‌ شير سويا و يا ماست سويا عرضه مي شود.وي تاکيد کرد: ‌دانه هاي سويا به هيچ وجه با سوياي واقعي قابل مقايسه نيستند.

5- قارچ ها: رضايي اظهار کرد: بعضي از قارچ ها مانند قارچ ژاپني سيستم دفاعي بدن را تحريک کند که اين اثر به خاطر وجود "پلي ساکاريدهايي" در اين نوع قاچ هاست.

6- ميوه هاي قرمز: اين کارشناس ارشد تغذيه تصريح کرد: تمشک، توت فرنگي، توت سياه، زغال اخته، انگور فرنگي سياه، توت کانادايي، انگور سياه و ميوه هايي سرشار از آنتي اکسيدان پلي فنول و فلاويند هستند.وي با بيان اين مطلب ادامه داد: به طور مثال تمشک 2 برابر بيشتر از گريپ فروت و حدودا 9 برابر کيوي ذخيره آنتي اکسيدان دارد.

به همين دليل است که ميوه هاي قرمز بيماري هاي اختلال در باسازي عصبي مانند (آلزايمر) پيشگيري مي کند و فشار خون را پايين مي آورد و از بروز بيماري هاي قلبي و عروقي نيز پيشگيري مي کند سرعت رشد تومورها را کند مي‌کند و عوامل سرطان زا را از بين مي برند.

7- شکلات سياه: رضايي اظهار کرد: شکلات تلخ در مبارزه با خستگي و نيز پيشگيري از بيماري هاي قلبي و عروقي سهيم است.وي با بيان اين مطلب افزود: مشکلات گردش خون را با افزايش حجم رگ ها، محدود کردن حمله‌هاي پلاکتي و سيال کردن خون برطرف مي کند.وي تشريح کرد: شکلات سياه با اثر سرخوشي اش يک ضد افسردگي طبيعي است هر چه شکلات طبيعي‌تر باشد خوردن منظم آن بيشتر توصيه مي‌شود البته به شرط رعايت تعادل و ميانه روي زيرا کاکائو يک ماده کم کالري نيست.

8- ماهي: رضايي اظهار کرد: ماهي سرشار از امگا 3 است و به خاطر فوايدش براي سيستم قلبي و عروقي مشهور شده است.وي ادامه داد: ميزان کافي امگا 3 در پيشگيري از سرطان و مشکلات خلق و خو در افراد افسرده موثر است.وي توصيه کرد: به زنان باردار نيز توصيه مي شود که امگا 3 زيادي مصرف کنند زيرا امگا 3 حاوي اسيدهاي چرب ضروري براي رشد مناسب مغز جنين است.وي تاکيد کرد: 2 يا 3 بار در هفته ماهي بخوريد البته خوردن ماهي هاي کوچکتر در اولويت است چون ماهي هاي کوچکتر حاوي جيوه کمتري است.

9- چاي سبز: رضايي تشريح کرد: چاي سبز يک ضد سرطان بسيار عالي است و با کاهش پلاک هاي آتروم از بيماري هاي قلبي و عروقي پيشگيري مي کند چون پلاک آتروم عامل انسداد عروق هستند.وي ادامه داد: اين چاي مانند يک سم زدا براي بدن عمل مي کند و پيري را به تاخير مي اندازد.

10- غلات کامل: رضايي در ادامه گفت:‌ غلات کامل سرشار از فيبراند و بايد در ليست غذايي ما از اولويت بالايي قرار گيرند و جايگزين غلات تصفيه شده شوند.وي اظهار کرد: غلات تصفيه شده طي مراحل صنعتي، بخش عمده اي از خواصشان مخصوصا فوايدي را که براي گوارش و سيستم قلبي و عروقي دارند از دست مي دهند .رضايي تاکيد کرد: نان کامل، غلات کامل صبحانه و ديگر غلات (برنج و نان) بايد هر روز مصرف شوند.

11- روغن زيتون: رضايي عنوان کرد: ماده غذايي اصلي رژيم هاي مديترانه اي روغن زيتون است که مزيت اصلي اش ايجاد تعادل ميان ا مگا 3 و امگا 6 است.وي با بيان اين مطلب ادامه داد: اين روغن در پيشگيري از بيماري هاي قلبي و عروقي موثر است و توصيه مي شود اين روغن را جايگزين روغن هاي ديگر کرد.

12- بروکلي و سبزيجات ديگر: اين کارشناس ارشد تغذيه گفت: بروکلي، گل کلم، کلم بروکسل و البته گوجه فرنگي و فلفل و بعد از آنها چغندر و کدو تنبل سبزيجان فوق العاده اي براي سلامتي هستند.وي با بيان اين مطلب افزود: اين مواد غذايي را با يد 2 بار در روز و در وعده هاي غذايي ناهار و شام استفاده شود.

13- زنجبيل: رضايي اظهار کرد: زنجبيل حاوي آنتي اکسيدان هاي بسيار سودمند براي پيشگيري از بيماري هاي قلبي و عروقي و برخي سرطان ها و ديگر بيماري هاي مرتبط با افزايش سن است.وي ادامه داد: خواص ضد التهابي بسيار دارد خصوصا در درمان بيماري هاي روماتيسم و ورم مفاصل دارد.وي خاطر نشان کرد: در نهايت زنجبيل گوارش را تسهيل کرده و به مبارزه با تهوع و استفراغ کمک مي کند.

نوشته شده در چهارشنبه هفدهم خرداد 1391ساعت توسط م.د| |
 تا چندی پیش سبزی‌خوردن پای ثابت اكثر سفره‌های ایرانی بود. وقتی سفره پهن می‌شد اولین چیزی كه در مركز سفره خودنمایی می‌كرد، یك سبد پر از انواع سبزی‌های تازه به همراه پیازچه و تربچه‌نقلی​ قرمزرنگی بود كه همچون گل جلوه می‌كرد؛ سبزی‌هایی كه اشتهای افراد را برمی‌انگیخت و میل به خوردن غذا را دوچندان می‌كرد، اما حالا دیگر حضور این سمبل شادابی و طراوت سفره كمرنگ شده است.

انواع سس‌های سفید، قرمز، خردل، ترشی‌های مختلف و انواع چیپس‌ها و اسنك‌های سبزیجات جایگزین این جلوه طبیعت شده‌ است.

حال وضعیت به گونه‌ای شده است كه عده‌ای از خانم‌های جوان خواص تغذیه‌ای و درمانی سبزی‌ها را نمی‌دانند و حتی برخی از اقلام آن را نمی‌شناسند بنابراین بد نیست با برخی از انواع سبزی‌خوردن آشنا شده و به خواص تغذیه‌ای آن پی ببریم و این اطلاعات را به نسل بعد خود نیز انتقال دهیم.

تره؛ كاهنده فشار و كلسترول خون

این سبزی ساقه ندارد و از نظر خواص تغذیه‌ای شبیه به سیر و پیاز است، اما طعم و بوی ملایم‌تری دارد. تره 2 نوع دارد؛ برگ‌های یكی كوتاه و نازك بوده و اغلب در بهار و تابستان می‌روید، دیگری تره‌فرنگی است كه برگ‌های پهن، قوی و بلند داشته و پیاز آن مشخص است.

تره به دلیل پتاسیم بالایی كه دارد ادرارآور خوبی بوده و سموم را دفع و از فشار و كلسترول بد خون می‌كاهد. منیزیم آن از بروز سرطان روده و پروستات جلوگیری كرده و اگر به همراه غذا میل شود سوءهاضمه را درمان كرده، از سوزش معده كاسته و یبوست دائمی و بواسیر را بهبود می‌بخشد.

همچنین ناراحتی‌های طحال را برطرف كرده و برای نقرس و درد مفاصل مفید است، همچنین تمایلات جنسی را افزایش می‌دهد.

تره به دلیل مواد خشبی نفاخ است. بر این اساس هر چقدر ظریف‌تر و جوان‌تر باشد قابلیت هضم بهتری داشته و مواد مغذی آن بهتر جذب می‌شود.

تربچه با سلول‌های سرطانی می‌جنگد

این سبزی برگ‌های پهن و كرك‌دار داشته و دارای انواع ترب سفید، سیاه و قرمز است. ترب طبیعت گرم دارد و كمی نفاخ است. به دلیل دارا بودن مواد گوگرددار خاصیت ضدعفونی‌كنندگی فراوانی دارد، همچنین اشتهاآور خوبی است.

ویتامین C فراوان آن در رفع بیماری‌های دهان و پیوره موثر است و از پوسیدگی دندان‌ها می‌كاهد. این ویتامین در برگ تربچه چندین برابر بیشتر است و اگر به همراه غذا خورده شود، به جذب آهن كمك می‌كند.

براساس تحقیقات انجام‌شده، تربچه سلول‌های سرطانی بدن را از بین برده و در بهبود عوارض شیمی‌درمانی موثر است.

همچنین به دلیل دارا بودن ید برای بیماران مبتلا به گواتر مفید است و با تنظیم سوخت و ساز بدن، گردش خون را بهبود می‌بخشد و برای دفع سنگ كلیه و كیسه صفرا مفید است.

ریحان؛ آرامبخش و خواب‌آور

این سبزی بسیار معطر و خوشبوست. ضد یبوست، ضدتشنج، رفع‌كننده سردردهای عصبی (میگرن) و سرگیجه است و به دلیل تركیبات آرامبخش برای رفع بی‌خوابی‌های اضطرابی موثر بوده و مسكن خوبی به شمار می‌رود.

ریحان، شیر مادران شیرده را زیاد می‌كند و برای رفع التهاب كلیه مفید است. این سبزی نفاخ نیست و اسپاسم‌های معده را برطرف می‌كند.

شاهی؛ محرك فعالیت كلیه‌ها

این سبزی طبیعت معتدلی دارد. به دلیل دارا بودن ویتامین‌هایA و C جزء آنتی‌اكسیدان‌های قوی بوده و برای دفع رادیكال‌های مضر بدن مفید است. همچنین پایین‌آورنده قند خون بوده و لكه‌های قهوه‌ای و كك و مك ناشی از تماس مستقیم با نور خورشید را رفع می‌كند.

براساس تحقیقاتی كه در دانشگاه پزشكی شهید بهشتی انجام شده است، شاهی چربی و كلسترول بد خون را كاهش می‌دهد و روغن‌های فرار آن برای مخاط تنفسی، آسم، برونشیت و سرفه‌های مزمن مفید است.

تركیبات موجود در این سبزی محرك فعالیت كلیه‌ها بوده و دافع سنگ كیسه صفرا، مثانه و كلیه است و فوق‌العاده برای دردهای مفصلی و نقرس مفید است.

جعفری؛ خون‌ساز و قاعده‌آور

این سبزی سرشار از ویتامین و املاح معدنی آهن، كلسیم و فسفر است. عادت ماهانه را تنظیم و خون را تصفیه می‌كند، همچنین روده‌ها را ضد عفونی می‌كند.

مصرف جعفری به دلیل دارا بودن آهن گیاهی در غذای روزانه افراد كم‌خون یا بچه‌هایی كه روند رشد ضعیفی دارند توصیه می‌شود.

این سبزی بادشكن خوبی است و درد و پیچش شكم را رفع می‌كند. جعفری بیماری‌های كبدی، تنگی نفس و علائم یائسگی زودرس را رفع كرده و جویدن آن به رفع بوی بد دهان و گازهای تخمیری معده كمك می‌كند.

ترخون؛ جانشین مناسب نمك

این سبزی عطر تندی دارد و كمی تلخ است. وجود چند برگ ترخون در سبزی سفره اشتها را تحریك و نفس را خوشبو می‌كند.

بوی تند آن موجب مهار رشد میكروب‌های پوست و كاهش بوی بد بدن می‌شود. ترخون به جهت اسانس تندی كه دارد جایگزین مناسب نمك بوده و مصرف آن به همراه غذا برای بیماران قلبی، افراد مبتلا به فشار خون یا اشخاصی كه رژیم غذایی بی‌نمك دارند توصیه می‌شود.

این سبزی اعصاب را تقویت كرده و به هضم غذاهای پرچرب كمك می‌كند و یك آرامبخش ملایم است. ترخون سم‌زدای خوبی است و موجب تسكین درد و رفع مشكلات قاعدگی از جمله تهوع و ضعف می‌شود. این سبزی قدرت دفاعی بدن را بالا برده و از شدت بیماری‌های ویروسی می‌كاهد.

گشنیز؛ كاهنده قند خون

این سبزی طبیعت سردی دارد و بوی خوشایندی ندارد. چینی‌ها این سبزی را جعفری چینی می‌نامند. گشنیز فشار و قند خون را كاهش داده، عطش و تهوع را رفع می‌كند و مسكن خوبی است. تقویت‌كننده قلب، مغز و معده است. ضد اسپاسم، معرق و محرك اشتهاست و بهترین داروی كبد و طحال است.

 

این سبزی جوش‌های پوستی و دهانی ناشی از گرمی غذاها را رفع كرده و تمایلات جنسی را ملایم می‌كند. مقدار زیاد آن خواب را پریشان، عادت ماهیانه را نامنظم و مصرف‌كننده را دچار گیجی، بی‌حسی و خوابی عمیق می‌كند.
نوشته شده در دوشنبه پانزدهم خرداد 1391ساعت توسط م.د| |

 

انجير تازه منبع غني بتاكاروتن و ويتامين ث است. اين دو آنتي اكسيدان در پيشگيري از ابتلا به سرطان نقش مهمي را ايفا مي‌كنند.به گزارش جام جم آنلاين، مطالعات نشان مي‌دهد كه انجير حاوي مقادير زيادي آهن و ويتامين C است؛ مخلوطي از اين دو ماده مغذي، آن را به يك ميوه‌ فوق‌العاده براي كم‌خون‌ها مخصوصا افراد مبتلا به كم‌خوني فقرآهن تبديل كرده است.

انجير در درمان و بهبود يبوست، سوءهاضمه، سرفه، برونشيت و آسم كاربرد دارد، مصرف اين ميوه پس از ابتلا به بيماري، به افزايش وزن نيز كمك مي‌كند.

هر دو حالت انجيره خشك و تازه مفيد و مغذي است با وجود اين‌ كه انجير خشك در تمام طول سال در دسترس است، اما خيلي‌ها معتقدند جاي طعم خوش و منحصربه‌فرد انجير تازه را نمي‌گيرد.

انجير در طب سنتي

انجير از نظر طب قديم ايران، گرم و تر است ، تعرق بدن و ادرار را زياد مي‌كند ، حرارت بدن را كاهش مي‌دهد و ميوه‌اي چاق‌كننده است، جوشانده انجير خشك درمان ‌كننده التهاب مجاري دستگاه تنفسي، كليه، ذات‌الريه، سرخك، مخملك و آبله است همچنين جوشانده غليظ انجير خشك براي رفع سرماخوردگي بسيار مفيد است و غرغره كردن آن گلودرد را برطرف مي‌كند.

انجير براي درمان سوءهاضمه مفيد است، مخلوط شير بز و انجير سياه يكي از داروهاي بسيار موثر براي درمان آرتروز و درد مفاصل است اين مخلوط سموم مختلف را از بدن خارج كرده و درد را از بين مي‌برد همچنين اين ميوه براي افرادي كه قند خونشان پايين مي‌آيد و يك دفعه احساس ضعف مي‌كنند مناسب است، زيرا قند آن به سرعت در روده كوچك جذب مي‌شود.

انجير براي بهبود مشكلاتي نظير تب، گوش درد و ورم چركي كاربرد دارد و براي كمك به كبد هم عالي است ، موجب از بين رفتن بوي بد دهان نيز مي‌شود ، مخلوط انجير با عسل در تسكين زخم معده بسيار مفيد است ، همچنين منبع خوبي از كلسيم و هم منبع خوبي از پتاسيم است.

كلسيم موجب افزايش تراكم استخوان و پتاسيم، دفع كلسيم از طريق ادرار را كاهش مي‌دهد؛ از اين رو انجير يكي از بهترين ميوه‌ها براي افزايش تراكم استخوان است.

از طرفي انجير به خاطر داشتن قند فراوان باعث فعاليت سلول‌ها و توليد انرژي زياد در بدن نيز مي‌شود، همان چيزي كه معمولا كم‌خون‌ها از آن شكايت دارند.

انجير منبع خوبي از پتاسيم است و پتاسيم نيز عنصري است كه به كنترل فشار خون كمك مي‌كند. كمبود پتاسيم به خصوص زماني كه با افزايش مصرف سديم همراه باشد، مي‌تواند منجر به فشار خون بالا شود ، به علت داشتن پتاسيم، درجه قليايي بدن را بالا برده و در دفع اوره و چربي خون بسيار موثر است.

اين ميوه منبع بسيار خوبي از فيبر غذايي است. شايد بدانيد كه مواد غذايي حاوي فيبر نقش موثر و مفيدي در مديريت و كنترل وزن ايفا مي‌كنند. فيبر، گرسنگي را به تاخير مي‌اندازد و از اين‌ رو در رژيم‌هاي كاهش وزن جايگاه ويژه‌اي دارد البته به آن شرط كه در خوردن آن و ساير مواد غذايي نيز از حد تعادل خارج نشويم.

درمان يبوست

پزشكان در گذشته يبوست را ام‌الامراض يا مادر بيماري‌ها ناميده‌اند ، پس اهميت پيشگيري و درمان آن مشخص است، بهترين داروي آزمايش شده و خوش طعم در اين زمينه انجير است. فيبر موجود در انجير به عملكرد سالم روده كمك مي‌كند ، اين عمل مانع بروز يبوست مي‌شود. براي رفع يبوست 10 عدد انجير خشك را به خوبي شسته و در ظرف آبي بخيسانيد و صبح ناشتا بخوريد.

انجير براي كودكان ضعيف

متخصصان تغذيه مي ‌گويند؛ انجير ميوه‌اي مقوي و شيرين است كه منبع خوبي از پتاسيم، منيزيم، كلسيم، فسفر و ويتامين‌هاي A، B و C است. انجير سرشار از پتاسيم و تامين‌ كننده سلامت كودكان ضعيف است و براي بي‌اشتهايي مفيد است.

40 گرم انجير تازه يا يك چهارم ليوان انجير معادل يك واحد ميوه است و 1.5 عدد انجير خشك معادل يك واحد ميوه يا 15 گرم كربوهيدرات است.

انجير، فيبر غذايي بالايي دارد كه هر واحد آن 20 درصد نياز روزانه را تامين مي‌كند و بيش از ساير ميوه‌ها املاح دارد.

در هر 40 گرم انجير تازه 244 ميلي‌گرم پتاسيم (7 درصد نياز روزانه)، 53 ميلي‌گرم كلسيم و 1.2 ميلي‌گرم آهن (6 درصد نياز روزانه) وجود دارد.

هر 224 گرم انجير، 79‌ميلي‌گرم كلسيم دارد. تحقيقات نشان داده است كه كلسيم در انجير به همان اندازه‌ي كلسيم موجود در شير است.

انجير براي سلامت موها

وجود گوگرد در انجير باعث ازدياد مو شده و از ريزش آن جلوگيري كرده و شوره سر را درمان مي‌كند.

انجير براي تقويت حافظه

خوردن انجير خشك همراه پسته، بادام و گردو موجب تقويت حافظه و قدرت تعقل و تفكر شده و گنجاندن آن در برنامه غذايي زنان باردار باعث تقويت حافظه جنين مي‌شود.ادامه دارد...

انجير و سلامت دهان و دندان

انجير باعث سفيد شدن دندان‌ها و جرم‌گيري آن‌ها مي‌شود و در ورم لثه موجب تسكين درد و رفع التهاب مي‌ شود.انجير و سلامت ريه‌ها

اين ميوه التهابات تنفسي مانند ذات‌الريه، آسم و تنگي نفس را بهبود مي‌بخشد. از جوشاندن انجير در شير، شربتي به دست مي‌آيد كه نرم‌كننده سينه و معده بوده و غرغره آن، گلو را نرم مي‌كند.

شربت انجير مسكن گلو و سرفه بوده و ملين سبكي به شمار مي‌رود، لذا براي تهيه آن 5 تا 10 عدد انجير خشك را در مقداري آب بجوشانيد تا آن كه به حالت شربت درآيد.

براي درمان ناراحتي‌هاي سينه حدود 20 گرم از خرما، عناب و انجير خشك را با هم مخلوط كرده و آسياب كرده، سپس اين پودر را با يك ليتر آب جوشانده تا حجم آن به نصف برسد. از اين جوشانده مي‌توان به مقدار 3 فنجان در روز مصرف كرد.

براي برطرف كردن سياه سرفه، برونشيت و ذات‌الريه از قهوه انجير استفاده كنيد و براي درست كردن اين قهوه انجير را ابتدا بو داده و سپس آن را آسياب كنيد تا به صورت پودر درآيد.اثرات موضعي انجير

شيره انجير، ميخچه، زگيل و آثار جلدي را از بين مي‌برد. همچنين اگر يك انجير خشك را پخته و سپس به دو نيم تقسيم كنيد و روي كورك يا دمل قرار دهيد، بزودي آن را رسانده و رفع التهاب مي‌كند.انجير و شيردهي

سوپ انجير بسيار مقوي است و براي افزايش شير در زنان شيرده مفيد است. براي تهيه سوپ، انجير نارس را با گوشت بپزيد. جوشانده انجير خشك در شير براي درمان آنژين، ورم لثه و ورم مخاط دهان نيز موثر است.

انجير مانع رشد ميكرب‌هاي مضر در مواد غذايي مي‌شود ، مطالعات جديد نشان مي‌دهد كه انجير و عصاره‌ آن ممكن است اثر بازدارنده بر رشد و بقاي ميكرب‌هاي مضر مواد غذايي داشته باشد. اخيرا گروهي از محققان در كاروليناي شمالي، اثر ضد ميكربي عصاره انجير را در كاهش بار ميكربي انواع ميكرب‌هاي آلوده كننده مواد غذايي اشريشياكلي و سالمونلا مورد بررسي قرار داده‌اند. اين يافته مي‌تواند در صنعت مواد غذايي مورد توجه قرار گيرد.شرايط انتخاب و نگهداري

پوست انجير تازه بسيار نرم است از اين‌ رو يكي از ميوه‌هايي است كه به راحتي و در حمل و نقل و هنگام نگهداري خراب مي‌شود، پس مهم است دقت كنيم كه خيلي هم زودتر از مصرف اين ميوه را خريداري نكنيم، حداكثر يك يا 2 روز زودتر، همچنين براي بهره بردن از فوايد آن سعي كنيد انجيرهاي تازه و رسيده را انتخاب كنيد.

بوي انجير نيز راه خوبي براي درك تازگي آن خواهد بود. انجير نبايد بوي ترشيدگي بدهد.زياده‌ روي ممنوع

انجير براي مبتلايان به بيماري قند مضر است ، زياده ‌روي در خوردن انجير، براي معده و چشم، زيان‌آور است و خنثي كننده زيان آن، كرفس است ، انجير به علت دارا بودن دانه‌هاي ريز، باعث تقويت معده و روده مي‌شود، ولي براي كبدهاي ضعيف زيان‌آور است ، زياده ‌روي در مصرف آن موجب چاقي مي‌شود.

در ضمن مصرف بيش از حد انجير ممكن است موجب بروز اسهال شود كه بايد دقت كرد ، همچنين انجير خشك حاوي مقدار زيادي قند است كه مي‌تواند براي دندان‌ها مشكلاتي را ايجاد كند. پس تعادل در مصرف نيز نبايد فراموش شود.

نوشته شده در دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391ساعت توسط م.د| |

زعفران به عنوان طعم دهنده در غذا و براي رنگ كردن پارچه در کشورهاي در حال توسعه و توسط صنعتگران به مقدار زياد استفاده مي‌شود. در فرهنگ عامه، زعفران به عنوان مسکن، خلط آور، محرک جنسي و معرق کاربرد دارد. در گزارش‌هاي داستان گونه مربوط به مناطق استوايي آسيا، از خميري نام برده شده که مخلوطي از زعفران و چوب صندل است و اين خمير امروزه همچون گذشته به صورت مرهمي آرامش بخش براي پوست‌هاي خشک مصرف مي‌شود.

منبع جغرافيايي

به گزارش دنياي سلامت، زعفران يكي از گياهاني است كه از قديم توسط بشر كشت مي شده است. به احتمال زياد بومي جنوب غرب آسيا و جنوب اروپاست. در حال حاضر بيشتر از كشت گاه‌هاي جنوب غرب اسپانيا و شمال شرق ايران صادر مي‌شود. در تجارت محصول، گونه‌هاي متعددي از آن از جمله «Crocus naturalis» و «Crocus electus» عرضه مي‌شود.

گياه شناسي

زعفران گياهي كوچك و چندساله به ارتفاع 10-30 سانتي متر و پيازدار است كه پياز آن تقريباً كروي و پوشيده از غشاء‌هاي نازك قهوه‌اي مي‌باشد. از وسط پياز و يا قاعده ساقه، تعدادي برگ باريك و دراز خارج مي‌شوند. وسط برگ‌ها، ساقه گلداري وجود دارد كه به يك تا سه گل منتهي مي‌شود. گل‌ها بسيار زيبا و داراي شش گلبرگ بنفش رنگ هستند كه ممكن است در بعضي واريته‌ها به رنگ گلي يا ارغواني باشند. گل‌ها داراي سه پرچم و يك مادگي منتهي به كلاله سه شاخه به رنگ قرمز متمايل به نارنجي است. قسمت مورد استفاده اين گياه، انتهاي خامه و كلاله سه شاخه به نام زعفران است كه بوي معطر با طعم كمي تلخ دارد. انتشار جغرافيايي زعفران در ايران شامل استان خراسان (قائنات، بيرجند و گناباد)، يزد، کرمان، گيلان و مازندران مي‌باشد. در سالهاي اخير زعفران در کرج و قم نيز کشت شده است.

اثرات مهم

در طب عوام به عنوان آرام بخش، مسكن، ضد اسپاسم و مقوي معده مصرف مي‌شود و در تغذيه به عنوان معطركننده، طعم دهنده و رنگ كننده (زعفران باعث ايجاد رنگ زرد طلايي خوشرنگ، بوي مطبوع و مزه اي خوب در غذاها مي‌شود) كاربرد دارد. با توجه به رنگ بسيار غليظي كه از آن توليد مي‌شود، در صنايع آرايشي؛ داروسازي؛ قنادي؛ و تهيه ليكورها از آن استفاده مي‌گردد.

تركيبات مهم

تركيبات زردرنگ و محلول در آب که از مشتقات كروستين به شما ر مي‌روند. تركيبات تلخ آن پيكروكروسين و تركيب معطر سافرانال مي‌باشد. حدود ده درصد روغن ثابت دارد كه مشتقات آن شامل اسيد اولئانوليك و مقدار نسبتا زيادي ريبوفلاوين است.

مقدار مصرف

10-15 عدد از خامه‌ها در يك ليوان آب براي يك نوبت مصرف كافي است. مقدار مصرف عادي آن روزانه حدود يك گرم و مقدار مصرف تنتور آن حدود 15 قطره در روز مي‌باشد.

مصرف زياد زعفران قاعده‌آور و سقط كننده جنين است. همچنين ممكن است باعث استفراغ، خونريزي رحمي، اسهال خوني، خون در ادرار، خون دماغ، خونريزي كنار چشم و لب، زرد شدن پوست و زرد شدن غشاء مخاطي شود. به‌طور كلي مصرف حدود 20 گرم آن كشنده است.

عصاره زعفران كه به آن «Swedish bitters» گفته مي‌شود، توسط كارخانجات زيادي تهيه و به بازار عرضه مي‌شود.

پژوهش‌هايي كه به تازگي در آمريكا صورت گرفته، نشان داده است كه كروستين موجود در زعفران در نخاع، فشار خون، ادم مغزي و پاپيلماي پوست در حيوانات اثرات مثبت و ارزنده‌اي دارد. در تحقيقات ديگري مشخص شد که زعفران اکسيژن پلاسما را افزايش داده و داراي اثرات ضدسرطان مي‌باشد. زعفران همچنين مي‌تواند تري گليسريدها و كلسترول را كاهش دهد. مطالعاتي در اسپانيا نشان داده است كه كاهش امراض قلبي در قسمتي از اين منطقه احتمالاً مربوط به مصرف دائم زعفران است.

نگه‌داري

زعفران بايد از نور و رطوبت محافظت شود. بهترين ظروف نگهداري زعفران در درجه اول ظروف فلزي و بعد ظروف شيشه‌اي رنگي است.

ظروف پلاستيكي براي نگهداري مناسب نيستند؛ زيرا در مدت كوتاهي اسانس زعفران كم شده و از مرغوبيت آن كاسته مي‌شود.

همچنين بهتر است هنگام مصرف به صورت پودر درآيد و يا پودر آن در زمان کوتاهي مصرف گردد، چون اسانس معطر آن از پودر زودتر تبخير مي‌شود.

مهم‌ترين اثرات گزارش‌شده

ضد درد، ضد دپرسيون، ضد سم، ضد ادم، ضد اكسيدان، ضد عفوني كننده، ضد اسپاسم، ضد نفخ، ضد تومور، تقويت كننده قواي جنسي، مقوي قلب، خنثي كننده راديكال‌هاي آزاد، سقط كننده، معرق، هضم كننده غذا، قاعده آور، خلط آور، بند آورنده خون، كاهش دهنده كلسترول، کاهش دهنده پر فشاري خون، ناركوتيك (مخدر)، مقوي اعصاب، محافظ اعصاب، مسكن، محرك، مقوي معده، سمي و مقوي رحم.

نكات قابل توجه

تقلبات ـ با توجه به قيمت بالاي زعفران، متأسفانه گاهي تقلباتي در عرضه آن صورت مي‌گيرد. يكي از مهم‌ترين تقلبات جا زدن گل رنگ مي‌باشد. اين گياه به نام عمومي زعفران آمريكايي (American saffron) معروف است كه از نظر تركيبات و آثار كاملاً با زعفران تفاوت دارد، ولي از نظر ظاهري شبيه آن است.

تقلبات زعفران را مي توان به خوبي با روش‌هاي ميكروسكوپي (خرده نگاري) و يا تجزيه و تشخيص اسانس (رايحه آن) شناسايي كرد.

براي بهتر پودر شدن زعفران توسط آسياب‌هاي کوچک، بهتر است به حدود 1 تا 5 گرم آن يک يا دو حبه قند اضافه شود. همچنين مي‌توان زعفران را در‌هاون‌هاي کوچک که اکثرا از جنس مرمر هستند، به طور مستقيم پودر كرد.

در تحقيقات دكتر صالحي سورمقي و همكاران در سال 1375 در دانشکده داروسازي تهران بر روي اسانس زعفران، اجسام مهم موجود در آن شامل سافرانال 2 درصد، پنتان 8 درصد، پنتانول 7 درصد، «Butanoic acid» 25 درصد، «Butanoic acid isobutr ester» 5/1 درصد و بتاالمن 2، 5/3 درصد گزارش شد. نکته بسيار مهم اينکه ماده سافرانال که به عنوان يک ماده سمي تلقي مي‌شود، در زعفران ايراني بسيار کم است و يا وجود ندارد؛ در حالي که درصد اين ماده در بعضي زعفران‌هاي نقاط ديگر جهان نسبتا بالاست. اين نکته ارجحيت زعفران ايران بر ديگر انواع را روشن مي‌سازد.

براي کاربرد زعفران در غذاها و يا نوشيدني‌ها مي‌توان به طور مستقيم از پودر آن استفاده کرد و يا به پودر ابتدا کمي آب ولرم افزود و پس از چند دقيقه خيس خوردن آن را با قاشق کمي هم زده و سپس اضافه نمود.

زعفران‌هاي مختلفي در دنيا وجود دارند از جمله: زعفران گاتينه در اطريش؛ زعفران کوزاني در يونان؛ زعفران اسپانيايي که شباهت زيادي به زعفران‌هاي آسيايي و ايراني دارد و زعفران ايران و هند که شبيه به هم هستند.

نوشته شده در جمعه هشتم اردیبهشت 1391ساعت توسط م.د| |


عادت غذایی ایرانیان نیز همانند دیگر ابعاد زندگی آنها، ملغمه ای از سنت و مدرنیسم است، این رفتار غذایی که نه از مواهب سنت برخوردار است و نه از منافع غذاهای مدرن...عادت غذایی ایرانیان نیز همانند دیگر ابعاد زندگی آنها، ملغمه ای از سنت و مدرنیسم است، این رفتار غذایی که نه از مواهب سنت برخوردار است و از منافع غذاهای مدرن، و البته معایب و آفت های هر دو را هم دارد، این وضعیت باعث شده است بیماری های قلبی و عروقی و گوارشی و بدن های چاق ارمغان این وضعیت برای ایرانیان باشد.

نوشتار زیر، به بررسی علمی رفتار غذایی مرسوم ایرانی پرداخته است.

1- زرشک پلو با مرغ و باقلا پلو با ماهی

هر دوی این غذاها، بسیار سرد هستند و به مرور زمان در صورت مصرف زیاد، غلظت خون ایجاد کرده و مقدار زیادی اخلاط نابجا و مضر بلغم و سودا در بدن تولید می کنند. ماهی، مرغ، برنج، زرشک، باقلا، روغن نباتی همگی سرد و بلغم زا هستند. حال اگر همراه این غذاها، سالاد، ماست یا ترشیجات هم مصرف گردد، مشکل چند برابر خواهد شد. در صورت مصرف چنین غذاهایی، حتما بایستی ادویه ها و مواد غذایی گرم مثل فلفل سیاه، زنجبیل، آویشن، سیاه دانه، عسل، کنجد و خرما مصرف نمایید.

2- خوردن ماست و دوغ همراه با غذاهای گوشتی

مصرف همزمان ماست و غذاهای گوشتی، یکی از ممنوعات طب سنتی به حساب می آید. طبق گفته حکما، مصرف همزمان ماست با غذاهای گوشتی علاوه بر اینکه تولید بلغم می کند، موجب فساد گوشت در معده و در برخی موارد بروز لک و پیس می شود.

3- حذف سبزی از سفره و جایگزینی سالاد

طبع اغلب سبزی ها گرم است و به هضم غذا بسیار کمک می کنند. سبزی ها سرشار از مواد معدنی و ویتامین هستند؛ همچنین به علت دارا بودن فیبر، مانع یبوست می شود. اما سالاد بر خلاف سبزی، طبع سردی دارد و هضم غذا را (برخلاف تصور مردم) مختل می کند.

نکته: بهترین ماده جهت شستشو و ضدعفونی سبزی، سرکه و نمک دریا می باشد.
.
4- خوردن زیاد عدسی

عدس غذایی سودا زاست و مصرف زیاد آن موجب بروز و افزایش غلظت خون می شود. اما متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم که به علت تبلیغات زیاد در رابطه با خون ساز بودن عدس، مردم سایر حبوبات را کنار گذاشته و عدس را بیش از سایر حبوبات مصرف می کنند. در طب سنتی بر مصرف نخود بسیار تاکید شده است. نخود دارای خاصیت سم زدایی، افزایش توان جنسی، افزایش حافظه، تقویت قلب، خون سازی، استخوان سازی، جلوگیری از سفید شدن موها و ده ها خاصیت دیگر ذکر شده است.
نکته ای در رابطه با مصرف نخود: جهت کاهش مشکل نفخ معده در زمان مصرف نخود، بهتر است آن را 12 ساعت قبل از طبخ خیس کرده و سپس آب آن را دور بریزید.

5- مصرف پنیر به تنهایی و در وعده صبحانه

مصرف پنیر به تنهایی بسیار مضر می باشد و بلغم زاست. خوردن پنیر به تنهایی و در وعده صبحانه، فرد را دچار رخوت، سستی و بی حالی و کندی در یادگیری و کاهش تمرکز ذهن می گردد.

غده پاراتیروئید، وظیفه تنظیم کلسیم و فسفر بدن و جذب آن ها را به عهده دارد. این غده کلسیم و فسفر را با یکدیگر و در کنار هم می شناسد، بنابراین در زمانی که ماده غذایی حاوی کلسیم را مصرف می کنیم، بایستی همراه آن نیز فسفر مصرف کنیم، در غیر اینصورت، غده پاراتیروئید، فسفر را از مغز برمی دارد که موجب کندذهنی می شود.

بهترین زمان مصرف پنیر، وعده شام و به همراه مصلاحات آن (گردو، زیره، سیاه دانه و آویشن) می باشد. زیرا بیشترین میزان ترشح توسط غده پاراتیروئید در هنگام شب صورت می گیرد.

نکته: گردو (و همچنین بادام) باید در زمان مصرف شکسته شود، زیرا در برخورد طولانی مدت با هوا، اکسید شده و خاصیت اولیه خود را ندارد.

نکته: بادام نباید با پنیر مصرف گردد. زیرا موجب فساد در معده شده و گوارش را با مشکل رو به رو می کند و به عنوان عامل مهمی در تشکیل سنگ کلیه و مثانه محسوب می شود.

6- حذف سرکه از غذا

حذف سرکه یکی از ظلم هایی است که توسط گروهی از پزشکان دامن زده شده است. تحت اینکه که سرکه برای اعصاب مضر و سبب زخم معده می شود. در صورتی که رازی، رساله ای تحت عنوان رساله سرکه دارد که هزار خاصیت برای سرکه بیان کرده است.

سرکه در طب سنتی به عنوان یک حمل کننده (Carrier) محسوب می شود. حمل کننده ماده ای است که داروها را جهت مصرف به اعضای مورد نیاز می رساند.
(نکته: عسل هم یک حمل کننده بسیار مهم به حساب می آید)

طبق تحقیقات، سرکه در کاهش کلسترول، چربی و قند خون، نقش به سزایی دارد. همچنین سرکه سبب گشاد شدن عروق و بهتر شدن جریان خون می شود؛ به هضم غذا کمک کرده و صفرا بُر است؛ ضدعفونی کننده و موجب از بین رفتن رسوبات و املاح مضر است.

نکته: طبیعت سرکه سرد است و افراد بلغمی و سوداوی باید در مصرف آن دقت نمایند. چنانچه افراد سرد مزاج در مصرف سرکه (بدون مصلحات) زیاده روی کنند، ممکن است موجب افت فشارخون و بی حالی گردند. بنابراین افراد سرد مزاج باید سرکه را با عسل و یا شیره خرما مصرف نمایند.

7- تنوع خواری و مصرف اقلام متعدد در یک وعده غذایی
چنین شیوه غذا خوردن، موجب به هم خوردن تنظیم گوارش شده و بسیار مضر است. زمانی که چند ماده غذایی متنوع را در یک وعده میل می کنید، آنزیم های هاضمه دچار سردرگمی و اختلال شده و هضم غذا ناقص خواهد شد. زیرا مواد غذایی متفاوت، زمان هضم متفاوتی با یکدیگر دارند. در نتیجه از ترکیب این مواد، اخلاط فاسد در بدن تولید می گردد.

8- وعده غذایی ظهر

از نظر طب سنتی وعده غذایی ظهر، مضر بوده و بلغم و سودا را در بدن زیاد می کند و سبب غلظت خون می گردد. ترک وعده نهار موجب تقویت ایمنی بدن، تناسب اندام، حفظ تعادل مزاج و رفع بیماری ها می شود.

گرم ترین زمان در طول روز، ظهر است که بهترین کار در آن ساعات، سرد کردن بدن است، نه خوردن غذا. در طب سنتی توصیه شده که انرژی بدن در زمان ظهر از خواب قیلوله تامین شود.

9- عدم مصرف صحیح آجیل

آجیل برای کاهش چربی، غلظت خون، سلامت قلب، سلامت کبد و افزایش کارکرد مغز بی نهایت مفید و لازم است. طبق تحقیقات مصرف روزانه یک مشت آجیل، بین 5 تا 15 سال به طول عمر انسان می افزاید. مصرف حداقل 7 عدد بادام در روز (البته به شرطی که به صورت تازه از پوست در آید) در جهت پاکسازی کبد و تقویت استخوان ها، رشد قدی اطفال و افزایش ضریب هوشی و حافظه توصیه شده است.

بهترین نوع آجیل، 4 مغز گردو، بادام، فندق و پسته است که 4 برابر گوشت انرژی دارد و تمام 20 نوع پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می کند. توصیه می شود 4 مغز را هفته ای یک بار درست کرده، به صورت پودر در آورده و در یک ظرف در بسته نگهداری نمایید. 4 مغز به عنوان یک غذای بسیار عالی برای کودکان در حال رشد می باشد.
افراد صفراوی بایستی در مصرف آجیل احتیاط کرده و زیاده روی نکنند.

10- عدم مصرف صحیح ادویه جات

باور غلط و مصطلح دیگر مضر بودن ادویه جات برای کبد است. تنها مورد احتیاط ادویه، افراد صفراوی می باشند

مصرف ادویه با غذا موجب فعال شدن کبد و کارکرد منظم دستگاه گوارش خواهد شد. اکثر ادویه ها خاصیت دارویی و درمانی دارند. به طوری کلی ادویه جات باعث تعدیل بلغم اضافی معده و رطوبت های نابه جای دستگاه گوارش می شود. مصرف مداوم و بلند مدت ادویه ، بلغم و سوداری نا به جای بدن را کاهش داده و در تخفیف و درمان بیماری های ناشی از بلغم و سودا بسیار موثر است. بیماری هایی مثل آرتروز، درد مفاصل، نفخ معده، کاهش حافظه، صرع، شب ادراری، عفونت های زنانه، افسردگی و ...
11- مصرف میوه همراه با غذا
مصرف میوه با غذا سوء هاضمه و اخلاط فاسد تولید کرده و موجب تباه شدن معده می گردد. تنها دو میوه زیتون و انار، مجوز مصرف با غذا را دارند. جالب است که بدانیم مصرف آن ها به تنهایی از دیدگاه طب سنتی مناسب نیست و مضر شناخته شده است.

بهتر است میوه ها به تنهایی و در وعده جداگانه ای مصرف شوند. و در هر وعده غذایی تنها یک نوع میوه (به دلیل متفاوت بودن زمان هضم مواد غذایی مختلف) که البته باید به فصل و کاملا رسیده (کال نباشد) میل شود. به عنوان مثال در یک وعده نباید همزمان از سیب و پرتقال استفاده شود.

میوه ها دارای فیبر بوده و مانع از یبوست می شوند. همچنین موادی سرشار از ویتامین محسوب می شوند.

نکته: شیر هم یک غذا محسوب می شود، بنابراین مصرف میوه با آن ممنوع است و مصرف میوه با شیر، معده را تباه می کند. به عنوان مثال شیر و موز.

12- مصرف نکردن مصلحات غذایی

هر غذایی در طب سنتی دارای چندین مصلح می باشد. مصلح ماده غذایی است که در اصلاح و تعدیل عوارض جانبی احتمالی آن غذا موثر خواهد بود. مصلح هضم غذا را بهتر کرده و خواص و فوائد و میزان اثرگذاری غذا را در بدن و ارگان های مربوطه مضاعف می کند.

به گزارش پارسینه، در تغذیه سنتی ایرانیان، مصرف مصلحات به طور کامل رعایت می شده است. کمتر غذا و میوه ای دیده می شده که بدون مصلح مصرف شود. متاسفانه امروزه اغلب این مصلحات کنار گذاشته شده و همین سبب کاهش کم و کیف در جذب و هضم غذا خواهد شد.
به کمک فایل زیر می توانید با مصلحات مواد غذایی مختلف آشنا شوید. مطالب این فایل شامل اسامی داروهای اساسی در طب سنتی، چله های 14 گانه سلامت جسم و روان و لیست مصلحات غذاها می باشد..

13- استفاده از اقلام و غذاهای وارداتی

اکثر این غذاها یبوست زا هستند. و از نظر طب سنتی، یبوست مادر تمام بیماری هاست. همچنین تمامی این غذاها توسط کارخانه ها تولید می گردند و کارخانه ها جهت افزایش زمان ماندگاری محصولات خود به این محصولات مواد نگهدارنده شیمیایی اضافه می کنند. از جمله ماکارونی، پیتزا، پفک، سوسیس، کالباس، بیسکویت ها، شکلات ها و ... . تمام این محصولات جای توضیح و بحث بسیار دارد که انشاالله در آینده مطالبی ارائه خواهد شد.

14- ایستاده غذا خوردن
خوردن غذا به صورت ایستاده موجب افزایش سودا در خون شده و ایجاد غلظت در خون می‌کند.
15- مصرف زیاد سالاد الویه
سالاد الویه جزء غذاهای بسیار سرد و بلغم‌زاست. لذا باید با ادویه‌های گرم نظیر فلفل و آویشن، مصرف شود. همچنین استفاده از سس مایونز در این غذا به علت دارا بودن مواد شیمیایی کُربات و سُربات، در خون ایجاد مسمومیت کرده و سرطان‌زا می‌باشد.
16- تندتند غذا خوردن
غذا باید کاملا جویده شده و به آرامی خورده شود. سریع خوردن غذا سبب ترشح ناقص آنزیم‌های گوارشی شده و هضم را مختل می‌کند. فراموش نشود، در صورتی که هضم به هر دلیلی ناقص صورت گیرد، خلط فاسد و نابجا در بدن تولید می‌شود.
17- مصرف غلط ماست با اسفناج
مصرف ماست با اسفناج به دلیل تشکیل اگزالات کلسیم، مولد تشکیل سنگ کلیه و مثانه است، اما امروزه به وفور مصرف می‌شود. مصلح ماست و اسفناج، زعفران و گردو می‌باشد.

اقلام و اغذیه‌های مضر و خطرناک

1-روغن نباتی
روغن‌های هیدروژنه جامد و روغن‌های نباتی مایع، سبب افزایش چربی، کلسترول و تری‌گلیسیرید شده و در عروق بدن و قلب رسوب کرده و پلاک چربی تشکیل می‌دهد. همچنین مواد رنگ بر و مواد نگهدارنده افزوده شده به این روغن‌ها، ترکیبات مضر و خطرناکی هستند.

گزارش‌های مکرر از کارخانه‌های تولید روغن، از آلودگی مخازن نگهداری روغن، به حیوانات موزی مثل موش و ...، همچنین استفاده از ماشین‌های حمل و نقل آلوده به مواد نفتی جهت حمل مواد اولیه روغن‌های مایع، خبر می‌دهند.

علی رغم تبلیغات زیاد کارخانه‌های سازنده و برخی از پزشکان، مصرف روغن‌های مایع نیز سبب افزایش کلسترول می‌گردد. همچنین کره گیاهی مارگارین، طی تحقیقات 10 ساله آمریکا، موجب رسوب چربی و کلسترول در عروق و تشکیل پلاک چربی در عروق کرونر قلبی و بیماری‌های قلبی نقش موثر داشته و از عوامل سکته قلبی به شمار می‌رود.

در برابر روغن‌های فوق، بهترین روغن‌ها، روغن کنجد، زیتون، روغن دنبه و انواع روغن‌های محلی می‌باشد.

2-نوشابه

نوشابه حاوی ماده نگهدارنده بنزوات سدیم که بسیار سمی و خطرناک و سرطان‌زاست، می‌باشد. طبق تحقیقات غیر رسمی، درصد این مواد در نوشابه‌ها از حد مجاز استاندارد، بالاتر است.

کافئین و مواد رنگی موجود در نوشابه، برای قلب بسیار مضر بوده و سبب بی‌قراری و نامنظمی ضربان قلب می‌گردد.

همچنین وجود گاز CO2 موجود در نوشابه، موجب شل شدن دریچه بین معده و مری شده و ایجاد رفلاکس می‌کند. در نتیجه محتویات معده که اسیدی هستند، وارد مری شده و ایجاد زخم در انتهای مری می‌کند. در نهایت ممکن است موجب بروز بیماری «بارِت» و در صورتی که درمان نشود، سبب بروز سرطان مری گردد. گاز CO2، خیلی سریع با مواد غذایی ترکیب شده و وارد بدن می‌گردد؛ گاز co2 در حقیقت همان گاز موجود در بازدم انسان می‌باشد و به اندازه‌ای برای بدن مضر است که در اسلام دمیدن بر غذا مکروه عنوان شده است. چه رسد به اینکه یک بطری از این گاز خورده شود.

اسید فسفریک موجود در نوشابه بر استخوان‌ها، مغز، و ماهیچه‌ها اثر می‌گذارد و مانع جذب کلسیم در این اندام‌ها می‌شود. اسید فسفریک با کلسیم استخوان‌ها رقابت کرده و کلسیم را از سطح استخوانی برداشت کرده وخود جای آن می‌نشیند و بدین ترتیب از طرفی سبب نرمی وپوکی استخوان شده و از طرفی رسوبات کلسیم وارد خون شده و ایجاد سنگ کلیه می‌کند. کاهش کلسیم در مغز موجب بروز احساس کسالت و رخوت می‌شود، همچنین کاهش کلسیم در ماهیچه‌ها موجب ضعف آن‌ها و در نتیجه ضعف جسمانی می‌گردد.

مواد قندی موجود در نوشابه برای دندان‌ها بسیار مضر می‌باشد، همچنین یک عدد نوشابه به اندازه شش بشقاب برنج چاق کننده است.

توصیه می‌شود به جای نوشیدنی‌های صنعتی از نوشیدنی‌های طبیعی مانند انواع شربت‌ها با‌ عسل (آب‌لیمو، عرق بهارنارنج، شاه‌توت، آلبالو و ...) و انواع دمکرده‌های گیاهی استفاده شود.

سالم‌ترین و پرخاصیت‌ترین نوشیدنی سنتی ایران شربت سرکه انگبین است.

3-سس مایونز

از آنجا که سرعت رشد میکروب در سس مایونز بسیار بالاست، این ماده حاوی مواد نگهدارنده (سربات پتاسیم وبنزوات سدیم) است که سرطان‌زا هستند. به تجربه ثابت شده است که در اقلام غذایی هیچ چیز به اندازه سس مایونز موجب صدمه به پوست صورت وجوش صورت نمی‌شود. همچنین استفاده طولانی مدت از سس مایونز موجب بروز سنگ‌های صفراوی، ناراحتی‌های کبدی، آلرژی، چرب شدن سریع پوست و مو، گرفتگی عروق می‌گردد.

به جای سس مایونز صنعتی می‌توان از سس سنتی زیر در تهیه انواع سالادها استفاده کرد:

مواد لازم: روغن زیتون (1 لیوان)، ارده (کمتر از نصف قاشق غذاخوری)، نخود پخته چرخ شده(6-7 قاشق غذخوری)، سیر (1 حبه)، آبلیوی طبیعی (نصف استکان)، نمک و فلفل به میزان دلخواه.

تمام مواد را با مخلوط کن، کاملا مخلوط کرده تا سس یکنواختی به دست بیاید.
(در صورتی که سس غلظت مناسبی نداشت می توان با افزودن نخود پخته و روغن آن را به غلظت مناسب رساند)

این سس نرم کننده دستگاه گوارش می باشد و چاق کننده نیست.

4-گوشت گاو و گوساله به مقدار زیاد

بوعلی‌سینا، شانزده بیماری مهلک را به مصرف گوشت گاو و گوساله مرتبط می‌داند که اولین آن سرطان و دوم مالیخولیا (معادل اسکیزوفرنی امروز) وسوم بواسیر (هموروئید) می‌باشد.

گوشت گاو به شدت سودازاست، موجب افزایش غلظت خون شده و برای کبد بار سنگین دارد. سبب تیرگی پوست، حالت‌های عصبی وافسردگی، وسواس، واریس، بزرگ شدن طحال و ... می‌شود.

از بین گوشت ها بهترین گوشت برای مصرف گوشت گوسفند جوان می باشد که طبع آن گرم و تر است و معتدل می باشد. بهترین شیوه مصرف گوشت، آبگوشت است.

5-سوسیس و کالباس

مواد افزودنی بنزوات سدیم و نیترات به حد وفور به این اقلام افزوده می‌شود که بسیار مضر هستند.30 تا 60 درصد ترکیب سوسیس و کالباس متشکل از سیر است که خود سبب آکنه می‌شود. گوشت پایه آن‌ها (اگر گوشتی در کار باشد!)، گوشت گاو پیر و فاسد می‌باشد که مضرات آن پیشتر گفته شد. حتی باز بنا به شواهد عینی، از زایدات گوشت و گوشت‌های غیر قابل استفاده برای ساختن سوسیس و کالباس استفاده می‌شود.

برای جلوگیری از سیاه شدن این فرآورده‌ها از نیترات سدیم استفاده می‌شود که در بدن با گلوبین خون ترکیب شده و ماده‌ای به نام نیتروزامین ایجاد می‌کند و موجب بروز سرطان به خصوص در معده می‌شود.

با مصرف جوز در کتلت و کوکو، مزه این غذاها شبیه به مزه سوسیس، و با مصرف سیر و زیره مزه آن ها شبیه به مزه کالباس می شود.

6-پیتزا و همبرگر

خمیر پیتزا از آرد سفید صفر (فاقد سبوس و خاصیت) تهیه می‌گردد و برای معده سنگین و مضر است. همچنین پنیر پخته در طب سنتی بلغم‌زا و مضر شناخته شده است (در هیچ غذایی نباید از پنیر پخته شده استفاده کرد). در پیتزا از سوسیس و کالباس و روغن‌های سرخ کردنی استفاده شده که پیشتر مضراتشان ارائه شد.
همبرگر نیز از گوشت گاو تشکیل یافته که مضر است وسرخ کردن آن با روغنی که بارها سرخ شده است، ضریب سرطان‌زایی آن را بالا می برد.

پیتزا و همبرگر را می توان در منزل و به کمک مواد سالم تهیه کرد. می توان برای تهیه خمیر از آرد سبوس دار و همچنین از گوشت چرخ کرده گوسفندی استفاده کرد.

7-پفک و چیپس

در یک تحقیق علمی در کشور انگلستان مشخص شده است که درصد عقیمی و ناباروری در کودکانی که پفک به وفور مصرف می‌کنند، بالاتر از سایر کودکان است. پفک حاوی تارترازین (به عنوان ماده قرمز ونارنجی رنگ) است که سبب اختلالات رفتاری واضطراب و پرخاشگری وتندخویی و حالت‌های عصبی در اطفال می‌شود. بنا به شواهد عینی پنیر پفک، اغلب پنیر تلخ (پنیر فاسد وگندیده که تاریخ مصرف آن گذشته) است، زیرا ارزانتر از پنیر سالم می‌باشد. پفک چسبندگی فوق‌العاده به دندان‌ها دارد. به طوری که با هفت مرتبه مسواک زدن صحیح واصولی، باز هم ذرات پفک لابه‌لای دندان‌ها مشاهده می‌شود. پفک اشتهای طبیعی کودک را از بین می‌برد. با توجه به آمار بالای مصرف پفک، باید برای سلامتی نسل آینده شدیدا نگران بود.

اسیدهای چرب ترانس موجود در چیپس پس از حرارت دیدن مکرر تبدیل به ( fft (free fat acid شده که سرطانزا هستند. همچنین روغن‌های مورد استفاده در تهیه چیپس‌ها، روغن‌های سرد صنعتی می‌باشد.

به جای استفاده از تنقلات صنعتی می توان از تنقلات سالمی چون نخود و کشمش، انجیر، برنجک و گندم برشته، انواع مغزها (پسته، بادام، فندق، تخمه کدو)، انواع برگه ها (برگه هلو، برگه زرد آلو) استفاده کرد.

8-ماکارونی

ماکارونی با آرد سفید صفر (بدون سبوس) تهیه می‌شود که فاقد ارزش غذایی می‌باشد. ماکارونی حاوی گنوتن صنعتی (جهت خشک کردن رشته‌های ماکارونی) است که متاسفانه مقدار آن از حد مجاز بین‌المللی، بیشتر گزارش شده است. گنوتن صنعتی سرطان‌زا است و ایجاد یبوست و زخم‌های روده‌ای می‌کند.

9-برنج سفید

به گزارش پارسینه، برنج سفید که پر مصرف‌ترین اقلام سفره ایرانی شده است، بسیار مضر است! برنج سودازاست وخون را به شدت غلیظ می‌کند. برنج یبوست‌زاست و یبوست مادر تمام بیماریهاست. برنج موجب بروز سُده یا انسداد در مجاری ادراری، کانال نخاعی، انسداد عروقی، ایجاد سنگ صفرا و سنگ کلیه می‌شود.....

منبع:پارسينه
نوشته شده در جمعه هشتم اردیبهشت 1391ساعت توسط م.د| |

مصرف خوراکي هاي طبيعي به دليل داشتن مواد مغذي و تاثير بر فعل و انفعالات بدن باعث تقويت سيستم ايمني مي شود و از طرفي با بعضي از بيماري ها مقابله مي کند.

به گزارش روزنامه خراسان، در اين مطلب به نقل از «prevention» به درمان خانگي برخي از بيماري‌ها پرداخته ايم و تاثير برخي از خوراکي ها را بر سلامت بدن يادآوري مي کنيم.

ديد معيوب:

مواد غذايي غني از ويتامينA مانند اسفناج خام، برگ شلغم، سرشير، پنير، کره، گوجه فرنگي، کاهو، هويج، برگ کلم، دانه سويا، نخود سبز و شير تازه مصرف کنيد.

ديابت:

گريپ فروت موثرترين ميوه اي است که با ديابت مقابله مي کند. بنابراين روزانه از اين ميوه استفاده کنيد.

گوش درد:

4عدد حبه سير را در مقداري آب بجوشانيد، له کنيد و کمي نمک به آن اضافه کنيد. مواد به دست آمده را در پارچه بپيچيد و روي گوشي که درد مي کند، قرار دهيد.

ويتامينC تب و التهاب را کاهش مي دهد. روي نيز عفونت گوش را کاهش مي دهد بنابراين مواد حاوي روي را به رژيم غذايي خود اضافه کنيد. از مصرف برخي مواد غذايي به خصوص لبنيات مانند شير، کره و پنير که عفونت گوش را تشديد مي کند، بپرهيزيد.

بيماري لثه:

مقداري روغن ميخک را روي لثه بماليد يا اين که به آرامي ميخک بجويد.

با خميردنداني حاوي روغن مريم گلي، نعناع و... مسواک بزنيد. روزي 2بار با آب نمک غرغره کنيد. براي درمان ورم لثه، با دهان شويه ضدباکتريايي غرغره کنيد.

ريزش مو:

يکي از بهترين درمان ها، ماساژ آرام پوست سر با انگشتان است. اين کار باعث افزايش گردش خون، در پوست سر و شادابي مو مي شود.

سردرد:

هرروز ناشتا يک عدد سيب با کمي نمک بخوريد تا شاهد اثر معجزه گر آن شويد.سردرد بر اثر باد سرد را با دارچين درمان کنيد. مخلوطي از پودر دارچين و آب را روي پيشاني بماليد.

سوزش سردل:

چاي زنجبيل تازه در رفع سوزش سردل موثر است.

زنجبيل تازه به غذا اضافه کنيد.مصرف فيبر را بالا ببريد. فيبر در جذب اسيد و گاز اضافه و در دفع سموم موثر است. روزي حداقل 8 ليوان آب بخوريد. چاي حاوي مقداري کم و مساوي مخلوطي از نعناع، بابونه، زنجبيل، ريشه شيرين بيان و علف گربه را پس از شام مصرف کنيد.

تبخال:

براي مدت چند دقيقه يخ را روي تبخال بماليد. يا اين که کيسه چاي ولرم را به مدت نيم ساعت روي تبخال قرار دهيد.

عصاره ليموترش نيز براي درمان تبخال موثر است. مواد غذايي غني از ويتامين، روي و آهن مصرف کنيد. ميوه و سبزي فراوان را در رژيم غذايي بگنجانيد.

کلسترول بالا:

2قاشق غذاخوري تخم گشنيز را در يک پيمانه آب بجوشانيد از صافي رد کنيد و بگذاريد خنک شود. اين مايع را روزي 2بار مصرف کنيد. تخم آفتابگردان حاوي اسيد لينوليک است که کاهش دهنده رسوب کلسترول خون است. مصرف فيبر را بالا ببريد زيرا فيبر در کاهش کلسترول موثر است.

فشارخون بالا:

روزي 2بار مخلوطي از يک قاشق مرباخوري عسل، يک قاشق مرباخوري آب زنجبيل و يک قاشق مرباخوري پودر زيره مصرف کنيد.

نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت توسط م.د| |
برخی تركیبات غذایی هستند كه اثرات مفید یكدیگر را تكمیل می‌كنند و به بمب‌های درمانی بدل می‌شوند، این تركیبات را بخوانید و از آن‌ها با هم استفاده كنید.

به گزارش روزگار نو، یك ضرب‌المثل هندی می‌گوید : «هر چیزی كاملش بهتر است» اما به نظر می‌رسد شاید بهتر باشد این ضرب‌المثل را اینگونه تغییر دهیم «خیلی چیزها با چیزهای دیگر كامل می‌شوند» این مسئله به خصوص در مورد خوراكی‌ها صادق است. از قدیم بسیاری از اقوام جهان برخی خوراكی‌ها را با برخی دیگر می‌خورده‌اند و این تركیب‌ها را جادویی ارزیابی می‌كردند.

حالا علم نشان می‌دهد كه بسیاری از این تركیب‌ها واقعا جادویی هستند.

مخلوط بهتر است :
دكتر الین مگی، پروفسور تغذیه، مدیر گروه تغذیه دانشگاه نبراسكا و نویسنده كتاب «تركیب‌های غذایی» می‌گوید : «مطالعات بسیاری ثابت كرده‌ كه تركیب‌های غذایی می‌توانند اثرات معجزه‌ آسایی داشته باشند. نكته جالب هم این است كه این تركیب‌ها گاه چند برابر وقتی كه هر كدام از این مواد غذایی را به تنهایی بخورید موثر هستند. در واقع توصیه من این است كه این مواد غذایی را همیشه با هم بخورید نه به تنهایی.» آنچه در این مطلب آمده برخی از این زوج‌های جادویی هستند.

زوج انرژی‌زا :
تركیب : نخود + فلفل قرمز
نتیجه : انرژی بیشتر

در كشورهای غربی حداقل یك نفر از هر 5 نفر زن دچار كمبود آهن است و طبیعی است كه دچار كمبود انرژی هم باشد اما مسئله مهم این است كه بسیاری از زنان نمی‌دانند خوردن غذاهای غنی از آهن به تنهایی نمی‌تواند این مشكل را حل كند. دكتر هیتر مانیه‌ری، متخصص تغذیه در دانشگاه پیتسبورگ در این مورد می‌گوید : «نوعی از آهن كه در مواد غذایی گیاهی وجود دارد به گونه‌ای است كه جذب آن برای بدن سخت است و در واقع بدن نمی‌تواند به خوبی از آن‌ها استفاده كند.» پس اگر این‌طور باشد همه آهن موجود در نخود در بدن ما هدر می‌رود ؟ نه، البته به شرطی كه همراه آن فلفل قرمز مصرف كنید. دكتر مانیه‌ری ادامه می‌دهد : «ویتامین c موجود در فلفل قرمز مثل یك كلید عمل می‌كند و آهن موجود در نخود را به شكلی در می‌آورد كه قابل جذب از طریق بدن باشد.»

ما یك پیشنهاد هم برای شما داریم، در خانه‌تان هوموس بپزید، آن هم با فلفل قرمز تازه زیاد، البته اگر هوموس دوست ندارید می‌توانید سالاد نخودفرنگی به همراه فلفل قرمز درست و نوش‌جان كنید و از خوردن یك زوج انرژی‌زا لذت ببرید.

برای آن‌كه مثل عقاب ببینید
تركیب : اسفناج + آووكادو
نتیجه : دید بهتر

اسفناج سرشار از لوتئین و ویتامین a است كه هر دوی این‌ها كاملا برای دید مناسب لازم هستند آووكادو هم منبع غنی از لوتئین و ویتامین a است اما مهم‌تر این‌كه آووكادو سرشار از چربی‌های سالمی است كه بدن برای جذب لوتئین و ویتامین a و استفاده از آن‌ها به این ویتامین‌ها نیاز دارد. دكتر هوپ باركوكاس، پروفسور تغذیه در مركز تحقیقاتی كیس وسترن دانشگاه كلیولند در این مورد می‌گوید : «اگر اسفناج را خالی بخورید اكثر مواد غذایی مفید چشمی آن بدون جذب شدن از بدن‌تان دفع می‌شود.» اگر پیشنهاد غذا می‌خواهید سالاد اسفناج و آووكادو را به شما توصیه می‌كنیم كه با روغن زیتون، فلفل، نمك و پودر سیر هم بسیار خوشمزه می‌شود و هم بسیار مقوی است، در صورتی كه دوست داشته باشید می‌توانید كاهو، خیار، گوجه‌فرنگی و آبلیمو را هم به این سالاد اضافه كنید.

برای آن‌كه درد دوران ماهانه نكشید
تركیب : كلم بروكلی + تخم‌مرغ
نتیجه : دردهای كمتر قبل از دوره ماهانه

بسیاری از زنان و دختران جوان هر ماه چند روز را درگیر دردهای شدید دوره‌های ماهانه خود هستند اما برای خیلی از آن‌ها یك بشقاب ساده می‌تواند تسكین و آرامش را به همراه بیاورد. در مطالعه‌ای كه توسط انجمن طب زنان انگلستان و دانشگاه یورك انجام گرفت مشخص شد زنانی كه میزان زیادی كلسیم و ویتامین d را در رژیم غذایی خود دارند 30 تا 40 درصد درد كمتری در این دوران تجربه می‌كنند. برای آن‌كه به این نتیجه مطلوب برسید، خیلی راحت می‌توانید كلم بروكلی را با تخم‌مرغ بخورید. كلم بروكلی تقریبا ساده‌ترین نوع كلسیم برای جذب توسط بدن را در خود دارد و تخم‌مرغ هم تقریبا یكی از بهترین منابع ویتامین d در طبیعت است. یك املت با كلم بروكلی یا یك سالاد كلم و تخم‌مرغ می‌تواند نیاز شما را رفع كند.

برای جوانی شما
تركیب : گوجه‌فرنگی + روغن زیتون
نتیجه : پوست صاف و لطیف

لیكولین، آنتی‌اكسیدان قوی است كه در گوجه‌فرنگی وجود دارد و جلوی عوارض مضر آفتاب روی پوست را می‌گیرد،‌ اما برای آن‌كه پوستی لطیف‌تر داشته باشید گوجه‌فرنگی را به تنهایی نخورید بلكه روغن زیتون حسابی روی آن بریزید و بعد نوش‌جان كنید. دكتر مگی می‌گوید : «چربی‌های مفید موجود در روغن زیتون باعث جذب بیشتر لیكولین توسط بدن می‌شود. مطالعه‌ای كه توسط انجمن ملی تغذیه كانادا صورت گرفته نشان داده زنانی كه روغن زیتون در رژیم غذایی آن‌ها جای ثابتی دارد كمتر دچار چین‌و‌چروك می‌شوند و سن ظهور چین‌وچروك در صورت آن‌ها بالاتر است. غذاهای ایتالیایی بسیاری هستند كه گوجه‌فرنگی و روغن زیتون در آن جای دارند اما ما سالاد كاپاراسه را به شما پیشنهاد می‌كنیم كه در آن گوجه‌فرنگی و فلفل به صورت بسیار آهسته در روغن زیتون پخته می‌شوند و سپس به آن تخم‌مرغ به آن اضافه می‌شود.

ماست گوارشی
تركیب : ماست + فلاكسید
نتیجه : هضم بهتر غذاها

معده انسان خانه بیش از 400 نوع باكتری است كه اكثر آن‌ها برای بدن انسان مفید هستند اما برخی از آن‌ها هم خیلی مفید نیستند. زمانی كه میكروب‌های مضر بیشتر از مفید می‌شوند در كار دستگاه گوارش شما اختلال پیش می‌آید و معده انسان دچار درد و نبود راحتی می‌شود. ماست‌ها به خصوص ماست‌های پروپیوتیك می‌توانند بر میزان باكتری‌های مفید معده اضافه كنند اما خب این‌كه چند قاشق ماست پروبیوتیك نوش‌جان كنید كافی نیست، برای باكتری‌های موجود در این ماست‌ها هم باید خوراكی جور كنید، بهترین غذا برای آن‌ها فیبرهای موجود در فلاكسید است. پس خیلی راحت به كاسه ماست پروبیوتیك خود یك قاشق فلاكسید اضافه كنید.

سیب را پوست نكنید
تركیب : جوی دوسر + سیب
نتیجه : داشتن قلب سالم‌تر

جوی 2 سر تركیب‌های فوق‌العاده در خودش دارد كه می‌تواند به بدن شما كمك كند. اولین آن‌ها بتاگلوكان است كه فیبری است كه میزان كلسترول خون را كاهش می‌دهد و دومی هم آون‌ترامید است كه تركیبی است از تبدیل ldl (یا چربی بد خون) به رادیكال‌های آزاد كه در بدن آسیب‌رسان هستند، جلوگیری می‌كند. اما اگر می‌خواهید قلب‌تان را با غذای مفیدتر بیمه كنید، سیب را هم به سفره‌تان اضافه كنید اما یادتان باشد مواد مفید برای قلب در پوست سیب است پس پوست سیب را نكنید. سیب منبع غنی فلانوئیدها است كه یك آنتی‌اكسیدان بسیار قوی است كه مانع از شكل‌گیری رادیكال‌های آزاد در بدن می‌شود و میزان التهاب در بدن را هم كاهش می‌دهد.یك پیشنهاد ما درست كردن ماست سیب است،‌ یعنی می‌توانید قطعات سیب را به همراه جو، سیر و كشمش به ماست خودتان اضافه كرده و آن را به همراه غذای‌تان نوش‌جان كنید.

عادت مفید ما ایرانی‌ها
تركیب : چای سبز + لیمو ترش
نتیجه : ضدسرطان

چای سبز منبع فوق‌العاده‌ای از كاته چین‌هاست كه تركیبات قوی ضدسرطان هستند. این تركیبات فوق‌العاده كه سلول‌های سرطانی را نابود می‌كنند یك نقطه ضعف دارند و آن هم این است كه نمی‌توانند از سد معده عبور كنند. در واقع فقط 20درصد از كاته‌چین‌های چای سبز از معده عبور می‌كند و جذب بدن می‌شود اما تحقیقات دانشمندان دانشگاه یوتا نشان داده است با اضافه كردن آب یك لیموترش تازه یا یك قاشق چای‌خوری آب‌لیمو به یك لیوان چای سبز می‌توانید میزان بیشتری از كاته‌چین‌ها را جذب كنید، اما یك نكته جالب هم این‌كه اگر اندكی شكر به چای سبز اضافه كنید میزان كاته‌چین‌ كه جذب می‌كنید 3برابر می‌شود.

كمی تغییر در خوراكی محبوب
تركیب : مرغ + سیب‌زمینی (شیرین)
نتیجه : داشتن سیستم ایمنی قوی‌تر

از قدیم، بسیاری از مردم عادت داشتند مرغ سرخ‌كرده یا آب‌پز را با سیب‌زمینی سرخ كرده نوش‌جان كنند اما ما یك پیشنهاد بهتر داریم؛ خوراك مرغ آب‌پز با سیب‌زمینی آب‌پز شیرین.سیب‌زمینی‌های شیرین بهترین منبع طبیعی ویتامین a است كه به بدن در مبارزه با عفونت‌ها كمك می‌كند اما خب؛ خوردن ویتامین a بدون داشتن مقدار كافی روی در بدن یعنی یك اشتباه. دكتر باركوكاس در این زمینه می‌گوید : «روی به مقدار زیاد در گوشت مرغ و تا حدودی در گوشت گاو و بوقلمون وجود دارد، روی برای متابولیسم و حمل ویتامین a در بدن لازم است. اگر فقط سیب‌زمینی شیرین بخورید مقداری ویتامین a وارد بدن می‌كنید كه بدن نمی‌تواند از آن استفاده كند و در نتیجه این مقدار ویتامین a هدر می‌رود، برای همین هر وقت خواستید خوراك مرغ بخورید سیب‌زمینی شیرین را هم همراه آن مصرف كنید»، البته می‌توانید سوپ سیب‌زمینی هم با گوشت سینه مرغ و سیب‌زمینی شیرین و سبزی‌ تهیه كنید
نوشته شده در دوشنبه یکم اسفند 1390ساعت توسط م.د| |
امروزه به کرات به اهمیت میانه‌روی در خوردن، مصرف وعده‌های کم حجم، اجتناب از پرخوری و ... در جوامع تغذیه‌ای اشاره می‌شود. ما نیز در این مقاله سعی نموده‌ایم چند مورد را با طب قدیم تطبیق داده و به مفهوم یکسان هر دو بیش از پیش نزدیک شویم.

 

اهمیت دریافت همه گروه‌های اصلی

در طب ابن‌سینا ذکر شده کسی که می‌خواهد بهداشت غذا را برای تن خود رعایت کند نباید غذاهای دارویی نظیر میوه و سبزی را غذای اصلی خود قرار دهد، زیرا غذاهای نرم‌کننده اگر به تنهایی مصرف شوند خون را می‌سوزانند. همچنین غذاهای غلیظ هم به تنهایی مضر هستند و تن و خون را سنگین می‌کنند.

بهترین غذاها برای تندرستی که باید در کنار غذاهای نرم‌کننده مثل میوه و سبزی مصرف شوند عبارتند از گوشت نرم (بره، بزغاله)، گندم، نوشیدنی خوشبوی گیاهی. ابوعلی سینا در بین میوه‌ها دو دسته را شبیه غذای اصلی دانسته که عبارتند از:

انجیر و انگور: به شرطی که کاملاً رسیده و شیرین باشند.

خرما: در سرزمین‌هایی که به خوردن آن عادت دارند.

اگر بر اثر غذا نبض به درشتی بزند و نفس کوتاه بیرون آید باید دانست که غذا از

حد اعتدال بیشتر شده است، زیرا اگر معده انباشته شود نفس کوتاه و پی‌درپی می‌آید. بر اثر بی‌نظمی تنفس، نیاز قلب به نبض بیشتر می‌شود و در نتیجه نبض درشت می‌زند و نیرو کم می‌شود

 

رعایت ترتیب غذا خوردن و اجتناب از روی هم‌خوری

برای جلو و عقب افتادن خوراک‌ها دستورات زیرا را باید به کار بست:

* کسی که غذای سخت و دیرهضم می‌خورد نباید به دنبال آن غذای زودهضم و رقیق بخورد، زیرا این غذای رقیق دنباله‌رو، پیش از غذای قبلی خود هضم می‌شود. غذای دیرهضم بالانشین می‌شود و راه داخل شدن بر آن بسته می‌شود و متعفن و تباه می‌شود و هر چه با او بیامیزد، تباه می‌شود.

* همچنین نباید وقتی انسان خوراک لغزنده‌ای می‌خورد که زود هضم می‌شود بلافاصله غذای نیرومند و سختی را با آن بخورد، زیرا غذای سخت با آن در معده می‌لغزد و خوب هضم نمی‌شود.

* همچنین نباید غذاهایی مانند ماهی و نظایر آن را بعد از ورزش خسته‌کننده میل کنیم، زیرا این غذا تباه می‌شود و خلط‌ها را تباه می‌کند.

* برای کسانی که معده سُست دارند و غذا را قبل از هضم بیرون می‌دهند رواست قبل از غذای عادی، غذای گیرنده‌ای بخورد.

* از کیفیت و وضع معده همواره باید مراقبت کرد. معده برخی اشخاص غذای لطیف و زودهضم را تباه می‌کند و غذای سخت و دیرهضم را هضم می‌کند. چنین کسانی را دارای معده آتشین می‌نامند. در عده دیگر معده درست برعکس حالت معده آتشین است.

* خو گرفتن به نوع غذا نیز اهمیت دارد. همچنین هر سرزمین ویژگی‌هایی از طبایع و مزاج‌ها دارد. شاید غذایی که به آن عادت شده است و تا اندازه‌ای زیان‌هایی هم در بر دارد بیشتر از غذای نشناخته مفید باشد.

* برای هر جسمی و مزاجی غذای ویژه‌ای ملایم است و اگر آن را تغییر دهیم دچار زیان می‌شود. برخی از خوراک‌های خوب و مطلوب برای بعضی از مردم مناسب نیست و باید از آن دوری جویند.

* کسانی که از غذاهای نامطلوب لذت می‌برند نباید خود را فریب دهند، زیرا این غذاها بر مرور ایام خلط‌های ناپسند و بیمار کننده در پی دارد. کسی که در بدنش خلط‌های بد وجود داشته باشد رواست غذاهای خوب زیاد بخورد.

اگر روزی بیش از اندازه غذا میل شود، باید فردا خود را گرسنه نگه داشت و

در خوابگاهی معتدل خوابید، اگر خوابش نبرد باید زیاد پیاده‌روی کند، نرم راه برود،

از راه رفتن باز نایستد و پی در پی برود و استراحت نکند و کمی هم نوشیدنی

خالص بخورد

 

* کسی که زیاد گوشت می‌خورد و در آسایش زندگی می‌کند باید خود را به رگ زدن (فصد و حجامت) عادت دهد. اگر مزاج چنین شخصی سردی است باید موادی که به هضم کمک می‌کنند مثل انواع هلیله‌ها را استعمال کند.

* گرد هم آمدن غذاهای گوناگون در معده بسیار بد است. به ویژه اگر مدت غذا خوردن طولانی باشد و غذایی که در تعقیب غذای اول می‌آید قبل از شروع به هضم آن به معده برسد، غذاها از نظر هضم هماهنگ نخواهند بود.

 

توجه به اشتها در خوردن و آشامیدن و پرهیز از پرخوری

* ابن‌سینا در کتب خود تأکید بسیاری بر لزوم اشتها در موقع خوردن غذا کرده و بیان نموده است اگر اشتهای پیدا شده مثل اشتهای افراد مست کاذب نباشد، نباید گرسنگی را ادامه داد و تأکید زیادی بر رعایت گرمی و سردی غذاها که بر اساس توان هر فرد باید باشد، نموده است.

* مضرترین نوع غذا خوردن آن است که قبل از هضم غذای قبلی، غذای دیگری بر آن وارد شود. بدترین کارها، انباشتن شکم و پرخوری است، به ویژه اگر غذا نامفید باشد. اگر پرخوری بر اثر غذاهای غلیظ باشد مفاصل و کلیه به درد می‌آیند و فرد به بیماری‌های نفس تنگی، برونشیت، نقرس، سخت شدن طحال و کبد و بیماری‌های بلغمی و سودایی مبتلا می‌شود، اما اگر پرخوری بر اثر مصرف بیش از حد خوراکی‌های لطیف باشد بیماری‌های تب شدید و ورم‌های آزاردهنده روی می‌کنند.

* در فصل زمستان نباید غذاهای کم تغذیه‌ای مصرف شود. بلکه غذاهای مغذی‌تر لازم است، ولی در تابستان برعکس غذای سبک مناسب است.

* هرگز نباید آن قدر غذا خورد که جایی در معده نباشد و باید قبل از سیر شدن دست از طعام کشید. این باقیمانده اشتها بعد از ساعتی خود به خود از بین می‌رود. در مسئله خوراک همیشه باید به مقداری عادت کرد.

* بدترین خوراک‌ها آن است که بر معده سنگینی کند و بدترین نوشیدنی‌ها آن است که بیش از اعتدال باشد و از معده بالا آید.

* اگر روزی بیش از اندازه غذا میل شود، باید فردا خود را گرسنه نگه داشت و در خوابگاهی معتدل خوابید، اگر خوابش نبرد باید زیاد پیاده‌روی کند، نرم راه برود، از راه رفتن باز نایستد و پی در پی برود و استراحت نکند و کمی هم نوشیدنی خالص بخورد.

* شخص تندرست باید آن قدر بخورد که احساس سنگینی نکند و شکمش به قرقر نیفتد و غذا از پایین به بالا نیاید و دلش به هم نخورد و کندذهن نشود و به بی‌خوابی دچار نشود.

* هر غذایی که طعمش دیر احساس شود، بد و هر قدر دیرچش‌تر باشد، بدتر است.

* اگر بر اثر غذا نبض به درشتی بزند و نفس کوتاه بیرون آید باید دانست که غذا از حد اعتدال بیشتر شده است، زیرا اگر معده انباشته شود نفس کوتاه و پی‌درپی می‌آید. بر اثر بی‌نظمی تنفس، نیاز قلب به نبض بیشتر می‌شود و در نتیجه نبض درشت می‌زند و نیرو کم می‌شود.

* اگر گرمی بدن کسی بر اثر غذا شدت یابد نباید غذای مورد نیاز خود را یکباره فرو دهد، بلکه کم‌کم و به تدریج غذا بخورد. کسی که نمی‌تواند غذای مورد احتیاج خود را در یک وعده هضم کند باید دفعات غذا خوردن را افزایش و مقدار غذا را کاهش دهد.

نوشته شده در سه شنبه بیستم دی 1390ساعت توسط م.د| |
متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند در فصل سرما برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی، حداقل چند نوبت در هفته شلغم بخورید.

گیاه شلغم از خانواده کلم است. بر حسب سن، ریشه این گیاه می‌تواند کاملاً گرد و یا کمی کشیده و رنگ آن نیز از سفید تا سبز، زرد و یا ارغوانی متفاوت باشد. طعم انواع سفید و زرد آن شیرین و کمی تیز است.

شلغم در هوای سرد بسیار خوب رشد می‌کند و شاید وجود همین علت است که موجب می‌شود این سبزی برای درمان بیماری‌هایی که در فصل سرما زیاد است.شلغم گیاهی بسیار مقوی و مغذی است که به دلیل دارا بودن قند گیاهی و املاح مفیدی مانند کلسیم و منیزیم، جزو مواد غذایی بسیار با ارزش محسوب می‌شود.

شلغم همچنین منبع غنی از فولیک اسید، اسید پانتوتنیک، ویتامین‌های ث، ب و آ و همچنین املاح معدنی ضروری شامل فسفر، کلسیم، گوگرد، منیزیم و ید، مس است. سایت تخصصی تغذیه تحت عنوان «اوری نوترینت» در مقاله جدیدی در این باره آورده است: شلغم یکی از پاک کننده‌ها و مواد خون‌ساز مفید است و کلسیم و منیزیم موجود در آن نقش به سزایی در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های خطرناک مانند سرطان دارد.
 

اگر به ناراحتی معده مبتلا نیستید به یاد داشته باشید که خواص آب شلغم خام بیشتر از شلغم پخته است؛ به طور کلی آب شلغم، بدن را تمیز کرده و مواد سمی را از بدن خارج می‌سازد.

شلغم در درمان آسم و سرفه‌های خلط دار مؤثر، میکروب کش و ضد باکتری قوی است. در واقع شلغم اثر مفید و موثری در درمان بیماری‌های تنفسی دارد.برای این منظور از سوپ یا آش آن استفاده می‌شود. شلغم سرشار از ویتامین C است و بهتر است که شلغم بخارپز شود به دلیل این که ویتامین C بر اثر اکسیداسیون خیلی سریع از بین می‌رود.


مروری بر خواص شلغم

* شلغم مهم‌ترین گیاه ضد سرطان محسوب می‌شود تا جایی که حتی گسترش سرطان را متوقف می‌کند.

* این ماده غذایی سودمند حاوی نشاسته، پروتئین و سلولز است و به همین سبب به عنوان یکی ماده غذایی نیروزا شناخته می‌شود.

* یکی دیگر از مزایای نوشیدن آب شلغم درمان جوش صورت است.

* مصرف شلغم، برطرف کننده سرفه، نرم کننده سینه، معده و روده است.

* شلغم به علت داشتن ویتامین‌های A   و C قدرت بینایی را افزایش می‌دهد.

* شلغم ادرار را زیاد می‌کند؛ از این رو موجب دفع سنگ‌های مجاری ادراری می‌شود و می‌تواند بلورهای اسیداوریک را حل کند و از دردهای مفاصل و نقرس جلوگیری کند. این خاصیت در برگ‌های نازک آن بسیار زیاد است ولی برگ شلغم دیر هضم می‌شود و تولید نفخ می‌نماید.
سوپ شلغم

* شلغم در درمان آسم و سرفه‌های خلط دار مؤثر، میکروب کش و ضد باکتری قوی است. در واقع شلغم اثر مفید و موثری در درمان بیماری‌های تنفسی دارد. برای این منظور از سوپ یا آش آن استفاده می‌شود.

* مصرف شلغم به دلیل داشتن ماده‌ای به نام تیوسیاناد برای کسانی که مشکل تیروئید دارند ضرر دارد.

* شلغم سرشار از پتاسیم و کلسیم است که برای فشارخونی‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد.

* شلغم دارای فسفر است و اعصاب را تسکین می‌دهد و تقویت می‌نماید و کبد را اصلاح کرده و بیماری آن را شفا می‌بخشد.

* شلغم اشتهاآور است و نیروی شهوانی را تقویت کرده و منی را زیاد می‌نماید.

* آن‌هایی که حافظه ضعیف دارند حتماً باید شلغم بخورند، زیرا ثابت شده است که شلغم حافظه را تقویت می‌کند.

* شلغم شب کوری را درمان می‌کند.

* یکی دیگر از ترکیبات قابل توجه در شلغم فیبر آن است. فیبر سبب حجیم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سریع‌تر آن شده، بنابراین خطر تماس مواد سرطان‌زا با سلول‌های روده را کمتر می‌کند. علاوه بر اثرات فوق، فیبر سبب افزایش رشد و تکثیر باکتری‌های مفید و مانع رشد باکتری‌های مضر در روده می‌شود و در عین حال بر اثر تخمیر فیبر در روده اسید بوتیریک تولید می‌شود که منشاء انرژی برای سلول‌های روده است و به حفظ سلامت سلول‌های روده کمک می‌کند.

* شلغم باعث درمان تشنج می‌شود اما برای کسانی که معده ضعیف دارند به علت دیر هضم شدن، ممکن است که باعث نفخ شود.

یکی دیگر از ترکیبات قابل توجه در شلغم فیبر آن است. فیبر سبب حجیم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سریع‌تر آن شده، بنابراین خطر تماس مواد سرطان‌زا با سلول‌های روده را کمتر می‌کند

* این گیاه پرخاصیت همچنین برای رشد و نمو استخوان‌ها سودمند است و به همین خاطر مصرف آن به زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود.

* همچنین مصرف آن برای مبتلایان به بیماری قند مفید و خام آن می‌تواند به عنوان انسولین گیاهی مصرف شود.

* برای درمان دمل، کورک و هر نوع کانون التهابی و تورمی یا چرکی، ضماد شلغم را روی موضع بگذارید.


شلغم؛ آنتی‌بیوتیک گیاهی

هر سال با آمدن فصل سرما، سرماخوردگی به بیماری رایج و فراگیری تبدیل می‌شود که تعداد قابل توجهی از مردم را مبتلا می‌کند. در این بین بیماران به 3 دسته تقسیم می‌شوند: گروهی که سرماخوردگی را بیماری محسوب نکرده و در منزل به درمان خودسرانه آن با انواع داروها می‌پردازند، گروهی که به پزشک مراجعه می‌کنند و گروهی که از درمان‌های گیاهی برای سرماخوردگی استفاده می‌کنند. این در حالی است که تقریباً هر 3 گروه نمی‌توانند به فواید شلغم در درمان و پیشگیری از سرماخوردگی بی‌توجه باشند. شلغم گیاهی است که از دیرباز در درمان سرماخوردگی کارایی داشته است.

علاوه بر اینکه می‌توان شکل پخته یا خام شلغم را در انواع سوپ‌ها و سالادها مصرف کرد یا اینکه آن را پخته و به طور جداگانه مصرف کرد، روش دیگری هم وجود دارد که در واقع با آن عصاره شلغم به دست می‌آید که در درمان سرفه و گلو درد و سرماخوردگی مؤثر است.
عصاره شلغم

برای گرفتن عصاره شلغم می‌توان قسمت بالایی آن را برش داده و داخل آن را خالی کرد. سپس به داخل شلغم مقداری عسل یا شکر بمالید و بگذارید برای 12 ساعت در یخچال بماند. با این روش داخل شلغم از مایعی پر می‌شود که سرماخوردگی را درمان می‌کند و باید چند بار در طول روز مصرف شود.


روش‌های دیگر تهیه‌ی عصاره و شربت شلغم

* برای تهیه‌ی عصاره‌ی آن، شلغم را با وزن مساوی شکر سرخ در کمی آب ریخته و به ملایمت حرارت می‌دهند. طریقه دیگر آن است که وسط شلغم بزرگی را خالی کرده، شکر سرخ را در آن ریخته، پر می‌کنند و می‌پزند.

شکل سوم، آن است که شلغم را به حلقه‌های گرد بریده و پیاز را نیز به همین شکل در بیاورند. سپس در ظرف گودی، طبقات شلغم و پیاز را بر روی حرارت بگذارند. وقتی گرم شد، به تدریج شربت آن جدا می‌شود. این عصاره برای درمان سرماخوردگی و گلودرد بسیار نافع است و از آن می‌توان به عنوان غرغره در هنگام گلودرد استفاده کرد.

* اگر به خوردن شلغم خام تمایلی ندارید می‌توانید شلغم را به شکل شربت شلغم درست کنید. روش تهیه شربت شلغم به این ترتیب است که ابتدا وسط یک شلغم را خالی می‌کنند و در آن کمی شکر می‌ریزند. پس از مدتی آب در آن جمع می‌شود. آب آن را با قاشق برداشته و مصرف می‌نمایند.


خرید شلغم

شلغم خوب، باید سفت و تازه باشد. بنابراین اگر وسط آن شل بوده و با فشار انگشت فرو برود، پلاسیده و مانده است و چنانچه پخته و مصرف شود، در روده‌ها تولید نفخ می‌کند. حتماً پوست خارجی آن باید براق و شفاف باشد.شلغم باید سنگین باشد و وقتی وسط آن را بریدید، درونش را روشن و شفاف ببینند.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم آبان 1390ساعت توسط م.د| |

به منظور تقويت حافظه و ارتقاء هوش بايد نکاتي را رعايت کنيم که در جنبه‌هاي مختلف مي‌تواند منجر به تقويت حافظه و هوش شود. نوع تغذيه از جمله نکات مهمي است که بايد به آن توجه نمود. در زير به نکاتي اشاره مي‌کنيم که توجه به آن‌ها نقش به سزايي در تقويت حافظه دارد.

سيب

سيب يکي از بهترين ميوه‌هاي معجزه آسا است، که هم خاصيت خنثي کردن سم را دارد و هم قدرت غذايي. به علت داشتن مواد قليايي، اسيد اوريک را حل مي‌کند و براي معالجه‌ي مرض چاقي بسيار مفيد است. به علت داشتن فسفر ، تقويت‌کننده اعصاب و مغز است. سيب به علت دارا بودن ويتامين‌هاي A ، B و C و املاح سودمندي مانند کلسيم ، فسفر، منيزيم ، آهن، پتاسيم و سديم براي همه‌ي سنين به خصوص بچه‌ها مفيد مي‌باشد.

سيب با خستگي ، فشار ذهني و کمبود مواد معدني مبارزه مي‌کند. تقويت‌کننده‌ي اعصاب و عضلات و دشمن سرسخت بوي بد دهان و آرامش دهنده‌ي قلب است. بوييدن و خوردن سيب موجب نشاط، شادي، تقويت حافظه و سلسله‌ي اعصاب مي‌گردد.

سيب قرمز بيشتر از سيب سفيد مفيد است؛ البته به شرطي که تازه باشد.

انگور

انگور داراي پتاسيم است که موجب احساس شادي مي‌شود. از طرف ديگر حاوي فسفات زيادي است که غذاي مغز و سلسله‌ي اعصاب مي‌باشد و هم‌چنين باعث ازدياد هوش و حافظه مي‌گردد.

انگور به علت داشتن منگنز، عامل رشد نيز محسوب مي‌شود، چهره را روشن مي‌کند و غذاي مناسبي براي سلسله‌ي اعصاب به شمار مي‌رود. اين ميوه‌ي خوشمزه باعث تقويت نيروي عضلاني مي‌گردد.

انگور، جواني دوباره اي به فرد مي‌بخشد، ذهن را فعال و عضلات را قوي مي‌سازد. خواص راديو اکتيو دارد و از سقط جنين جلوگيري مي‌کند.

انار

خوردن انار، معده را دباغي کرده و ذهن آدمي را نيرو مي‌بخشد و موجب تقويت حافظه مي‌گردد.

چون انار قادر است معده و روده‌ها را پاک کند، لذا جدار روده را براي دفاع و دور نمودن ويروس‌ها آماده مي‌سازد.

بنابراين سموم به خون و قلب نمي‌ريزد و قلب رونق و حيات تازه‌اي مي‌يابد و به اين طريق سلول‌هاي کبد را فعال مي‌کند.

هم‌چنين باعث دفع اوره و کلسترول و سموم ديگر مي‌گردد.

آب انار،

 در حفظ تعادل مايعات بدن به خصوص خون، نقش مهمي دارد؛ چون املاح آب انار با مواد آلي ترکيب شده، زود جذب مي شود و در بيماري راشيتيسم، کم‌خوني ، ضعف اعصاب و تقويت عمومي بدن بسيار موثر است.

اگر خانم‌هاي باردار در اين دوران انار مصرف کنند، بزرگترين خدمت را به فرزند آينده‌ي خود کرده‌اند؛ چرا که علاوه بر جلوگيري از ويار و نيز تقويت مادر، به رشد آينده‌ي کودک هم کمک مي‌کند. انار خون‌ساز است. در موقع مصرف، زدن کمي گلپر علاوه بر بوي مطبوع به هضم آن نيز کمک مي‌کند؛ ناگفته نماند انار مقوي روح و ذهن است.

انجير

انجير به علت داشتن کلسيم و فسفر فراوان سبب رويش استخوان‌ها و رشد کودکان مي‌گردد. ويتامين‌هاي آن موجب تقويت چشم مي‌گردد. عناصر موجود در آن باعث تعادل اعمال حياتي بين اندام‌ها و بدن مي‌شود.

انجير منبع توليد انرژي است. انجير خشک قدرت غذايي فراواني دارد. هم‌چنين انجير، مقوي مغز و اعصاب است.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم آبان 1390ساعت توسط م.د| |

گلابي ميوه‌اي خوش طعم است که سرشار از ويتامين‌ها و عناصر معدني است و خوردن آن در گرماي تابستان مي‌تواند علاوه بر تامين مواد ضروري براي بدن، اندکي از تشنگي را نيز رفع كند.

 گلابي داراي 76 تا 83 درصد آب، 6 تا 12 درصد مواد قندي مانند دکستروز ولوز(غالبا عاري از ساکارز)، يک تا دو درصد اسيدهاي آلي آزاد مانند اسيد ماليک و سيتريک، تانن، پکتين، انورتين آسپاراژين (خصوصا در ميوه‌هاي جوان) است.گلابي سرشار از ويتامين‌هاي A,B1,B2,C و عناصري مانند فسفر، سديم، کلسيم، منيزم، گوگرد، پتاسيم، کلر، روي، مس، آهن، منگنز، يد و ارسنيک است.

پوست درخت گلابي اثر قابض دارد و برگ آن اثر مدر و آرام کننده دارد و از آن در موارد ورم مثانه، وجود باکتري در ادرار و وجود سنگ در مجاري ادراري استفاده مي شود.

برگ درخت گلابي در رفع عفونت مجاري ادراري موثر است و با مصرف آن اسيد اوريک دفع مي‌شود.

گلابي ميوه‌اي خوش طعم است که البته در مصرف آن به حالت خام نبايد افراط شود زيرا معده‌هاي ضعيف آن را به خوبي هضم نمي‌کنند اين در شرايطي است که هضم گلابي پخته آسان است و اثر ملين دارد.

گلابي داراي اثر از بين برنده اسيداوريک در بدن است ضمن اين که اثر ملين و تامين کننده عناصر معدني بدن را نيز دارد.

گلابي براي مبتلايان به بيماري قند خون ميوه‌اي مناسب بوده و در رفع کم خوني و خستگي عمومي موثر است ضمن اين که غذاي خوبي براي زنان باردار است. با مصرف مقادير زيادي گلابي در چند روز، مشروط به اين که اغذيه ديگري خورده نشود، فشار خون به صورت قابل ملاحظه‌اي پايين مي‌آيد.

گلابي داراي گياهي به صورت درختچه و به ارتفاع چند متر و يا به صورت درخت و داراي ساقه‌اي به بلندي 10 تا 20 متر است. از مشخصات گلابي اين است که ريشه‌اي عميق و برگ‌هايي ساده، صاف و دندانه‌دار دارد و ميوه آن مخروطي شکل، گوشت دار و خوراکي است. قسمت مورد استفاده درخت گلابي، برگ‌هاي جوان، پوست ساقه و ميوه آبدار، معطر و خوش طعم آن است.

گلابي با نام علمي «Pyrus communis L» به تيره گل سرخ تعلق دارد.

نوشته شده در دوشنبه نهم آبان 1390ساعت توسط م.د| |

 قسمت سوم و پاياني

هدف از درمان در اين افراد کاهش ميزان شيلوميکرون در خون مي باشد . همه نوع چربي بايد در رژيم غذايي محدود شود.در نوع دوم ميزان LDL خون بدلايل مختلفي افزايش مي يابد. در اين افراد LDL و کلسترول خون بالا مي باشد . در اين افراد بايد با استفاده از رژِيم غذايي و مصرف دارو ميزان کلسترول را تحت کنترل درآورد .

در نوع سوم ميزان VLDL و کلسترول خون بالا است . ( بنابراين ميزان تري گليسريد خون بالا مي باشد ) . در اين افراد هم بايد با استفاده از رژيم غذايي و دارو چربي خون در حد نرمال حفظ شود.

در نوع چهارم ميزان تري گليسريد بالاست . ميزان کلسترول نرمال و يا کمي بالاست. اين نوع چربي خون معمولا مي تواند با اختلال در متبوليسم قند ( مقاومت به انسولين ) و چاقي همراه باشد. رژيم محدوديت مصرف چربي و افزايش مصرف کربوهيدراتها مي تواند سبب افزايش سطح چربي باشد. کاهش وزن ، عدم مصرف الکل ونيز رعايت در صرف کربوهيدراتها لازم است.در نوع پنجم ميزان تري گليسريد بالا ست و علاوه بر آن ميزان شيلوميکرون هم بالاست. علايم با مصرف الکل و چربي تشديد مي شود . افزايش اسيد اوريک ، عدم تحمل گلوکز و چاقي مي تواند وجود داشته باشد. خطر اصلي در اين افراد پانکراتيت مي باشد. رعايت رژيم غذايي ، کاهش وزن و دارو براي کنترل چربي لازم است .به گزارش سايت پزشکان بدون مرز ، گاهي هم افزايش چربي خون ثانويه به وجود بيماريهاي ديگر مي باشد. مانند مصرف الکل ، ديابت کنترل نشده ، مشکلات کبدي و مصرف داروها ( مانند استروژنها ، قرص هاي پيشگيري از بارداري ، رتينوئيدها ، تيازيدها و کورتون) .

• آزمايش چربي خون :

آزمايش چربي خون، شامل اندازه گيري کلسترول کل، کلسترول HDL (خوب)، کلسترول LDL (بد) و تري‌‌گليسريد مي‌شود

تري‌گليسزيد نوعي از چربي که در نتيجه مصرف مواد قندي بالا مي‌رود.

براي اندازه‌گيري دقيق چربي‌هاي خون بايد 9 تا 12 ساعت پيش از خون گرفتن چيزي به جز آب نخوريد و ننوشيد.

ميزان کلسترول و تري‌گليسريد خون معمولا به ميلي‌گرم کلسترول در دسي‌ليتردر خون اندازه‌گيري مي‌شود. اين ميزان‌هاي در برخي از کشورها اين ميزان به ميلي‌مول در ليتر اندازه‌گيري مي‌شود.

اين جدول‌ها ميزان‌هاي طبيعي و غيرطبيعي انواع چربي‌هاي خون را نشان مي‌دهد.

ميزان کل کلسترول (ميلي‌گرم در دسي‌ليتر) ميزان کل کلسترول ( ميلي‌مول در ليتر)

ميزان کل کلسترول (ميلي‌گرم در دسي‌ليتر) ميزان کل کلسترول ( ميلي‌مول در ليتر)

کلسترول خون چقدر بايد باشد؟

از آنجايي که ميزان کلسترول بد يا LDL بيشترين رابطه را با بروز بيماري قلبي دارد، هدف اصلي درمان‌هاي پايين‌‌آورنده کلسترول خون، اين جزء است. اما موضوع به سادگي در جدول‌‌هاي‌ بالا آمده است، نيست، و ميزاني از LDL که در آن بايد درمان را شروع کرد، بسته به عوامل خطرساز براي بيماري قلبي در شما فرق مي‌کند.

در اغلب افراد هدف درمان کاهش ميزان LDL به زير 130 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر است. اما اگر شما عوامل خطرساز براي بيماري قلبي داشته باشيد، ممکن است هدف از درمان رساندن LDL به زير 100 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر است و در افراد در معرض خطر بسيار زياد بيماري قلبي اين ميزان را بايد به زير 70 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر رساند.

• چه کساني را گروه پرخطر قرار مي‌گيرند؟

اگر سابقه حمله قلبي داشته‌ايد يا ديابت يا بيماري شريان کاروتيد يا شريان‌هاي محيطي داريد، شما در رده “بسيار پرخطر” قرار مي‌گيريد که بايد ميزان LDL شما بايد به زير 70 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر برسد.

همچنين اگر دو يا تعداد بيشتري از عوامل خطر ساز زير را نيز داشته باشيد،‌ در گروه “بسيار پرخطر” قرار مي‌گيريد:

سيگار کشيدن.

فشار خون بالا.

ميزان پايين کلسترول خوب يا HDL.

سن بالاتر از 45 در مردان و سن بالاتر از 55 در زنان.

بالا بودن ميزان ليپوپروتئين (a).

اگر کمتر از دو عامل خطر ساز بالا را داريد،‌ بايدLDL را به زير 100 رساند.

نوشته شده در دوشنبه نهم آبان 1390ساعت توسط م.د| |
 رزماري، گياه بومي منطقه مديترانه است. گل و برگ هاي اين گياه بوي تندي شبيه به کافور دارد.  رزماري علاوه بر کاربرد دارويي، در پخت و پز نيز استفاده مي شود.

- رزماري منبع عالي ويتامين E است و با راديکال هاي آزاد مقابله مي کند.

- روغن طبيعي آن مجراي تنفسي را باز مي کند.

- با ماليدن پودر رزماري روي بدن بوي ايجاد شده از باکتري و قارچ از بين مي رود.

- قبل از تميزکردن زخم، برگ هاي تازه را روي قسمت مورد نظر قرار دهيد تا مانع از عفوني شدن آن شود.

- دم کرده آن به طور طبيعي خستگي مفرط را برطرف مي کند.

- درد گال را با کمپرس سرد دم کرده اين گياه کاهش دهيد.

- تاثير ضد اسپاسمي دارد و ناراحتي هاي گوارشي را برطرف مي کند.

- آنتي اکسيدان آن مانع از تشديد بيماري آرتريت مي شود.

- براي پيش گيري از بروز آب مرواريد، دم کرده رزماري را به طور مرتب بنوشيد.

- تقويت کننده بدن است.

- سردرد را رفع مي کند.

- گردش خون را تحريک مي کند.

- درصورت مصرف منظم، عملکرد کليه را بهبود مي بخشد و جريان ادرار را افزايش مي دهد.

نوشته شده در جمعه ششم آبان 1390ساعت توسط م.د| |
قسمت دوم

چربي هاي اشباع شده :

چربي اشباع شده يا جامد بدترين نوع چربي ميباشد زيرا باعث بالا رفتن کلسترول خون شده و ايجاد گرفتگي عروق ومشکلات قلبي فراوان ميکند .از طرفي مصرف چربيهاي اشباع شده باعث سنگيني ، رخوت و سستي در بدن ميشوند . در يک رژيم غذايي مناسب حد اکثر 10درصد انرژي مورد نياز روزانه مي تواند از چربيهاي اشباع شده تشکيل شده باشد (سهم چربيها کلا 30درصد بود )

مواد غذايي حاوي چربي هاي اشباع شده عبارتند از :

روغن هاي جامد چربي موجود در سس ها

چربي موجود در گوشت قرمز چربي موجود در شيريني جات

چربي موجود در لبنيات چربي موجود درشکلات

کره و خامه چربي موجود در چيپس و پفک

غذا هاي سرخ شده در روغن چربي موجود در سوسيس و کالباس

چربي هاي اشباع نشده :

به گزارش خبرنگار سايت پزشکان بدون مرز ، حال اگر فقط دو تا از اتم هاي کربن موجود در ملکول روغن هر کدام يک هيدروژن از دست بدهند و بينشان يک پيوند دوگانه ايجاد شود چربي اشباع نشده تک پيوندي حاصل ميشود و اگردر ملکول چربي بيش از دو اتم کربن هيدروژن هايشان را از دست بدهند و بينشان پيوند دوگانه ايجاد شود چربي ايجاد شده چربي اشباع نشده چند پيوندي خواهد بود .

چربي هاي اشباع نشده در واقع چربي هاي خوب يا کم ضرر هستند که بايستي 20-30 درصد کالري مورد نياز شبانه روزي ما را تشکيل دهند . مواد غذايي حاوي روغن هاي اشباع نشده عبارتند از :

روغن زيتون – روغن آفتاب گردان – روغن کانولا – روغن هسته انگور – روغن ماهي – مغز گردو – روغن کنجد و ……..

چربي هاي اشباع نشده چربي هاي مفيد ميباشند . اين چربي ها در عروق رسوب نميکنند و در فعاليت هاي مغزي نقش مهمي دارند . در واقع هدف از بحث چربي ها معرفي اين گروه از چربي ها است که مصرف آنها بايستي در رژيم روزانه ما به صورت فرهنگ در ايند .

چربي ها يا روغن هاي اشباع نشده به صورت مايع مي باشند و در واقع چون اين روغن ها در برابر نور و حرارت آسيب پذيرند در صنعت اين روغنها را هيدروژنه کرده يعني پيوند هاي دوگانه آنها را شکسته و ظرفيت خالي را با هيدروژن پر ميکنند به اين ترتيب روغن اشباع شده جامد حاصل ميشود که ماندگاري بيشتري دارد ولي ضرر هاي جبران ناپذيري بر بدن وارد ميکنند .

براي آشنايي با اين مواد چند نمونه از چربي هاي شباع نشده و خواص آنها را برايتان ذکر مي کنيم :

امگا 3 :

يکي از اسيد هاي چرب ضروري خيلي مفيد اسيد چرب امگا 3 ميباشد که نقش بسيار مهمي در سيستم ايمني بدن و فعاليت سلولهاي مغزي دارد . اين ماده اثر مثبت و مفيدي بر روي قلب دارد و از لخته شدن خون جلو گيري مي کند .

طي تحقيقاتي در آمريکا مشخص شد دانش آموزاني که طي يک دوره مشخص دوز مشخصي از امگا 3 را مصرف کرده بودند در امتحاناتي که به صورت تستي بر گزار مي شد سرعت بيشتري در پاسخگويي به سوالات تستي نسبت به دانش آموزاني که امگا 3 مصرف نکرده بودند داشتند.

امگا 3 به مقدار زياد در گوشت ماهي و آبزيان يافت ميشود . اين ماده همينطور در روغن بادام ، روغن هسته انگور ، روغن زيتون ، روغن کانولا ، کنجد ، آجيل ها ، سويا و جوانه گندم موجود مي باشد .

DMAE :

ماده مفيد ديگري که در گوشت ماهي و آبزيان يافت ميشود ماده اي است به نام DMAE که يک آنتي اکسيدان قوي است و از سلولها در برابر عوامل سرطانزا جلوگيري ميکند ، نقش مهمي در تقويت حافظه دارد همچنين از زوال و پيري مغز جلوگيري مي کند .

قبلا توضيح داده شد که چربي موجود در ماهي نيز از نوع اشباع نشده و مفيد است . همچنين در بحث پروتئين ها خواهيد ديد که پروتئين ماهي نيز از بهترين انواع پروتئين ميباشد . دلايل ذکر شده در بالا و خواص ديگر اين ماده غذايي مفيد باعث شده که مصرف ماهي و آبزيان را حد اقل دو نوبت در هفته به شما توصيه کنيم .

پروستا گلندين ها :

پروستاگلندين مواد مهمي هستند در بدن ما که اين مواد از اسيد هاي چرب غير اشباع ساخته مي شوند . پروستاگلندين ها اعمال بسيار مهمي در بدن انسان انجام مي دهند که عبارتند از :

در تنظيم ارتباطات عصبي موثر است

در کنترل واکنش هاي التهابي نقش دارند

در کنترل فشار خون نقش دارند

در پروسه انعقاد خون نقش دارند

با بيان موارد ذکر شده اهميت چربي هاي اشباع نشده براي شما مشخص شد . حال با علم به اين مطالب سعي کنيد چربي هاي اشباع نشده را در غذا هاي روزانه خود جايکزين چربي هاي اشباع شده کنيد .

علايم چربي خون :

چربي هاي اصلي موجود در پلاسما عبارت است از کلسترول و تري گليسريد که به صورت متصل به پروتئين در پلاسما ( تحت عنوان ليپوپروتئين ها ) در گردش مي باشند. ليپوپروتئين هاي اصلي عبارت است از : شيلوميکرون ، VLDL, LDL. HDL .بيشترين نوع چربي که در خون جابجا مي شود تري گليسريد مي باشد که در شبانه روز در حدود 70 تا 150 گرم از آن وارد پلاسما شده و خارج مي شود. در صورتي که اين ميزان براي کلسترول 1 تا 2 گرم مي باشد.شيلوميکرون بزرگترين ليپوپروتئين مي باشد که تري گليسريد را از روده از طريق مجراي توراسيک به درون سيستم وريدي حمل مي کند. در مويرگهاي بافت چربي و بافت عضلاني در حدود 90 درصد اين تري گليسريد موجود در شيلوميکرون برداشته مي شود.از هيدروليز شيلوميکرون اسيد چرب و گليسرول حاصل مي شود که بدورن سلولهاي چربي و عضلات وارد شده و به مصرف انرژِي رسيده و يا ذخيره مي شود . مابقي توسط کبد برداشته مي شود. VLDL تري گليسريد توليد شده در داخل بدن را از کبد به مناطق محيطي مانند عضلات حمل مي کند. VLDL بعد از مدتي به IDL تبديل مي شود و بعد از 2 تا 6 ساعت به LDL تبديل مي شود که نيمه عمر آن در خون در حدود 2 تا 3 روز خواهد بود.بنابراين عمده ترين منبع LDL ، . VLDL مي باشد . در حدود 70 درصد LDL توسط کبد برداشته مي شود. قسمت مقدار کمي از آن که البته بسيار مهم هم مي باشد توسط ماکروفاز ها برداشته مي شود که به ديواره شريانها مهاجرت مي کنند و سبب تشکيل پلاکهاي اترواسکلروزي مي شوند.افزايش کلسترول خون مي تواند بدليل افزايش توليد و يا نقص در پاکسازي VLDL و يا افزايش تبديل VLDL به LDL باشد. افزايش توليد VLDL توسط کبد ميتواند ناشي از چاقي ، ديابت ، مصرف الکل ، سندروم نفروتيک و يا ناشي از عوامل ژنتيکي باشد . هر وضعيتي که سبب افزايش ميزان LDL و کلسترول خون مي شود اغلب سبب افزايش سطح تري گليسريد خون هم مي شود. نقص در برداشت LDL مي تواند ژنتيکي باشد. گاهي مسائل تغذيه اي هم در اين افزايش چربي نقش دارند.

افزايش 25 تا 40 ميلي گرم کلسترول از حد نرمال آن مي تواند ريسک ابتلا به بيماريهاي عروقي قلب را بالا ببرد.چربي بالاي خون به چند گروه مي تواند تقسيم بندي شود . در نوع اول آن برداشت تري گليسريد موجود در شيلوميکرون و VLDL دچار نقص مي باشد. در افراد جوان مي تواند خود را تشان دهد . در اين حالت احتمال پانکراتيت و درد شکمي وجود دارد . وجود گزانتوما در اين افراد شايع است. نيز بزرگ شدن کبد و طحال مي تواند وجود داشته باشد. مصرف غذاي چرب سبب افزايش بروز علايم خواهد شد .

ادامه دارد...

نوشته شده در جمعه ششم آبان 1390ساعت توسط م.د| |

دفع مضرات دخانیات، تقویت معده، از بین برنده غم و اندوه و افزایش هوش آدمی از جمله ۵۰ خواص خارق العاده انار هستند.

 خداوند متعال در هر فصلی میوه های متناسب با آن فصل را آفرید تا آدمی بر اساس نیازهای جسمی خود از میوه ها استفاده کند. محققان طب قرآنی بر این عقیده اند که انار به عنوان یک میوه بهشتی از این جهت در فصل پاییز به بار می نشیند که فصل پاییز فصل خزان درختان و گرفتگی آسمان است و برای جلوگیری از افسردگی و نگرانی دانه های انار بسیار مفید بوده و موجب شادابی می شوند.
 
همچنین پزشکان و متخصصان تغذیه خواص انار را به ۵۰ مورد تقسیم کرده اند:
 
۱. پوست و ریشة انار ضدکرم
 
۲.انار معتدل، مقوی، ملین، ادار آور و ضد تشنگی
 
۳.اگر بعد از غذا انار شیرین خورده شود رنگ چهره زیبا و غذا آسان هضم می‌شود.
 
۴ کسانی که لاغر هستند خوردن انار برای آنها مفید است البته نوع شیرین آن
 
۵ انار شیرین برای کسانی که یرقان دارند مفید است، یک ساعت قبل یا بعد از غذا میل شود.
 
۶ انار شیرین سرفه را تسکین می‌دهد و صدا را باز می‌کند (برای کسانی که آواز می‌خوانند)
 
۷انار شیرین خارشهای بدن را تسکین می‌دهد.
 
۸ طبع انار ترش سرد است.
 
۹ مقوی معده و کبد است، البته انار شیرین
 
۱۰کسانی که زخم معده دارند انار ترش ممنوع است. به طور کلی زیاده‌روی در مصرف انار ترش امکان به وجود آمدن زخم معده را دارد.
 
۱۱ جهت درمان زخمهای دهان روزی چندبار آب انار ترش را در دهان نگه داشته و مزمزه نمایید.
 
۱۲ جهت درمان زخم داخل بینی یا گوشت اضافی روی زخمها آب انار ترش را بجوشانید تا غلیظ شود، سپس با عسل مخلوط نمایید و بر روی آنها بمالید.
 
۱۳ رب انار مقوی بدن و چاق کننده است.
 
۱۴ رب انار یبوست می‌آورد.
 
۱۵ خوردن انار غم و اندوه را از بین می‌برد.
 
۱۶ کسانی که میل به خوردن خاک و چیزی دیگر دارند با خوردن رب انار از بین می‌رود.
 
۱۷ خانمهای حامله اگر در دوران حاملگی رب انار بخورند ویار آنها از بین می‌رود.
 
۱۸ برای از بین بردن ترشحات سادة زنانگی از دمکردة گل انار روزی ۲ استکان استفاده شود. ۵ گرم گل خشک در ۲۰۰ سی‌سی آب جوش ۲۰ دقیقه دم کرده، بنوشید.
 
۱۹ برای کسانی که خروج مقعد دارند پوست انار خشک یا تازه را در آب بجوشانند صاف کرده و بعد از هر بار اجابت مزاج در داخل آب نیمگرم یا سرد آن بنشینند. برای کسانی که بواسیر دارند این عمل مفید است.
 
۲۰ کسانی که کرم دارند حدود سه یا چهار گرم پوست انار را با یک لیوان آب گرم میل نمایند. بهتر است یبوست نداشته باشند اگر چنانچه یبوست دارند یک روز قبل از خوردن پودر پوست انار مسهل یا سوپ‌های ملایم بخورند و ۲ ساعت بعد از خوردن پودر پوست انار مقداری سوپ میل شود.
 
۲۱ کسانی که کم خون هستند یا احساس خستگی زیاد می‌کنند از دم کرده یا جوشاندة برگ انار به عنوان چای استفاده (۱۰ گرم در ۲۵۰ سی‌سی آب) کنند.
 
۲۲ دم کردة برگ انار میگرن را برطرف می‌نماید. ۵ عصر و آخر شب یک لیوان میل شود. ۵ گرم گل انار در یک لیوان آب جوش دم کرده.
 
۲۳ برای درمان کرم کدو بین ۶۰ تا ۹۰ گرم پوست خشک کردة ریشه با ساقة انار را در ۲ لیوان آب به مدت ۲ شبانه روز خیس کرده سپس با حرارت ملایم آن را جوشانده تا آب به یک لیوان برسد، سپس صاف نموده در ۲ یا ۳ نوبت با کمی عسل مخلوط کرده میل شود. بعد از آن بیمار هنگام اجابت مزاج بر روی یک ظرف آب نیم گرم بنشیند تا کاملاً کرم کدو که همانا سر آن می‌باشد دفع گردد زیرا اگر سر آن باقی بماند مجدداً رشد می‌نماید. اما برای از بین بردن کرم کدو داروهای شیمیایی البته زیر نظر پزشک بهتر است.
 
۲۴ در موقع خوردن جوشانده پوست انار از خوردن روغن کرچک خودداری شود. زیرا ممکن است ایجاد مسمومیت نماید.
 
۲۵ جوشاندة پوست انار جهت ترشحات سفید خانم‌ها مفید است.
 
۲۶ از ترکیب گلهای له شدة انار با روغن کنجد برای سوختگی استفاده می‌شود.
 
۲۷ طبع انار سرد و تر است.
 
۲۸ پوست آن سرد و خشک است.
 
۲۹ انار شیرین طبیعت سرد، معتدل و کمی تر دارد.
 
۳۰ انار تولید کنندة اخلاط صالح است. همانا دو گونه خلط وجود دارد یکی مفید و دیگر غیر مفید که انار تولید کننده نوع مفید آن است.
 
۳۱ برای رفع درد سینه یا سرفه خشک سر انار را سوراخ کرده سپس روغن بادام شیرین داخل آن ریخته و روی آتش بگذارند تا روغن جذب شود آن گاه بخورند بسیار خوب است.
 
۳۲ انار ترش نیروی جنسی را کاهش می‌دهد.
 
۳۳ عصارة گل انار و گلاب برای ورم چشم مفید است. بصورت ضماد با احتیاط مصرف شود.
 
۳۴ گل انار با آب بارهنگ برای زخمهای آلات تناسلی آقایان مفید است. گل انار + عرق بید + عرق بیدمشک + عرق کاسنی + بارهنگ سپس زخم را بشویید.
 
۳۵ به جای گل ما می‌توانیم از پی سفید داخل انار استفاده کنیم. (مورد شماره ۳۴)
 
۳۶ کسانی که می‌خواهند نوزادی زیبا داشته باشند در دوران حاملگی در فواصل غذا و ظهر و شب انار بخورند.
 
۳۷ خوردن انار مستی را رفع می‌کند.
 
۳۸ انار جهت صفرا و تب صفراوی مفید است. قبل از غذا میل شود.
 
۳۹ بهترین موقع خوردن انار صبح ناشتا با کمی گلپر است.
 
۴۰ جوشاندة گل انار درمان کنندة پیوره و خون ریزی لثه می باشد.
 
۴۱ پودر پوست انار برای التیام زخمهای کهنه مفید است.
 
۴۲ کسانی که مزاج گرم دارند انار ترش برای آنها مفید است.
 
۴۳ اگر انار با دانه خورده شود از صدا کردن شکم جلوگیری می‌کند.
 
۴۴ امام صادق (ع) می‌فرمایند: بخورید انار را با پرده‌های وسط آن تا معده را صیقل دهد و هوش را زیاد کند.
 
۴۵ حضرت علی(ع) می‌فرمایند: به کودکان خود انار دهید تا زودتر به سخن آیند.
 
۴۶ کسانی که بیماری قند دارند از انار استفاده کنند.
 
۴۷ اگر آب انار را با شکر و نشاسته و صمغ عربی و روغن بادام بجوشانیم و نیم گرم میل شود باز کنندة ادرار و تقویت کنندة دستگاه ادرار و مثانه است.
 
۴۸ انار دفع کنندة مضرات دخانیات می‌باشد.
 
۴۹ اگر انار را با پوست و دانه به طور سالم بپزند و سپس کوبیدة آن را در محل خارش بگذارند خارش را برطرف می‌کند.
 
۵۰ اشخاصی که دارای طبع سرد و تر هستند بعد از خوردن انار کمی زنجبیل با نبات بخورند.
نوشته شده در جمعه بیست و دوم مهر 1390ساعت توسط م.د| |

 تخم‌مرغ يك ماده غذايي بي‌نظير و سرشار از پروتئين، مواد معدني و ويتامين‌هاي مورد نياز بدن است كه كمبود برخي از آنها موجب بروز بيماري‌هاي مختلف از جمله بيماري‌هاي ذهني، پوستي و چشم مي‌شود.

ارزش غذايي يك عدد تخم‌مرغ معادل است با 30 گرم انواع گوشت (قرمز، مرغ و ماهي) معادل دو تكه متوسط خورشتي، نصف ليوان حبوبات پخته، يك‌چهارم ليوان حبوبات خام و يك‌چهارم ليوان انواع مغزها (بادام، پسته، فندق، گردو و...) تخم‌مرغ و شير از معدود غذاهاي شناخته شده در طبيعت هستند كه مي‌تواند نيازهاي بدن را به طور متعادل تامين كنند.

عمده‌ترين ويژگي تخم‌مرغ و وجه تمايز آن نسبت به ساير مواد غذايي، تركيب پروتئيني و مواد مغذي موجود در آن نظير كولين، لوتئين و گزانتين و توليد بسيار كم انرژي است.

پروتئين

مواد پروتئيني بعد از آب، قسمت عمده بافت‌هاي نرم و 18 درصد وزن بدن را تشكيل مي‌دهد.

پروتئين‌ها مسوول ساخت، نگهداري و ترميم بافت‌هاي بدن هستند و بايد هميشه به مقدار لازم در رژيم غذايي استفاده شوند.

پروتئين‌ مواد غذايي در دستگاه گوارش و كبد به تركيبات ساده‌تري به نام اسيد آمينه شكسته و جذب سلول‌ها مي‌شود. آنها مولكول‌هاي درشتي هستند كه از واحدهاي كوچكتري به نام اسيد آمينه ساخته شده‌اند.

9 نوع اسيد آمينه از مجموع بيستگانه آن، از اسيد‌ آمينه‌‌هاي ضروري بدن است، يعني بدن انسان قادر به ساخت آنها نيست و بايد از طريق غذا تامين شود.

تخم‌مرغ داراي تمام اسيد آمينه‌هاي ضروري است. پروتئين تخم‌مرغ يك پروتئين كامل، قابل جذب و داراي بيشترين اسيد آمينه‌هاي ضروري براي بدن است كه درصد جذب بالايي دارد.

بيشترين واكنش‌هاي مهم و پيچيده شيميايي بدن به وسيله گروهي از پروتئين‌ها به نام آنزيم‌ها و هورمون‌ها انجام مي‌شود و تخم‌مرغ منبع بسياري خوبي براي تامين پروتئين مورد نياز آنهاست.

پروتئين تخم‌مرغ هم در سفيده و هم در زرده آن وجود دارد كه نسبت آن 60 درصد به 40 درصد است. به دليل كيفيت تخم‌مرغ، اين ماده نقش مهمي در ايجاد سيري به خصوص هنگامي كه در وعده صبحانه مصرف شود دارد و به همين دليل باعث كاهش وزن مي‌شود زيرا علاوه بر القاي احساس سيري، ميزان كالري بسيار كمي توليد مي‌كند.

تخم‌مرغ با دارا بودن حدود 6 گرم پروتئين ميزان 13درصد نياز غذايي توصيه شده در يك رژيم غذايي بر پايه 2هزار كيلو كالري را تامين كند.

چربي

تركيب چربي تخم‌مرغ به صورت يك‌سوم اشباع شده و دو سوم غير اشباع است. تخم‌مرغ با دارا بودن 5 گرم چربي كل كه حدود 6/1 گرم آن به صورت اشباع شده است تنها 72 كيلو كالري انرژي توليد مي‌كند كه اين نكته از ويژگي‌هاي بارز تخم‌مرغ است.

ويتامين‌ها

تخم‌مرغ حاوي ويتامين‌هاي مهم و مورد نياز بدن از جمله ويتامين‌هاي E، D،A ،B ، B12، اسيدفوليك، ريبوفلاوين و بويژه كولين است و به لحاظ داشتن ويتامين‌هاي مختلف، منبع غذايي مغذي و مناسبي براي تامين نيازهاي بدن است. به جز ريبوفلاوين كه عمدتاً در سفيده است تمام ويتامين‌هاي تخم‌مرغ در زرده آن وجود دارند كه در ادامه به مهم‌ترين آنها اشاره مي‌شود.

كولين

كولين يكي از ويتامين‌هاي مهم موجود در تخم‌مرغ است. به دليل اهميت اين ماده در ساختمان بدن، عدم مصرف منابع آن در گروه‌هاي خاص بويژه زنان باردار و شيرده مي‌تواند آثار سوء‌قابل توجهي داشته باشد.

طي سال‌ها به دليل محدوديت‌هايي كه در مصرف تخم‌مرغ ناشي از سوء ذهنيت در مورد كلسترول آن پيش آمد، كمبود كولين نيز در جوامع خودنمايي كرد زيرا تخم‌مرغ غني از كولين است و كولين هم نقش اساسي در متابوليسم بدن دارد.

تخم‌مرغ پس از جگر گاو دومين منبع مهم و غني از كولين است كه بخصوص بايد در زنان باردار و شيرده به مصرف برسد. كولين تخم‌مرغ در داخل زرده آن به صورت ماده‌اي به نام لسيتين يافت مي‌شود.

2 عدد تخم‌مرغ با تامين حداقل 250 ميلي‌گرم كولين حدود 50 درصد نياز روزانه يك خانم باردار و شيرده را تامين مي‌كند.

كولين در به هم پيوستگي ساختمان غشاي سلول‌ها نقش دارد و همچنين منبع مهم تامين گروه‌هاي متيل است و براي انتقال پيام‌هاي سلولي، انتقال پيام‌هاي عصبي و حمل و نقل چربي‌ها در بدن نقش دارد و براي متابوليسم در بدن حياتي است.

كولين نقش بسيار مهمي در تكامل مغز جنين دارد. همچنين مطالعه بر روي حيوانات ثابت كرده است كولين مناطقي از مغز را كه مسوول برقراري حافظه هستند را تحت تاثير قرار داده و توانايي يادگيري در دوران زندگي را تقويت مي‌كند.

دريافت كولين توسط جنين از مادر نه تنها باعث رشد و تكامل مناسب مغزي او مي‌شود بلكه باعث مي‌شود كه سطح ماده هموسيستئين در خون مادر در حد متعادل حفظ شود.

تغذيه با تخم‌مرغ سبب افزايش سطح لوتئين در خون و افزايش تجمع اين مواد در ناحيه شبكيه چشم مي‌شود كه باعث حفاظت سلول‌هاي چشم از آسيب‌هاي مختلف به ويژه دژنراسيون و تخريب سلول‌هاي ماكالا مي‌شود.

نوشته شده در یکشنبه هفدهم مهر 1390ساعت توسط م.د| |
غلات کامل سرشار از فیبر اند و باید در لیست غذایی ما از الویت بالایی برخوردار بوده و جایگزین علات تصفیه شده بشوند، غلات تصفیه شده طی مراحل صنعتی بخش عمده ای از خواصشان، خصوصاً فوایدی را که برای گوارش و سیستم قلبی عروقی دارند، از دست می‌دهند.

سیر

سیر به خاطر داشتن ترکیبات آلیسین، خاصیت آنتی بیوتیکی دارد؛ بوی خاص سیر هم به دلیل وجود همین ماده است. علاوه بر این، سیر اثر ضد انعقاد خون، جذب کننده و پایین آورندۀ فشار خون هم دارد. به خاطر وجود فلاونیدهای آنتی اکسیدانی موجود در سیر، این مادۀ غذایی ارزشمند نقش مهمی در پیشگیری از سرطان های گوارشی، بیماری های قلبی عروقی و کاهش میزان کلسترول خون دارد.

پیاز

پیاز نیز خواص آنتی بیوتیکی و البته ضد عفونی دارد. پیاز باکتری های عامل پوسیدگی دندان ها، ورم لثه، پارادونتیت (التهاب لثه) و برخی آنژین ها را می‌کشد. پیاز مانع ایجاد برخی واسطه های التهابی می‌شود، آنچه که این "سیرمانند" انجام می‌دهد این است که مانند یک نیروی کمکی در مقابل برخی بیماری ها مانند آسم و مشکلات ناشی از استعمال دخانیات عمل می‌کند.

گیاهان معطر دیگر

گیاهان معطر مانند رزماری، آویشن، پونه، ریحان و نعناع، سرشار از اسانس های خانوادۀ ترپن ها هستند (اسانسی که آنها را معطر می‌کند). ترپن ها می‌توانند بر روی تومورها تأثیر بسیار زیادی داشته و تکثیر سلول های سرطانی را کاهش ‌دهند یا باعث مرگ این سلول ها شوند.

زردچوبه و فلفل سیاه

زردچوبه که حاوی آنتی اکسیدان های قوی، ضد التهاب ها و ضد سرطان ها است، ادویۀ مناسبی برای قرار گرفتن در منوی غذای روزانۀ ماست. این ادویه در کنار فلفل سیاه، خاصیتش ده برابر می‌شود.

سویا

در سویا ایزوفلاون وجود دارد، ایزوفلاون آنتی اکسیدانی قوی است که خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد، میزان کلسترول خون را پایین می‌آورد و برخی نشانه های یائسگی را تسکین می‌دهد.
سویا به شکل توفو، میسو، سس سویا، شیر سویا و یا ماست سویا عرضه می‌شود. توجه: دانه های سویا به هیچ وجه با سویای واقعی قابل مقایسه نیستند.
علاوه بر ایزوفلاون، سویا خواص دیگری هم دارد: حاوی پروتئین بالا، اسیدهای چرب، ویتامین، املاح معدنی و فیبرهای خوراکی نیز هست.

قارچ ها

بعضی از قارچ ها، مانند قارچ های ژاپنی شیتاکه، متاکه و ریشی سیستم دفاعی بدن را تحریک می‌کنند. این اثر به خاطر وجود پلی ساکاریدهایی مانند بتا گلوکن و لنتینان در این نوع از قارچ هاست.
این خاصیت ِ تحریک کنندگی ِ سیستم دفاعی فواید بسیاری دارد، خصوصاً در موارد سرطان؛ و در قارچ های پلورُتز و قارچ پاریسی یافت می‌شود.

میوه های قرمز

تمشک، توت فرنگی، توت سیاه، زغال اخته، انگور فرنگی سیاه، توت کانادایی، کران بری و انگور سیاه، میوه هایی سرشار از آنتی اکسیدان، پلی فنول و فلاونید هستند. برای مثال، تمشک 2 برابر بیشتر از گریپ فروت و حدوداً 9 برابرِ کیوی، ذخیرۀ آنتی اکسیدان دارد. به همین علت است که میوه های قرمز از بیماری های اختلال در بازسازی عصبی (مانند آلزایمر) پیشگیری می‌کنند، فشار خون را پایین می‌آورند، کلسترول خوب خون را افزایش می‌دهند، از بروز بیماری های قلبی عروقی نیز پیشگیری می‌کنند، سرعت رشد تومورها را کند می‌کنند و عوامل سرطان زا را از بین می‌برند.

شکلات سیاه

شکلات تلخ در مبارزه با خستگی و نیز پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی سهیم است. مشکلات گردش خون را با افزایش حجم رگ ها، محدود کردن حمله های پلاکتی و سیال کردن خون برطرف می‌کند، ضمناً خاصیت ضد التهابی و ضد سرطانی هم دارد. شکلات سیاه با اثر سرخوشی اش، یک ضد افسردگی طبیعی است.
هر چه شکلات طبیعی تر باشد، خوردن منظم آن بیشتر توصیه می‌شود؛ البته به شرط رعایت تعادل و میانه روی زیرا کاکائو یک مادۀ کم کالری نیست.

ماهی

ماهی که سرشار از امگا 3 است، به خاطر فوایدش برای سیستم قلبی عروقی مشهور شده است. میزان کافی امگا 3 در پیشگیری از سرطان و مشکلات خلق و خو در افراد افسرده مؤثر است. به زنان باردار توصیه می‌شود که امگا 3 زیادی مصرف کنند زیرا امگا 3 حاوی اسیدهای چرب ضروری برای رشد مناسب مغز جنین است.
2 تا 3 با در هفته ماهی بخورید، البته خوردن ماهی های کوچک تر در الویت است (ماهی های کوچک حاوی جیوۀ کمتری هستند).

زنجبیل

زنجبیل حاوی آنتی اکسیدان های بسیار سودمند برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، برخی سرطان ها و دیگر بیماری های مرتبط با افزایش سن است. این ریشه، خواص ضد التهابی بسیار خصوصاً در درمان بیماری های رماتیسم و ورم مفاصل دارد.
در نهایت، زنجبیل گوارش را تسهیل کرده و به مبارزه با تهوع و استفراغ کمک می‌کند.

جلبک

جلبک که در گذشته تنها در آسیا مصرف می‌شد، هم اکنون در تمام اروپا نیز خورده می‌شود.
جلبک کالری بسیار پایینی دارد و سرشار از پروتئین و فیبر است. این مادۀ غذایی ارزشمند حاوی ید، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فسفر، آهن، روی، مس، سلنیوم و... است.
جلبک ها تنها گیاهانی حاوی B12 (B12 برای بافت های عصبی ضروری است) هستند، و این موضوع در چارچوب رژیم های غذایی گیاهخواری اهمیت ویژه ای دارد.
جلبک های قهوه ای سرشار از ویتامین های C و E ، جلبک های قرمز سرشار از پروویتامین و جلبک های سبز غنی از ویتامین C هستند. بعضی هایشان هم حاوی امگا 3 اند !
تأثیر جلبک ها بر سلامتی چیست؟ آنها به پیشگیری از پرفشاری خون، یبوست، کم کاری تیروئید و تومورها کمک می‌کنند در ضمن آنتی باکتری و ضد کرم هم هستند.

چای سبز

چای سبز یک ضد سرطان بسیار عالی است و با کاهش تشکیل پلاک های آتروم از بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می‌کند، پلاک های آتروم عامل انسداد عروق هستند. این چای مانند یک سم زدا برای بدن عمل می‌کند و پیری را به تأخیر می‌اندازد. ضمناً، تصور می‌شود که چای سبز به مبارزه با بیماری های اختلال در بازسازی سلول های عصبی مانند بیماری آلزایمر کمک می‌کند.

غلات کامل

غلات کامل سرشار از فیبر اند و باید در لیست غذایی ما از الویت بالایی برخوردار بوده و جایگزین علات تصفیه شده بشوند، غلات تصفیه شده طی مراحل صنعتی بخش عمده ای از خواصشان، خصوصاً فوایدی را که برای گوارش و سیستم قلبی عروقی دارند، از دست می‌دهند.
نان کامل، غلات کامل صبحانه و دیگر غلات کامل (برنج، نان ...) باید هر روز مصرف شوند.

روغن زیتون

مادۀ غذایی اصلی رژیم های مدیترانه ای، روغن زیتون است که مزیت اصلی اش ایجاد تعادل بین امگا 3 و امگا 6 است. این روغن آثار غیر قابل بحثی در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی دارد. توصیه می‌شود که این روغن را جایگزین روغن های دیگر کرده و حتی با روغن کلزا که سرشار از امگا 3 است، مخلوط کنید.

بروکلی و سبزیجات دیگر

بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل و البته گوجه فرنگی و فلفل و بعد از آنها چغندر و کدوتنبل، سبزیجات فوق العاده ای برای سلامتی هستند. سبزیجات کالری بسیار کم، مقدار زیادی فیبر، ویتامین و مواد معدنی دارند. این گروه از موادغذایی، باید 2 بار در روز، در وعده های غذایی نهار و شام، مورد استفاده قرار گیرند.
نوشته شده در یکشنبه دهم مهر 1390ساعت توسط م.د| |
12 فايده انار

حضرت محمد (ص) فرموده اند: "هرکس انار بخورد، کينه و دشمني را از خود دور کرده است."

انار اولين بار در شرق ايران يافت شد و بعد به هندوستان، آفريقا، چين، اروپا و آمريکا برده شد.

براي هزاران سال انار به عنوان گنجينه قدرت شناخته مي شد. انسان ها براي زيبا تر شدن از اين ميوه استفاده مي کردند. در مصر، مردگان را با انار دفن مي کردند.

در چين، هسته انار را شکر مي زنند و در جشن عروسي براي خوشبختي عروس و داماد آن را مي خورند.

انار جزوي از نشانه و سمبل نجابت در مردم اسپانيا است.

انار سمبل باروري و ازدواج است.

انار به عنوان رنگ براي پارچه استفاده مي شود.

حال 12 فايده مهم و اصلي انار را براي شما بيان مي کنيم.

1- انار و خاصيت آنتي اکسيداني

تحقيقات نشان داده است که انار 3 برابر چاي سبز، آنتي اکسيدان دارد. لازم به ذکر است که نقش آنتي اکسيدان ها، حفاظت از بدن در برابر استرس ها، آلودگي هاي شيميايي و ميکروبي، بيماري قلبي و سرطان هاست.

2- انار و قلب و عروق

آب انار جلوي تصلب شرايين و بيماري قلبي را مي گيرد.

انار، از کلسترول بد( LDL) در برابر اکسيده شدن محافظت مي کند.

آب انار همانند آسپيرين عمل مي کند.

آب انار از به هم پيوستن پلاکت هاي خوني جلوگيري مي کند، پس مانع از لخته شدن خون مي گردد.

انار موجب کاهش فشار خون بالا مي گردد.

آب انار باعث کاهش چربي خون مي شود.

تحقيقات نشان داده است که اگر روزي سه چهارم ليوان آب انار بنوشيد و اين کار را مدت 3 ماه انجام دهيد، مقدار اکسيژن بيشتري به قلب مي رود و باعث سلامتي قلب مي شود.

آب انار، جلوي تخريبات DNA و بيماري هاي حاصل از تخريب آن را مي گيرد.

3- انار و سرطان

آب انار به کاهش خطر سرطان پستان کمک مي کند.

انار از سرطان پروستات جلوگيري مي کند و يا رشد آن را آهسته مي کند.

از سرطان پوست نيز جلوگيري مي کند.

4- انار و ديابت

قند موجود در آب انار همانند قند موجود در آب ديگر ميوه ها است. از اين نظر بيماران مبتلا به ديابت بايد در مصرف آن احتياط کنند و در اين مورد با پزشک خود مشورت کنند.

5- انار و کليه

انار، از بي نظمي و اختلال در کار کليه ها مي کاهد و به طور کلي ادرارآور است.

6- انار و بيماري آلزايمر

افرادي که در هفته 2 ليوان يا بيشتر آب انار مي نوشند، احتمال پيشرفت و بروز آلزايمر در آن ها نسبت به افرادي که در هفته نصف ليوان آب انار مصرف مي کنند، 76 درصد کمتر است.

7- انار و بيماري هاي عفوني

انار از تعداد کرم هاي روده مي کاهد.

در هنگام تب، به بيمار، انار يا آب آن را بدهيد، چرا که در رفع تشنگي بسيار مفيد است.

انار براي گلودرد بسيار مفيد است.

شمايي که سرما مي خوريد، آب انار براي شما دواست.

با نوشيدن آب انار، بيماري هاي عفوني را از بدن دور کنيد.

8- انار و پوست

هسته انار از پيرشدن پوست جلوگيري مي کند.

اگر مي خواهيد جوان بمانيد، انار مصرف کنيد، زيرا خوردن انار باعث مي شود که 6 سال جوان تر به نظر آييد.

9- انار و گوش و چشم و دندان و صدا

انار و عسل براي گوش درد مفيد است.

انار و آب انار براي بهبود بينايي و جلوگيري از ضعيف شدن چشم خوب است.

انار از خرابي دندان و لثه جلوگيري مي کند.

آب انار براي صداي گرفته و خشن مفيد است.

10- انار و بارداري

مادران باردار روزانه نصف ليوان آب انار مصرف کنند تا از زود به دنيا آمدن و از صدمات مغزي در نوزاد خود جلوگيري کنند.

انار منبع خوب ويتامين هاي A ، E، C، B3 و اسيد فوليک، پتاسيم و فيبر است.

يک ليوان آب انار، 40 درصد ويتامين C مورد نياز روزانه بدن را فراهم مي کند.

11- انار و يائسگي

انار موجب کاستن استرس و پريشاني ناشي از يائسگي مي گردد.

12- انار و کاهش وزن

انار موجب هضم بهتر مواد غذايي مي گردد.

آب انار براي بهبود اشتها نيز مفيد است.

دقت کنيد که آب انار بدون شکر و فاقد فروکتوز( نوعي قند) براي کاهش وزن مفيد است.

آب انار تازه بهتر است يا آب انار پاستوريزه يا بسته بندي شده در پلاستيک؟

آب انار تازه که خود فرد مي گيرد، بسيار بهتر از آب انار پاستوريزه است. آب انار واقعي داراي ويتامين و املاح است. آب انار حدود 16 درصد نياز فرد به ويتامين C را تامين مي کند و همچنين منبع خوب ويتامين B5 ، پتاسيم و آنتي اکسيدان است.

حرارت زياد در حين پاستوريزه کردن، موجب از بين رفتن مقداري از مواد مغذي موجود در انار مي شود.

به جاي داروهاي شيميايي براي سلامت قلب بهتر نيست که از اين ميوه گرانبها استفاده کنيم؟

پس بياييد از هم اکنون انار را جزو برنامه غذايي روزانه ي خود قرار دهيم.
نوشته شده در جمعه هشتم مهر 1390ساعت توسط م.د| |

يک متخصص فارموکوگنوزي گفت: کاکل ذرت، خارخاسک، دم گيلاس و آلبالو از جمله گياهان دارويي با کاربردهاي متفاوت هستند که مهم‌ترين اثربخشي آنها دفع سنگ‌هاي کليوي و مجاري ادراري است.
دکتر نرگس ساداتي در گفت‌وگو با ايسنا ، در تشريح خواص گياهان دارويي مفيد مانند کاکل ذرت، خارخاسک، دم گيلاس و آلبالو در دفع سنگ‌هاي کليوي گفت: کاکل ذرت رشته‌هاي به رنگ زرد يا قهوه‌اي کم رنگ است که به عنوان ضد عفوني کننده مجاري ادراري، کاربرد سنتي دارد و مصرف آن به همراه خامه خشک و يا تازه به صورت دم کرده و روزي 3 بار توصيه مي‌شود.
وي نسبت به عوارض اين گياه دارويي نيز هشدار داد و گفت: تحريک انقباضات رحم در خرگوش‌ها توسط کاکل ذرت به اثبات رسيده از اين رو مصرف اين داروي گياهي براي زنان باردار و شيرده توصيه نمي‌شود.
خارخاسک؛ تسهيل کننده تصفيه خون و اعمال کبدي
وي در ادامه گياه خارخاسک را از خانواده اسفندها عنوان كرد و گفت: قسمت مورد استفاده اين گياه ميوه، دانه، برگ، ريشه و گاهي تمام قسمت‌هاي گياه است و اغلب، تمام ميوه آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
ساداتي اين گياه را به عنوان دفع کننده سنگ‌هاي مجاري ادراري و تسهيل دهنده عمل تصفيه خون و اعمال کبدي معرفي کرد و درباره نحوه مصرف آن گفت: ميوه اين گياه بايد روزي 3 مرتبه و به ميزان 2 تا 4 گرم به صورت دم كرده مصرف شود.
دم کرده دم آلبالو و گيلاس بهترين سنگ شکن‌هاي طبيعي
اين متخصص فارموکوگنوزي گفت: دم گيلاس مصرف سنتي دارد و مصرف آن روزي 3 مرتبه به صورت دم کرده در يک فنجان توصيه مي‌شود. همچنين مخلوط آن با دم آلبالو به عنوان داروي سنگ شکن مصرف سنتي دارد.
ساداتي به اشکال دارويي گياهي مورد استفاده در سنگ کليه از جمله ديورتيک اشاره کرد و گفت: اين فراورده دارويي به صورت پودر 100 گرمي در بازار دارويي موجود است که حاوي4/57 درصد دم آلبالو، 25 درصد ميوه خارخاسک، 8/8 درصد کاکل ذرت و 8/8 درصد برگ پونه است. اين دارو در درمان ادم ناشي از نارسايي احتقاني قلب (CHF)، کم کاري کليه، دفع سنگ مجاري ادراري و عفونت ادراري و پرفشاري خون (HBP) مصرف دارد.
اين متخصص فارموکوگنوزي با تاکيد بر اينکه ديورتيک بايد با مقادير زياد آب مصرف شود، گفت: ميزان مصرف آن طوري است كه بايد روزي دوبار هر بار يک قاشق غذا خوري از پودر ديورتيک در يک ليوان آب جوش به مدت 10 دقيقه دم کرده و پس از صاف کردن مصرف شود.
وي افزود: يون‌ها و قندهاي موجود در اين فرآورده مشابه مدرهاي اسموتيک و سبب تسهيل دفع آب و مهار جذب مجدد آب و املاح مي‌شود و روغن‌هاي فرار موجود در برگ پونه به علت اثرات ضد اسپاسم موجب شل شدن عضلات صاف مجاري ادراري و باعث تسهيل خروج سنگ مي‌شود.
ساداتي با بيان اينکه مصرف مداوم اين فراورده بايد تحت نظر پزشک و با کنترل الکتروليت‌ها (بويژه سديم و پتاسيم) صورت گيرد، افزود: اختلال آب و الکتروليت (در مقادير زياد) واکنش‌هاي حساسيتي مانند كهير در افراد حساس ايجاد مي‌کند. مصرف اين فرآورده در دوران بارداري و شيردهي به اثبات نرسيده است.
سنکل، ضد اسپاسم و خاصيت ضد ميکروبي
وي همچنين به فرآورده دارويي ديگر به نام سنکل(SANCOL) که به شکل قطره در بازار دارويي ايران موجود است، اشاره كرد و گفت: اين فرآورده شامل 25 درصد عصاره رازيانه ، 5/12 درصد عصاره دانه زيره سبز، 5/12 درصد عصاره برگ بر، 5/12 درصد دم گيلاس، 5/12 درصد کاکل ذرت، 5/12 درصد عصاره ميوه خارخاسک و5/12 درصد تخم خربزه است.
ساداتي ادامه داد: ترکيبات موثر موجود در گياهان قطره سنکل از اثرات مدر و شل کننده عضلات صاف مجاري ادرار برخوردار است که خروج سنگ را تسهيل کرده و اثر ضد اسپاسم دارد. همچنين عصاره رازيانه علاوه بر افزايش جريان ادرار سبب افزايش ترشح سديم در ادرار نيز مي‌شود. علاوه بر آن ترکيبات موجود در اين قطره داراي خاصيت ضد ميکروبي دارد.
اين متخصص فارموکوگنوزي با اشاره به اينکه اين فرآورده در دفع سنگ مجاري ادرار (حداکثر قطر سنگ7 ميلي متر) و تسکين دردهاي کليوي و ضدعفوني کردن مجاري ادرار موثر است، گفت: مقدار مصرف آن در بزرگسالان روزي سه بار هر بار 50 تا 60 قطره در يک فنجان آب سرد بعد از غذا و در موارد حاد به مدت يک ماه مصرف آن توصيه مي‌شود.
وي افزود: به منظور پيشگيري از تشکيل مجدد سنگ 30 قطره 2تا 3 نوبت در روز به مدت يک هفته در هر ماه و در کودکان تا سن 12 سال 20 تا10 قطره وابسته به سن کودک سه نوبت در روز همراه با مقادير زياد آب در طول مصرف اين دارو توصيه مي‌شود.
ساداتي با تاکيد بر اين مطلب که مصرف مداوم اين فرآورده بايد تحت نظر پزشک و با کنترل الکتروليت‌ها به ويژه سديم و پتاسيم همراه باشد، گفت: مصرف اين فرآورده در دوران بارداري و شيردهي به اثبات نرسيده است.
اين متخصص فارموکوگنوزي در پايان گفت: اين گياهان دارويي به عنوان مدرهاي اسموتيک عمل کرده و باعث تسهيل خروج سنگ از مجاري ادراري مي‌شود. نوع سنگ در اثر بخشي اين گياهان اثري ندارد.

نوشته شده در چهارشنبه ششم مهر 1390ساعت توسط م.د| |


آيا تا به حال به اين فكر افتاده‌ايد كه از همين لحظه فقط از روغن‌هاي سالم و مرغوب براي مصارف آشپزي استفاده كنيد كه نه تنها مملو از چربي نباشند بلكه بتواند مواد مغذي همانند آنتي اكسيدان‌ها، املاح معدني و ويتامين‌ها را نيز به بدن شما برسانند.
 متخصصان تغذيه در مقاله‌اي فهرست هشت مورد از سالمترين روغن هاي خوراكي جهان را منتشر كردند كه علاوه بر مزاياي فوق كمك مي‌كند قلب شما سال‌هاي طولاني سالم و قوي بتپد.
بنابر گزارش سايت اينترنتي ارگانيك، اين گزينه‌هاي سالم عبارتند از:
1) روغن زيتون
مزاياي اين روغن براي سلامتي انسان از سالها پيش شناسايي شده و بيشتر در رژيم غذايي مديترانه‌اي موجود است.
به طور مختصر، اين چربي اشباع نشده تك زنجيره‌اي مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي مزمن مثل امراض قلبي و سرطان را كاهش داده و به افزايش طول عمر و بهبود كيفيت زندگي افراد كمك كند.
2) روغن دانه انگور
اين روغن هر چند كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما خواص فوق‌العاده‌اي براي مقابله با بيماري‌ها دارد. روغن دانه انگور كلسترول بد (LDL) و فشارخون را پايين آورده و خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهد.
اين روغن همچنين در بهبود ديابت و مشكلات بينايي تاثير مفيد دارد و با مقابله با مولكول‌هاي راديكال آزاد پيري را به تعويق مي‌اندازد.
3) روغن آووكادو
اين ميوه كه احتمالا چرب‌ترين ميوه جهان است در عين حال به عنوان يكي از سالم‌ترين ميوه‌هاي جهان شناخته شده است. روغن آووكادو سبز و خوشمزه و سرشار از ويتامين E و كلروفيل است.
همچنين از آنجا كه اين روغن نقطه تبخير بالاتري نسبت به ساير روغن‌هاي گياهي دارد گزينه مناسبي براي طبخ غذا است.
4) روغن گردو
گردو همراه با بسياري ديگر از مغز خشكبار سلاحي قدرتمند براي مقابله با بيماري‌هاي قلبي و عروقي است به اين دليل كه منبع غني از اسيدهاي چرب امگا – 3 و اسيد آلفا- لينولئيك است.
اما روغن گردو به خصوص غني از آنتي اكسيدان‌ها بوده و حاوي مقادير زيادي از اسيدهاي چرب مفيد براي قلب است.
5) روغن كنجد
روغن كنجد نيز سرشار از آنتي اكسيدان‌ها و املاح معدني مثل منيزيم، مس، آهن و كلسيم است. از آنجا كه رنگ اين روغن تيره‌تر است خاصيت آنتي اكسيداني بيشتري دارد.
6) روغن دانه كتان
اين روغن كه معمولا توسط اشخاص گياهخوار استفاده مي‌شود يك گزينه گياهي براي جذب اسيدهاي چرب امگا -3 است. اين روغن براي درمان بيماري قلبي، كاهش كلسترول و كمك به بهبود اختلالات خاص دستگاه ايمني خودكار بدن مفيد است.
7) روغن ماهي
روغن ماهي غني از DHA، EPA و دو نوع اسيد چرب امگا – 3 است كه براي مقابله با بيماري‌هاي قلبي، سكته مغزي، مشكلات رواني و اختلالات ناشي از افزايش سن مفيد است.
8) روغن بادام زميني
اين روغن هر چند كمتر در آشپزخانه‌ها مصرف مي‌شود اما يكي ديگر از روغن‌هاي سالم است كه براي كاهش كلسترول، پيشگيري از بيماري قلبي و حتي درمان سرطان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

نوشته شده در چهارشنبه ششم مهر 1390ساعت توسط م.د| |

رئيس بيمارستان خمين با بيان اين كه ميكروب وبا در مقابل اسيد معده حساس بوده و از بين مي رود، در ادامه توصيه كرد: بيماران از غذاها و مواد خوراكي اسيدي همچون آب ليمو، ليمو ترش و آب غوره استفاده كنند.به گزارش ايسنا، دكتر سيد جواد موسوي فرد رئيس بيمارستان خمين اراک با تاكيد بر اين كه در صورت مشاهده هرگونه اسهال آبكي به يكي از مراكز درماني مراجعه كنيد، افزود: علائم وبا در ابتدا به صورت اسهال آبكي و سفيد رنگ و حجيم شبيه آب برنج و دل درد خفيف آغاز و در صورت عدم مراجعه شخص به پزشك به دليل شديدتر شدن اسهال و كاهش آب بدن، فرد بيمار دچار خشكي پوست مي‌شود.

دكتر موسوي فرد، استفراغ بدون حالت تهوع قبلي، اسهال بدون درد و زور و پيچ شكم همراه با گرفتگي (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، تشنگي فراوان، كم شدن يا قطع شدن ادرار را از ديگر علائم اين بيماري عنوان كرد.وي افزود: فرد بيمار مقدار زيادي الكتروليت، سديم، پتاسيم، كلسيم و مواد ضروري بدن را از طريق مدفوع دفع مي‌كند كه اين امر باعث بروز علائمي نظير سرگيجه، ضعف عمومي بدن و تپش قلب در فرد بيمار شده كه در صورت عدم درمان مي‌تواند به فوت بيمار منجر شود.

وي اظهار داشت: وبا بيماري است كه از طريق آب توسط باكتري ويبريو كلرا ايجاد و بيشترين راه انتقال آن از طريق مدفوع انساني، آب و مواد غذايي آلوده و خوردن سبزي‌هايي است كه در هنگام كاشته شدن با كود انساني و پساب تغذيه مي‌شود.رئيس بيمارستان خمين اراک ادامه داد: شخصي كه به بيماري وبا مبتلاست هر بار كه به توالت مي رود، ميليون‌ها ميكروب از او دفع مي شود بنابراين فرد بيمار هر وسيله‌اي از دستگيره در تا صابون را به ميكروب وبا آلوده مي‌كند.

نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم شهریور 1390ساعت توسط م.د| |


فال - قیمت خودرو - خرید vpn - کورالین